• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • Ankara 12 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Konya 12 °C
 • Antalya 17 °C
 • Diyarbakır 13 °C
 • Erzurum 1 °C
 • İzmir 15 °C
 • Rize 13 °C

Bugünler, Allah'ın Adını Yücelttiğimiz Günlerdir

Mehmet GÖKTAŞ

Allah Teala'nın adının yüceltilmesidir. Hem yaşadığımız mekanlarda, hem de Hac ibadetini yerine getirdiğimiz mekanlarda.

Gerçi Müslümanlar olarak bütün zamanlarda Rabbimizin adını yüceltmeye çalışırız, bununla mükellefiz, fakat içinde bulunduğumuz şu günlerin en bariz özelliği, Rabbimizin adını tekbirlerle, tehlillerle yüceltmektir.

Keseceğimiz kurbanlarla Rabbimizin ismini yücelteceğiz, Rabbimizin adını zikrederek, yüksek sesle tekbirler getirerek kurbanlarımızı keseceğiz.

Bu olayı daha iyi anlayabilmek için zıddından yaklaşalım; Biliyorsunuz Kitabımızda haram olan hayvanlar sayılırken “Vemâ ühille liğayrillah - Allah'tan başkası adına kesilenler” buyurulur. Ühille demek, sesin yükseltilmesi demektir. Yani bir hayvanın kesimi esnasında Allah'tan başkasının adının yükseltilmesi, anılması, yüceltilmesi demektir.

Arafe günü sabah namazından başlayarak dördüncü gün ikindiye kadar her farzın sonunda yüksek sesle Teşrik Tekbirlerimizle Rabbimizin adını yüceltiriz.

Sabah evimizden çıkıp bayram namazına giderken yüksek sesle tekbirler getiririz.

Kılacağımız bayram namazının içi zaten tekbirlerle doludur.

Bayramı yaşarken Müslümanlar olarak işin bu yönünü asla unutmamalıyız, başka hiçbir  şeyi bunun önüne geçirmemeliyiz.

Şu anda milyonlarca mü'minin ifa ettiği hac ibadetine gelince; dikkat ederseniz, ihrama girip “lebbeyk” diye başladığımız andan itibaren sonuna kadar haccın bütün unsurları Rabbimizin adını tekbir etmekten, tehlil etmekten, yüceltmekten ibarettir, işin özü budur.

 

İblisin Kurban Bayramı Muhabirleri

Bu arada Allah Teala'nın adının yüceltilmesinden rahatsız olan İblis ve dostları da görevlerinin başındadır, Allah'ın nurunu söndürmek için seferberdirler.

İblis ta ezelde başlamıştı Kurban'ı engelleme ve çarpıtma işine. Hz. İsmail'e musallat olarak, Hz. Hacer'e musallat olarak başlamıştı ve bugün de bunu sürdürmektedir.

Muhabirlerine gerekli talimatlarını vermiştir:

“Kurbanı önlemek, engellemek için elinizden ne geliyorsa yapın. Kurban yerine bedelinin bağışlanmasının daha iyi olacağını tartışmaya açın, bu istikamette fetva verecek belamlar bulun!”

“Kurban fiatlarının bu sene çok yüksek olacağını, geçen yılın iki katı olacağını yayın ve böylece insanları ta baştan vazgeçirmeye çalışın!”

“Sahiplerinden kaçan büyükbaş hayvanları ve bunların kovalamacasını, bu arada meydana gelecek olumsuzlukları, kazaları mutlaka görüntüleyin ve ekranlara yansıtın.”

“Kesim esnasında ne kadar kötü görüntü varsa mutlaka yakalayın, beceriksiz ve acı veren kesimleri mutlaka tesbit edin”

“Kurban denilince insanların aklına sadece kan gelsin, onun için ne kadar kan gösterirseniz, ne kadar çırpınan hayvan gösterirseniz o kadar önemlidir.”

“Bu arada hastane ve sağlık ocaklarında nöbet tutun, elini kolunu kesen kim varsa görüntüleyin!”

“Kurban kesiminden dolayı çevrenin kirlendiğini ispat etmeye çalışın, bu arada Avrupalı yetkililerle röportajlar yapın!”

“Kısacası, Müslümanlara bayramlarını zehir edin, özünden ve maksadından saptırın.”

 

Evet, İblis'in muhabirlerinin nasıl çalıştıklarına hepiniz şahitlik ediyorsunuz öyle değil mi?

Fakat hiç moralinizi bozmayın. Allah'ın izniyle her şey daha güzel olacaktır ve olmaktadır.

İblis ve dostlarının arzularının aksine, Kurban Bayramı Allah Teala'nın adının daha da yücelmesine, Müslümanların birbirleriyle daha fazla kenetlenmesine, İslam'ın nurunun her geçen gün daha fazla ya
yayılmasına vesile olacaktır. Mübarek olsun!

 

doğruhabergazetesi

Bu yazı toplam 6236 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim