• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 8 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Konya 6 °C
 • Antalya 16 °C
 • Diyarbakır 11 °C
 • Erzurum 4 °C
 • İzmir 18 °C
 • Rize 11 °C

İbrahim Kalın'dan Papa'ya Soykırım Tepkisi!

İbrahim Kalın'dan Papa'ya Soykırım Tepkisi!
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Papa'nın 'soykırım' iddialarıyla ilgili sözlerin Türkiye için yok hükmünde olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalıh, Papa'nın 1915 olaylarıyla ilgili olarak kullandığı "soykırım" ifadesinin hiçbir tarihi, siyasi ve hukuki dayanağı olmadığını söyledi. Bu konuda herhangi bir mahkeme "soykırım" kararının bulunmadığını da anlatan Kalın, Papa'nın açıklamalarını ise tam bir talihsizlik olarak nitelendirdi. 

Ajanslarda yer alan habere göre; Bir olaya soykırım denilebilmesi için uluslararası mahkemelerden soykırım kararı çıkması, mahkemelerin bunu soykırım olarak isimlendirmesi gerektiğini kaydeden Kalın, 1915 olayları hakkında hiçbir mahkemeden çıkmış bir soykırım kararı olmadığını ifade etti.

"PAPA'NIN AÇIKLAMALARI TALİHSİZLİK" 
Dini bir lider ve devlet başkanı sıfatıyla Papa'nın, hiçbir dayanak olmaksızın böyle bir açıklama yapmasının tam bir talihsizlik olduğunu söyleyen İbrahim Kalın, "aynı Bosna'da ve Ruanda'da olduğu gibi uluslararası mahkemeler tarafından "bu bir soykırımdır" diye tanınmış olması gerekir. Halbuki Ermeni meselesiyle ilgili dünyada hiçbir mahkemenin verdiği böyle bir karar yok. 1915 tehcir ve tenkil kararıyla ilgili hiçbir mahkemenin böyle bir hükmü söz konusu değil. Burada hukuki açıdan da bir hata yapıyor Papa. Adeta hukuki bir hüküm varmış gibi soykırım ifadesiyle atıfta bulunuyor.

Ama bence bir başka hata yapıyor. Daha da büyük bir hata. Uluslararası mahkemelerin "soykırım" olarak tanımladığı Ruanda ve Bosna'ya ise "büyük katliamların, insan kayıplarının olduğu olaylar" diye atıfta bulunuyor. Yani soykırım olarak tanımlanana o kelimeyle atıfta bulunmazken, hukuki açıdan hiçbir şekilde ispatı mümkün olmayan bir konuya soykırım gibi atıfta bulunuyor ifadelerini kullandı. İbrahim Kalın şöyle konuştu:

"SOYKIRIM LOBİSİNİN ETKİSİNDE KALMIŞ"
Kişisel olarak bu konuda ne kadar bilgisi, ne kadar derinliği var ondan da çok emin değilim. Muhtemelen kendisinin önüne konulan bir metinden hareketle bunu yaptı. Tabi orada ayini Ermeni patriğiyle ve bazı Ermeni din adamlarıyla daha sonra Ermenistan Cumhurbaşkanı ve diğer yetkililerle yapmış olması da soykırım lobisinin etkisinde kaldığını gösteriyor.

PAPA "GENELLİKLE" İFADESİNİ NEREDEN ÇIKARDI?
Öncelikle, şunun altını çizmemiz lazım. Papa tarihi açıdan son derece yanlış bir açıklama yaptı. Tarihi olarak bugün, "genellikle 20. yüzyılın ilk soykırımı kabul edilen" şeklinde bir ifadesi var. Bu bir kere bilimsel olarak doğru değil. Tarihçiler arasında da, soykırım olduğunu iddia edenlerin sayısı çok sınırlıdır ve bunlar genelde Ermeni tarihçilerdir. Başka tarihçiler de vardır fakat genel olarak, dünyanın saygın, önde gelen tarihçileri, 1. Dünya Savaşı tarihçileri, Osmanlı tarihçileri, birçok batılı tarihçi böyle bir soykırım olmadığını ifade ediyorlar.

Dolayısıyla tarihi açıdan "genellikle soykırım kabul edilen" ifadesinde "genellikle"yi nereden çıkarttıkları belli değil.

MAHKEME KARARI OLAN RUANDA VE BOSNA'YA DA "SOYKIRIM" DİYEMİYOR 
Ama bence bir başka hata yapıyor. Daha da büyük bir hata. Uluslararası mahkemelerin "soykırım" olarak tanımladığı Ruanda ve Bosna'ya ise "büyük katliamların, insan kayıplarının olduğu olaylar" diye atıfta bulunuyor. Yani "soykırım" olarak tanımlanana o kelimeyle atıfta bulunmazken, hukuki açıdan hiçbir şekilde ispatı mümkün olmayan bir konuya "soykırım" gibi atıfta bulunuyor.

HOLOKOST KELİMESİNİ BİLE KULLANMIYOR
Diğer enteresan şey de, herhalde bu toplu katliamlar, soykırım vesaire anlamında insanlığın en büyük yüz karası olan Holokost olayına da ismen hiç atıfta bulunmuyor. "Nazi dönemi, Naziler" diyor ama "Holokost" kelimesini orada hiç kullanmıyor. Bu da çok enteresan.

24 NİSAN KARARI DURUP DURURKEN Mİ ALINDI?
Türkler durup dururken, 800 yıl beraber yaşadıkları Ermenileri, en güçlü oldukları dönemde bile kıllarına bile zarar gelmeyecek şekilde bir arada yaşamışken, durup dururken ne oldu da 24 Nisan'da böyle bir karar alındı?

Burada savaşın şartlarına bakmak gerekir. Burada, Ermeni komitacılarının o dönemde Ruslarla ve başka ülkelerle yaptıkları ittifaklara bakmak gerekir. İsyan hareketlerinin neler olduğuna bakmak gerekir. Bunların hiçbirisi yokmuş gibi davranıp sadece bir "soykırım" söylentisi ya da efsanesi üzerinden Türkiye'yi mahkum etmek kabul edilebilir bir şey değil.

GEÇEN YIL SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ VİCDANİ BİR DİL KULLANDI 
Geçen sene Cumhurbaşkanımız, Başbakan sıfatıyla 23 Nisan'da, 1915 olaylarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Ve o kadar dengeli bir açıklamaydı ki o, herkesin ezberini bozdu. Soykırım lobisine kulak verenlerin de ezberlerini bozdu, başkalarının ezberlerini de bozdu. Çünkü orada "Osmanlı tebası olan Türkler, Kürtler, Ermeniler, Müslümanlar, Hristiyanlar... Savaşta hayatını kaybetmiş herkesin hatırası bizim için azizdir" dendi. Çok özenli, vicdani bir dil kullanıldı. Ve bu tür propagandist söylemlerin ötesinde tarihin tartışmalı konuları içerisinde gömülü kalmaktansa, bir gelecek vizyonu çizmek isteyen bir perspektifle yazıldı o metin.

TÜRKİYE'NİN UZATTIĞI EL HAVADA KALDI 
Ve Türkiye bir el uzattı. Ama Türkiye'nin uzattığı o el havada kaldı. Ermeni tarafı bu eli tekrar havada bıraktı. "Tekrar" diyorum çünkü, bununla ilgili ilk teşebbüs aslında 2005 yılında, Sayın Cumhurbaşkanımız o zaman başbakanken yaptığı ortak tarih komisyonu kurulması çağrısıydı. Niye Ermeniler buna olumlu cevap vermediler? Neden korkuyorlar? Biz dedik ki, bütün arşivlerimizi açıyoruz. Diğer ülkelerin arşivlerine de gidelim. İngiliz, Alman, Fransız, Rus arşivlerine de gidelim. Arap arşivlerine gidelim. Bütün dünya arşivlerini açalım, tarihçiler bir baksınlar, bilim adamları bunu bir incelesinler. Ondan sonra hukuken soykırıma zemin teşkil edebilecek bir durumun olup olmadığına hukukçular da bir baksınlar, ondan sonra gelin hep beraber bir karar verelim. Ne olduğuna ilişkin de, herkes kendi sorumluluğunu tekellüf etsin, buna göre de bir hareket hattı belirleyelim. Niye bir cevap alamadık biz bundan? Bakın üzerinden 10 yıl geçti.

Buna rağmen, bu redde rağmen 2009 senesinde yine Başbakanımızın öncülüğünde protokoller imzalandı. Ermenistan'la ilişkilerin normalleşmesi ve diplomatik ilişkilerin başlatılması için. Ne oldu? O protokolleri kim ihlal etti? İki ay önceye kadar Ermenistan Cumhurbaşkanı o protokolleri de Ermenistan meclisinden geri çekti. Bu ne demektir? "Biz barış istemiyoruz. Biz Türkiye'yle normalleşmek istemiyoruz. Türkiye'yle ilişkilerimizi geliştirmek istemiyoruz" demektir.

KİM SÖYLERSE SÖYLESİN, TÜRKİYE İÇİN "YOK" HÜKMÜNDEDİR
Bu kadar hadise yaşanırken hala Türkiye Cumhuriyeti'ni, işlemedikleri bir suçtan dolayı mahkum etmek de kimsenin haddine değildir. Bunu ister Papa söylesin, ister falan ülkenin parlamentosu söylesin, ister falan siyasetçi söylesin... Bunlar bizim için yok hükmündedir.

Ama bunlara rağmen, şunun altını ben ısrarla tekrar çizmek istiyorum. Biz gerek kendi Ermeni vatandaşlarımızla, gerekse dünyanın değişik yerlerindeki Ermenilerle, ister bunlar Osmanlı'dan göç etmiş insanlar olsun, ister Ermenistan'daki, başka yerlerdeki Ermeniler olsun, barış ve kardeşliğe dayalı bir geleceği inşa etmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bakın şu son 10 yılda, Türkiye'deki Ermeni vatandaşlarımızın sorunlarının nasıl çözüldüğüne, onların toplum içinde nereden nereye geldiğine baktığınız zaman herhalde Türkiye'nin bu konuda bakış açısı çok net bir şekilde ortaya çıkıyor.

TÜRKİYE BU SÖYLEMİ HAKETMİYOR
Yani onların taşınmaz mülklerinin iadesinden, dini ve tarihi yapılarının imar, tamir edilmesine kadar, en üst düzey yani Cumhurbaşkanımızdan Başbakanımıza, bakanlarımıza kadar her düzeyde yetkililerin Ermeni cemaati ve diğer gayri müslim cemaatlerle buluşmasından, sorunlarını dinlemesine kadar, Ermenilerle Türklerin birbirleriyle artık açık yüreklilikle birçok konuyu konuşabiliyor olmasına kadar bütün bunlara baktığınızda herhalde Türkiye böyle bir soykırım efsanesini, söylemini hak eden bir ülke değil. Geçmişte olduğu gibi, siyaseten de bu son derece yanlış bir okuma. Bugüne ve geleceğe dönük hiçbir vizyonu, perspektifi olmayan, sadece suçlayan, sadece tarihin bir noktasına takılıp kalmış, bağnaz, son derece kapalı bir bakış açısını yansıtıyor."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim