• BIST 92.041
 • Altın 234,258
 • Dolar 6,1455
 • Euro 6,9593
 • Ankara 27 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Konya 26 °C
 • Antalya 35 °C
 • Diyarbakır 34 °C
 • Erzurum 20 °C
 • İzmir 26 °C
 • Rize 26 °C

Sabır!

Abdurrahman Dilipak

Ramazan ayındayız. Zor günlerden geçiyoruz.. Görünen o ki, gelecek günlerde bu hesaplaşma daha da keskinleşecek.. Bu çatışmalar bugünden yarına bitmeyecek. Zira birileri yangına körükle gitmeye, yangına benzin taşımaya devam ediyor..

Sabırlı olmak gerek. Bu acı, çileli günler geride kalacak..

Yakın plandan bakınca, her şey kötüye gidiyor gibi gözükse de, her şeye rağmen gelişmeler, doğru yönde ve ileri doğru..

300 yıllık bir hesaplaşma bugünden yarına kolay bir şekilde olmayacak.. Demirdağı delip çıkacağız bu vadiden..

Bu vesile ile her şeyi yeniden konuşacak ve bir karar vereceğiz.. Mezhep, tarikat, Selefilik, Sufilik, Şiilik, kabilecilik, milliyetçilik, laiklik, Mehdi, Mesih, hilafet, imamet hepsini tartışacağız..

Liderlerimizi, örgütlerimizi, şeyhlerimizi, kanaat önderlerimizi, hepsini sorgulayacağız..

Kısacası yeniden iman edeceğiz.. Atalarımızın dinininden vazgeçeceğiz, din büyüklerimizi ilah ve Rab edinmekten vazgeçeceğiz. Aklımızı kiraya vermemeyi öğreneceğiz.. Kula kul olmayacağız..

Bana kalırsa asıl fitne, asıl düşman içimizde.. Düşmanı dışarıda ve uzaklarda aramayalım..

Nev zuhur din yorumcuları konusunda ihtiyad edelim.. Bir yandan bu yeni hoca hanım ve beyler, öte yandan size yeni bir yaşam tarzı sunan, “güzel konuşma ve iş başarma” becerileri adı altında sizin din ve dünya algınızı değiştirmek isteyenlere karşı dikkat edin. Bunlar ağuyu altın tas içre sunarlar, bal da onun suç ortağıdır..

Bu zor günler de geçecek, güzel günler gelecek..

Hep söylüyorum: Bütün bu olup bitenleri, gören, duyan, bilen bir Allah var. Ve hüküm sahibi olan O’dur!

Bütün mesele şu: Allah, cahil, zalim ve fasık bir topluluğa hidayet etmeyecek. Kafirlere de..

Yeter ki, biz onların peşine takılmayalım.. Biz kendi hakkımızdaki hükmü değiştirmeden Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecek..

Bu yaşadığımız olaylar, bazı gerçeklerin farkına varmak için iyi bir fırsat..

Filistin’de yaşananlar, Irak’ta yaşananlar bazı gerçekleri anlamak için iyi bir fırsat..

Bakın, bu kriz derinleşecek ve yaygınlaşacak.. Yarın Yemen patlayabilir.. Yine Ürdün’de önemli gelişmeler yaşanabilir.. Libya’da kanlı olaylar yaşanabilir..

Sycos-Picot, Belfaur nedir, dün ne oldu onu yeniden düşünmemiz gerekiyor.. Bunun yerine ne koyacağız ve bunu yaparken nasıl bir yol izleyeceğiz.. Bugün varolan gerçeği görmemiz gerekiyor.. Varmak istediğimiz yerle bugünün gerçekleri arasında bir geçiş sürecini planlamamız gerekiyor.. Nereden geldik, nereye gidiyoruz..

Kesinlikle daha fazla bilgiye ihtiyacımız var.. Merhametimiz gazabımızdan, sevgimiz nefretimizden büyük değilse bu mücadeleyi kazanamayız.. Öfkeyle uygarlık kurulmaz.. Kılıçla medeniyet kurulmaz, ilimle, hikmetle, adaletle kurulur medeniyet, o medeniyet kılıçla korunur..

İyi şeyler yapmak ve sabırlı olmak zorundayız.. Bugünden yarına bir anda her şey düzelmeyecek. Zamana ihtiyacımız var.. Daha bilgili, daha cesur, daha dürüst, daha merhametli olmamız gerekiyor. Daha fazla adalete ihtiyacımız var.. Öfkesi aklından büyük kalabalıklarla bu mücadeleyi kazanamayız.. Parası ve gücü, aklından ve imanınından daha fazla olan insanlarla İslam adına ancak zulüm yapılabilir..

Ortada Kudüs’ün işgali dururken, Filistinli Müslümanlara zulüm yapılırken, onları bırakıp da Müslümanlarla kavgaya tutuşanlara karşı dikkatli olmamız gerekir..

Şeytan bizi Allah’la ve Kur’an’la aldatmamalı..

Allah’ın dinini kendi aralarında parçalayanlara ve birbirlerine karşı kılıçlarının ve dillerinin ucuna Allah’ın ayetlerini geçirenlere karşı dikkatli olmalıyız..

Yine her zaman söylediğim bir şeyi tekrar etmek istiyorum: Karanlığın en koyu anı, aydınlığa en yakın olduğu zamandır. Bize hayır gibi gelen şeylerde şer, şer gibi gelen şeylerde Allah hayır murat etmiş olabilir.. Onun için ye’se düşmeye gerek yok..

Biz bu süreçte yapıp yapmadıklarımızla sadece kendi amal defterimizi dolduruyoruz, yoksa bu işlerin vakti saati var. O zaman geldiğinde olacak olan olur! Her şey olacağına varır.. Tencere yuvarlanır, kapağını bulur. Biz şunu düşünelim: İçimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden bizi helak eder misin Allahım! Biz dua edelim: Rabbim bize hakkı hak, batılı batıl göster ve hakta toplanmamızı nasib et. Bizi nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanların değil..

Selâm ve dua ile..

NOT: Bir süreden beri Ali O. isimli bir şahsın, özellikle Osmaniye bölgesinde yeğenim olduğunu söyleyerek, insanları dolandırdığına ilişkin şikayetler almaktayım.. Kişi yeğenim değildir ve güvenilir biri de değildir. Kendileri ile temas sağlanan kişilerin savcılık ve polise başvurması en doğru tercih olacaktır.. Lütfen bana sormadan ve gerçeği araştırmadan, hukuki sorumluluk gerektiren konularda adımı kullanan kişilere, kartvizitime, telefonuma veya birlikte çekilen resimlere itibar etmeyiniz..

yeniakit

Bu yazı toplam 491 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim