• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 7 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Konya 8 °C
 • Antalya 18 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Erzurum 3 °C
 • İzmir 15 °C
 • Rize 11 °C

Mısır'ın Kahreden Suskunluğu, İslam İnkılabının Otuzuncu Yılı

Mehmet GÖKTAŞ
Gençliğimizin ilk yıllarından beri Mısır"da bir İslam İnkılabı olmasını bekleyip durmuşuzdur hep. Eğer halkı Müslüman olan coğrafya içerisinde bir İslam İnkılabı olacaksa, bu elbette Mısır"dan başka bir yerde olamazdı.

Hani gençlik olarak bu beklentimizde haksız da sayılmazdık.. Öyle ya, Osmanlının yıkılması, hilafetin ortadan kalkması ve İslam birliğinin dağılmasının ardından, bunu kendisine dert edinen ciddi İslam alimleri Mısır"da ortaya çıkmış, hatta Osmanlının son bakiyesi olan bir çok alim de Mısır"a hicret etmişti.

Sonra, İslam âleminin en büyük ilim merkezi olan Ezher oradaydı.

Hepsinden de önemlisi, Osmanlı"nın ve İslam hakimiyetinin yıkılışının ardından ilk ciddi İslami hareket olan İhvan hareketi Mısır"da doğmuş, İslam âleminin bir çok yerine oradan yayılmıştı.

Türkiye"deki Müslüman gençler olarak okuduğumuz kitapların yarıdan çoğu Mısır kökenliydi. Bu kitapların yazarları bizim gözümüzde sadece birer yazar olmaktan öte, yaşantılarıyla, canlarını çekinmeden Allah yolunda feda etmiş olmalarıyla da en ideal örneklerimizdi. Yine öyledirler elhamdülillah. Hem de yeryüzünün dört bir yanındaki Müslüman gençler için böyledir. Bir Hasan el Benna, Bir Seyyid Kutup, Bir Abdülkadir Udeh ve daha bir çok isim, ümmetin yüz akıdırlar.

Evet, bütün bunlardan dolayı yıllarca bekledik durduk Mısır"dan gelecek kutlu bir haberi, bir İslam inkılabını. Nedense bir türlü gelmedi.

Fakat İslam inkılabının gür sesi hiç beklemediğimiz bir yerden, hem de hiç kimsenin tahmin edemediği bir yerden geldi. İran"dan.

Akranlarının yavaş yavaş bunama dönemine girdiği, artık evlatlarının, torunlarının bakımına alındığı bir günde bir ihtiyar adam çıktı orta yere. ABD ve Batı emperyalizmini, balkondan bir halı silkeler gibi öyle bir silkeleyiverdi ki, gerçekten neye uğradığını şaşırdı emperyalist dünya. Başta zalim İran Şah"ı olmak üzere, emperyalistlerin bütün yerli uşaklarını birer havuç söker gibi söküp söküp fırlatıverdi dışarıya.

Ulemânın meydanlara inmesi veya meydanların ulemâsını çıkarmasıydı ve halkı kanatlarının altına almasıydı bu.

Emperyalizm bu kutlu inkılabı söndürmek için elinden ne geldiyse yaptı, fakat buna muvaffak olamadı.

Gerçekleştiği günden bu yana daha da güçlenerek otuzuncu yılına giren İran"daki İslam İnkılabı, bugün dünyadaki dengelerin değişmesinde en büyük etken olmaya devam etmektedir.

Tekrar Mısır"a dönelim. Kendisinden yıllarca İslami bir inkılab beklediğimiz Mısır"ın özellikle son Gazze katliamındaki suskunluğu ümmeti kahretmektedir.

Firavunlar firavunluğunu yapıyor da, Müslüman halkın bu suskunluğu neden? Mısır Müslümanları neden kurtulamadı bir türlü firavunlarından, firavunların egemenliğinden?

Allahım, nasıl da bitmezmiş Mısır"ın Hüsnü Münafıklı yılları!

Biliyoruz, emperyalist ABD ve İsrail artık İran"da olduğu gibi Mısır konusunda gafil avlanmak istemiyor, bunun için gözünü dört açıyor. Mısır"da İslami bir inkılabı önlemek için elinden geleni yapıyor. Evet, biliyoruz, ABD İsrail"den sonra en büyük desteği Mısır"a yapmaktadır.

Fakat hiç kimse bütün bunlardan dolayı ne ABD ve İsrail emperyalizmini kınayabilir, ne de yerli firavunları.

Acaba diyorum, Mısır"daki Müslüman kardeşlerimiz Tevhid adına firavunları hedef seçme yerine, bidatlarla, hurafelerle mücadele adı altında, gariban halkla didişme yolunu mu seçtiler kendilerine? Mısır halkının genelini nedense bir türlü yanlarına alamadılar.

İran"da bu işin nasıl gerçekleştiğine baktığınızda, ulemânın hiçbir zaman gariban halkla didişmediğini, bidat ve hurafelerle mücadele adına onların üzerine üzerine gitmediğini, gariban halkı da yanlarına alarak, kendileri de onların önüne düşerek hep firavunlara hamle yaptıklarını görüyoruz.

Alev Erkilet Başer hanımefendinin yıllar önce Ekin Yayınlarından çıkan Ortadoğu"da Modernleşme ve İslami Hareketler isimli kitabını bir daha okumanızı tavsiye ediyorum.

doğruhaber gazetesi

Bu yazı toplam 7231 defa okunmuştur.
Yorumlar
Bekir Temur
25 Şubat 2009 Çarşamba 12:53
Din ve Devlet İşleri
Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah..Konuyu farklı bir yaklaşımla anlatmaya çalışacağım. Tabii işin ehli ben değilim, sizlersiniz. Aslına bakarsanız islamın devlete ihtiyacı yoktur. Çünkü İslam kendini her yerde muhafaza edebilme gücüne sahip. Devlete ihtiyacı olanlar müslümanlardır. Eğer Müslümanlar, İslamın yani Allah (cc)'ın emir ve yasakları doğrultusunda hareket etmezseler,başta kendi kendilerine zulmetmiş olurlar.Evet insan kendine zulmederse, zalim bu fırsatını en kapsamlı şekilde icra eder. Netice itibariylede müslümanlar zillet altında yaşamaya mahkum olur. Yok eğer İslamın izlekleri doğrultusunda fiillenir ve o yüce boya ile boyanırsalar, tertipli bir devlet sahi olurlar. Bu vesileyle de izzet ve afiyetle dünya hayatını idame ettirirler. Görüşümü Mustaffa Kardeşimizin duasına ''amin'' diyerek sonlandırıyorum. Allah (cc)'a emanet olun. Saygılarımla
88.228.167.116
mustaffa
25 Şubat 2009 Çarşamba 09:11
ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN
ben tevhid haberi devamlı takip eden biriyim ve bir ara yayınınıza ara vermiştşnşz vaya ara vermek zorunda kaldınız çok yakın bir arkadaşımı kaybetmiş gbi oldum ve inanının onun sıkıntısını günlerce içimde hissettim ALLAHA ÇOK ŞÜKÜR sizlere kavuştum sevgimin karşılıksız olmadığını biliyorum dileğ,m, dikkate aldığını için ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN YOLUNUZU NURLA DOLDURSUN ALLAH BİZİ KENETLENEN TULALAR GİBİ BİRLEŞTİSİN DUALARIMIZ SİZİNLE
88.227.245.199
mustaffa
23 Şubat 2009 Pazartesi 16:57
dikkatte alınmam beni üzdü
bundan bir önceki mehmet hocanın yazısında yazının kaynağının verilmemesinin mahzunluğunu belilitmiştim side dikkate alacaz demiştiniz ama almamışsınız bu beni üzdü SELAM VE DUA İLE*********Editör: Hakkınızı helal ediniz yazıyı iktibas etiğimiz sitede kaynak belirtilmediği için sevhen bunu atlamışız. Düzeltiyoruz.
212.174.149.194
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim