• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 19 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Konya 17 °C
 • Antalya 23 °C
 • Diyarbakır 18 °C
 • Erzurum 11 °C
 • İzmir 23 °C
 • Rize 14 °C

'Yüzde 60 oy bekliyoruz'

'Yüzde 60 oy bekliyoruz'
Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu, bekledikleri oy oranını yüzde 60 olarak açıkladı. İhsanoğlu, "Siyasi programla Çankaya'ya giderseniz çatışma olur" diye konuştu.

Seçim çalışmaları kapsamında Aydın'a giden cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhurbaşkanının görevlerinin anayasa ile belli olduğunu, rolleri birleştirmek veya değiştirmenin tehlikeli ve maceralı bir yolculuk anlamına geleceğini söyledi. Cumhurbaşkanının görevinin, meclisin ve hükümetin çalışmalarının anayasaya uygunluğunu takip etmek olduğunu; baraj ve köprü yapmak olmadığını belirten İhsanoğlu, cumhurbaşkanının ihtiyaçlar konusunda ancak hükümetleri teşvik edici olabileceğini ifade etti.

İhsanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aradaki farkı görmemiz lazım. Biri, birinin alternatifi değildir. Öbürünün fonksiyonunu alıp kendisine mal edemez. Burası öyle bir ülke değildir. Bu ülkede bir anayasa var, bir teamül var. Bizim sistemiz bir parlamenter sistemdir. Bu, cumhuriyetle değil padişahlık zamanından başladı.

2014 senesinde hiç kimsenin mutabık olmadığı kendi görüşümüzü, sanki tüm millet kabul etmiş gibi, herkesi sanki ikna etmiş gibi, biz bunu herkese kabul ettirme noktasında olamayız. Bu memlekette anayasa var. Ona göre amel etmemiz lazım. Anayasanın hepimizin beğenmediği çok hükümleri var. Ama onun adresi Çankaya değil meclistir. Meclis usulüne uygun olarak tadil ettikten sonra, anayasa yürürlüğe girdikten sonra bu görevi ifa eder. Ama seçilecek cumhurbaşkanı mevcut anayasaya göre seçilecektir.

'Halkın oylarıyla seçilecek', doğru. 'Bu da anayasada belirtilen hükmün ötesinde güç veriyor,' bu da doğrudur. Fakat bunu nasıl kullanacaksınız? Bu arada biz yüzde 60 bekliyoruz, onu da söyleyeyim size. Bana yüzde 60 oy verdi Çankaya'ya taşıdı, yüzde 40 ne olacak? "Ben onları adam yerine koymam," yok öyle bir şey. Siz 76 milyonun cumhurbaşkanı olacaksınız. Hepsine eşit mesafede olmanız lazım. Siz bir siyasi programla Çankaya'ya giderseniz çatışma olur. Başbakanın görevlerini de ifa edeceğim derseniz o zaman kanunsuzluk olur. Rolleri birleştirmek, değiştirmek gibi bir şey olamaz. Bu fevkalade tehlikeli ve maceralı bir yolculuktur."

'Adaylığımı bazı AK Parti kurucuları da destekledi" 

İhsanoğlu, Aydın Valisi Erol Ayyıldız'ı makamında ziyaret etti.

Valilerin tarafsız olarak devleti temsil ettiğini belirten İhsanoğlu, resmi makamlar gibi cami ve ibadet yerlerinde de siyasetin olamayacağını söyledi. 

İhsanoğlu daha sonra Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nu ziyaret ederek Aydın'daki sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

İhsanoğlu kendisine beş partinin verdiği desteğe ancak "evet" diyebileceğini, yerinde kim olsa bu teklifi kabul edeceğini söyledi. Bu teklifi reddetmenin kendisi açısından "vatana ihanetle eşdeğer" olduğunu söyledi.

Adaylığını AK Parti'nin kurucuları arasında yer alan bazı isimlerin de desteklediğini ifade eden İhsanoğlu, Türkiye'nin demokrasi yolunda çok şehit verdiğini; tahakkümlere, vesayetlere karşı konulduğunu, bundan sonra da Türkiye'nin yeni vesayetlere girmek istemediğini belirtti.

"Biz vesayet sistemini bitirdik diyorlar; doğrudur, bunu takdirle karşılıyoruz. Ama hiçbir kimsenin eski vesayet sistemini yok ederek kendisinin bir vesayet sistemi kurma hakkı olamaz" diyen İhsanoğlu, adaylığı kabul ederken kendisini birilerinin antitezi olarak değerlendirmediğini ifade etti.

İhsanoğlu şöyle konuştu:

"Ben ilk günden itibaren 'bu yarışı medeni, seviyeli bir şekilde, çelebice, centilmence yaparım' dedim. Ben sözümün eriyim, ben polemik yapmaya gelmedim. Millete düşüncelerimi, görüşlerimi, hizmet anlayışımı, vizyonumu anlatmaya geldim. Millet kabul ederse beni cumhurbaşkanı yapar. Bu üç adaydan hangisi kazanırsa devletimizin başı odur. Ve hepimiz ona saygılı olmalıyız. Artık bizim bunu öğrenmiş olmamız lazım."

'Kavgalara taraf olmamak lazım'

Irak, Suriye, Mısır ve Filistin'deki olaylar karşısında Türkiye'nin ateşi söndüren rolünü alması gerektiğini ifade eden İhsanoğlu şunları kaydetti:

"Bu kavgalarda taraf olmamak lazım. Bilakis biz tarihten gelen sorumluluklarımızla Türkiye gibi büyük bir devletin mensupları olarak müspet tesirler yaratarak bu gerginlikleri giderebiliriz. Barış ve güvenliğin korunması için büyük imkanlara sahibiz. Biz inşallah Hakk'ın izni, halkın desteğiyle bu göreve geldiğim günden itibaren bunu yapmaya başlayacağız, biz bunu yapmaya muktediriz, gereken tecrübeye sahibiz. Biz 'Yurtta sulh, cihanda sulh' diyen Atatürk'ün bize emanet ettiği güzel sözün manasını biliriz."

Kaynak: Anadolu Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
hüseyin meydan
07 Temmuz 2014 Pazartesi 21:49
21:49
aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış.iyi uykular ekmelettin.
78.164.33.228
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim