• BIST 1.112
 • Altın 474,037
 • Dolar 7,5495
 • Euro 8,9548
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Konya 19 °C
 • Antalya 24 °C
 • Diyarbakır 23 °C
 • Erzurum 12 °C
 • İzmir 22 °C
 • Rize 18 °C

Seçim takvimi işlemeye başladı

Seçim takvimi işlemeye başladı
Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği seçim takvimi, 1 Ocak'ta işlemeye başladı.
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK),  30 Mart 2014'te yapılacak mahalli idareler seçimlerine ilişkin belirlediği seçim takvimine göre, YSK, seçime katılabilecek siyasi partileri bugün ilan etti.
 
Siyasi partilerden mahalli idareler seçimleri için hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını yarın YSK'ya bildirmeleri istenecek. 
 
Seçim takviminin bazı önemli aşamaları şöyle:
 
10 Ocak:
 
Muhtarlık bölgesi askı listeleri saat 08.00'de askıya çıkarılacak. Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri de güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılacak. Siyasi partiler, mahalli idareler seçimleri için hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını YSK'ya saat 17.00'ye kadar bildirecek. 
 
11 Ocak:
 
Siyasi partiler hangi seçim çevrelerinde, hangi usul ve esaslar ile aday tespiti yapacaklarını il seçim kurullarına bildirecek.
 
23 Ocak:
 
Muhtarlık bölgesi askı listelerinin ve tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri askıdan indirilecek. "www.ysk.gov.tr"de bina bazında seçmen kayıtları sorgulanmasının son günü.
 
25 Ocak:
 
Muhtarlık bölgesi askı listelerine, tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listelerine yapılacak itirazlar karara bağlanacak.
 
27 Ocak:
 
Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK tarafından kura çekilecek. 
 
Siyasi partilerin, ön seçim yöntemi ile aday belirlemesi yapacakları seçim çevrelerine ilişkin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca gönderilen listeler, ön seçim dışında bir yöntemle aday yoklaması yapacakları seçim çevrelerine ilişkin olarak ilçe seçim kurulu başkanlıklarına verdikleri listeler askıya çıkarılacak ve ön seçim – aday yoklaması seçmen listelerine yapılacak itirazlar başlayacak.
 
31 Ocak:
 
31 Aralık 2013 tarihi itibariyle nüfus müdürlüklerinden alınacak nüfus sayısına göre, il seçim kurullarınca (2013 mali yılı sonuna kadar yeni kurulmuş ilçe ve belediyeler dahil) belediye ve il genel meclisi asıl ve yedek üye sayıları seçim çevrelerine göre tespit edilecek. Tespit edilen üye sayıları il seçim kurullarınca ilgili ilçe seçim kurullarına bildirilecek. İl seçim kurullarınca bildirilen belediye ve il genel meclisi asıl ve yedek üye sayıları ilçe seçim kurullarınca ilan edilecek. 
 
Ön seçim – aday yoklaması seçmen listelerine karşı yapılan itirazlar, ön seçim ilçe seçim kurullarınca kesin olarak karara bağlanacak. Ön seçim - aday yoklaması seçmen listeleri kesinleşecek. 
 
Siyasi partilerin aday adayı listelerini, büyükşehir belediye başkanı seçimi ile ilgili olanlarını il seçim kurullarına, belediye başkanlığı, belediye ve il genel meclisi üyelikleri seçimi ile ilgili olanlarını ise ön seçim ilçe seçim kurullarına vermelerinin son günü.
 
Şubat ayı takvimi
 
1 Şubat: Muhtarlık bölgesi askı listelerine yapılacak itirazların karara bağlanmasının son günü. 
 
3 Şubat: Hangi siyasi partilerin hangi seçim çevrelerinde ön seçime ya da aday yoklamasına katılacaklar; büyükşehir belediye başkanlığı seçimi ile ilgili il seçim kurullarınca, belediye başkanlığı, belediye ve il genel meclisi üyelikleri seçimleriyle ilgili ilçe seçim kurullarınca ilan edilecek. 
 
7 Şubat: Sandık bölgesi askı listelerindeki değişiklikler işlenerek seçmen kütükleri kesinleştirilecek. Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri, cumhuriyet başsavcılığından yeniden istenilen ikinci listeyle karşılaştırılarak değişikliklerin SEÇSİS'e işlenmesine başlanacak. 
 
9 Şubat: Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri, cumhuriyet başsavcılığından istenilen ikinci listeyle karşılaştırılarak değişikliklerin SEÇSİS'e işlenmesi işlemleri bitirilecek ve askıya çıkarılacak. 
 
10 Şubat: Ön seçim sonuçları, ilgili siyasi partilere ve ilgililere bildirilecek.
 
18 Şubat: Sandık kurulu oluşum çalışmalarına başlanılacak. Siyasi parti ilçe başkanlıklarının, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini ayrı ayrı düzenleyerek ilçe seçim kurullarına, alındı belgesi karşılığında elektronik ortamda DVD ve fiziki ortamda kağıt olarak en geç saat 17.00'ye kadar vermelerinin son günü. Büyükşehirlerde siyasi parti il başkanlıklarının, büyükşehir belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına alındı belgesi karşılığında DVD ve kağıt ortamında en geç saat 17.00'ye kadar vermelerinin son günü. Bağımsız olarak adaylıklarını koyacak kişilerin, adaylık için başvurularının son günü (saat 17.00’ye kadar). 
 
20 Şubat: Siyasi partilerin, aday listesindeki eksiklikleri tamamlamalarının son günü. 
 
21 Şubat: Geçici aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurulları, büyükşehir belediye başkan adaylarının ise il seçim kurulları tarafından mahallinde alışılmış usullerle ilan edilecek ve itirazların başlayacak. İl ve ilçe seçim kurullarınca, geçici adayların, kanunda yazılı adaylık şartlarında noksanlık veya aykırılık bulunup bulunmadığı doğrudan incelemeye alınacak. Seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanılacak. 
 
22 Şubat: Geçici olarak ilan edilen aday listelerine karşı ilgili ilçe seçim kuruluna, büyükşehir belediye başkan adaylığı için ilgili il seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü. Geçici adayların, adaylık şartlarında noksanlık veya aykırılık yönünde il ve ilçe seçim kurullarınca yapılan incelemelerin son günü. İl veya ilçe seçim kurullarının incelemeleri sonucunda ortaya çıkan seçilme yeterliliğine ilişkin eksikliklerin, il seçim kurullarınca ilgili aday ve siyasi parti il başkanlığına, ilçe seçim kurullarınca da ilgililere ve siyasi parti ilçe başkanlıklarına bildirilmesinin son günü.
 
26 Şubat: İlgililerin ilçe seçim kurulu kararlarına karşı il seçim kuruluna, il seçim kurulunun büyükşehir belediye başkanlığı adaylarına ilişkin kararlarına karşı YSK'ya itirazlarının son günü. 2972 sayılı Kanun'un 15/2. maddesine göre, adaylar hakkında adaylık koşullarında noksanlık veya aykırılıklar nedeniyle yapılacak itirazların il seçim kurulunca, büyükşehir belediye başkanlığı adaylarına ilişkin olarak da YSK'ca kesin karara bağlanmasının son günü.
 
28 Şubat: YSK'nın il seçim kurulu, il seçim kurulunun ilçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılmış itirazları kesin olarak karara bağlamasının son günü. Seçim kurullarınca yapılan inceleme veya itiraz üzerine kesin olarak verilen kararlar sonucunda ya da istifa nedeniyle siyasi partilerin aday listelerinde eksiklik meydana gelmesi halinde bu durum, ilçe veya il seçim kurullarınca siyasi partilere bildirilecek. 
 
Mart ayı takvimi
 
1 Mart: Aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin siyasi partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmesinin son günü. Sandık kurullarının oluşum işlemleri tamamlanacak ve oluşumda görev alanlara bu hususun bildirilmesine başlanacak.
 
2 Mart: Kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil), ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca ilan edilecek. İl seçim kurullarınca, birleşik oy pusulalarının basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımına ve teslimine başlanacak. 
 
20 Mart: Seçim propagandası ve yasakları başlayacak. 
 
24 Mart: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar oy torbalarına konulmak üzere ilgili ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek. 
 
29 Mart: Saat 18.00'de seçim propagandası sona erecek. 
 
30 Mart: Oy verme günü.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İnce: Kimin Haddine 'Mustafa Kemal' Demek17 Eylül 2020 Perşembe 18:04
 • MHP'li Yalçın’dan TTB Açıklaması17 Eylül 2020 Perşembe 18:01
 • Nutella Türkiye'den Açıklama17 Eylül 2020 Perşembe 17:55
 • Terör Örgütü IŞİD Kulak Kesmiş17 Eylül 2020 Perşembe 17:40
 • Firari Can Dündar Hakkında Kritik Gelişme!17 Eylül 2020 Perşembe 17:22
 • Mossad Başkanın'dan Suud Açıklaması17 Eylül 2020 Perşembe 17:05
 • Fransız Gazete Türkiye'ye Saldırdı17 Eylül 2020 Perşembe 14:01
 • Dolar/TL'de Yükseliş Sürüyor: Kur 7.54 Seviyesini Aştı17 Eylül 2020 Perşembe 13:49
 • Perinçek: Cihad Yaycı İsrail Yandaşı17 Eylül 2020 Perşembe 13:29
 • UCM'nin Mavi Marmara Kararı Şaşırtmadı!17 Eylül 2020 Perşembe 13:13
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim