ABD'den Şok İtiraf: Savaşı Kaybettik

ABD'den Şok İtiraf: Savaşı Kaybettik

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Milley, Afganistan'daki savaşın ve çekilmenin bir stratejik başarısızlık olduğunu söyledi.

Milley, ABC televizyonuna verdiği demeçte; "Düşman, destek verdiğiniz başkenti işgal ettiğinde bu stratejik bir gerilemedir, stratejik başarısızlıktır." dedi.

Milley, savaşın kaybedildiğini belirterek, "Taliban ve müttefikleriyle 20 yıldan fazla bir süredir savaşıyorduk. Onlar, şu an burada değinmeye vaktimin olmadığı birçok nedenden dolayı başkentte galip geldiler." diye konuştu.

Milley, savaşın son 10 günde veya 10 ayda kaybedilmediğini belirterek, "Alınan pek çok ders var. Sağa gitmeniz gerekirken pek çok sol var ve bunların hepsi zamanı gelince ortaya çıkacak." dedi.

Milley, ABD ordusunun Afganistan'dan tahliyeleri daha erken başlatması gerektiği konusunda hata ve pişmanlıklara katılıp katılmadığı yönündeki soruya ise "Tabii ki 11 Eylül'den beri Afganistan'da 2 bin 400’ün üstünde, Kabil havalimanındaki saldırıda 13 askerimizi kaybettik. Pek çok pişmanlık var, kesinlikle. Kaybettiğim her asker bir pişmanlıktır." ifadelerini paylaştı.

Milley, ABD askerinin 20 yıl boyunca Afganistan'dan gelecek saldırıları önlediğini ve Afgan halkına daha iyi bir hayat için ümit verdiğini de savundu. Milley, hatalara rağmen 124 bin kişinin tahliye edildiği çekilme sürecini de "inanılmaz bir lojistik başarı" olarak niteledi.

Milley'in değerlendirmeleri, ABD'nin Afganistan'daki 20 yıllık savaşının ve ardından gelen çekilmenin yarattığı hayal kırıklığını yansıtıyor. Milley, savaşın bir stratejik başarısızlık olduğunu ve Taliban'ın başkenti ele geçirmesinin bir gerileme olduğunu kabul etti. Milley, savaşın kaybedildiğini de belirterek, ABD'nin Afganistan'da elde ettiği kazanımların Taliban'ın iktidara gelmesiyle birlikte büyük ölçüde kaybedildiğinin altını çizdi.

Milley'in değerlendirmeleri, ABD'nin Afganistan'daki savaşına ve çekilmesine ilişkin tartışmaları daha da alevlendirecek gibi görünüyor.(Ajanslar)