• BIST 87.143
 • Altın 219,609
 • Dolar 5,8507
 • Euro 6,6489
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Konya 20 °C
 • Antalya 25 °C
 • Diyarbakır 29 °C
 • Erzurum 16 °C
 • İzmir 24 °C
 • Rize 22 °C

Yeşilay seferberliği

Abdurrahman Dilipak

 

 


Şikayet etmekle olmuyor bu işler..
 
Sorun sadece sigara sorunu değil, tiner, uyuşturucu, alkol, kumar, fuhuş aldı başını gidiyor..
 
Yeşilay"a sahip çıkmak, kendi geleceğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkmak demektir..
 
Yeşilay bir an önce ülke içinde örgütlenmesini tamamlamalı ve ardından önce İslâm ülkelerine, ardından tüm dünyaya yayılmalı..
 
Eğer sizin il ve ilçenizde hâlâ Yeşilay Cemiyeti kurulmamışsa, hadi hemen bitirin bu işi Ramazan"dan evvel.. Hemen bu gün, şimdi aramaya başlayın eşi dostu.
 
Eğer Cemiyeti hemen kuramıyorsanız, mevcut vakıf, dernek, sendika içinde Yeşilay"la dostluk, yardımlaşma komitesi, komisyonu kurun.. Hemen ilk toplantınızda bu işi karar altına alın ve başlayın Yeşilay"la yazışmaya..
 
Bütün okullarda demiyorum, bütün sınıflarda “Yeşilay kolları” oluşturalım. Bu konuda Eğitim-Bir Sen"e büyük bir sorumluluk düşüyor.. Haydi Akif İnan"ın ruhunu şad edelim..
 
Yerel gazete ve dergiler, radio ve televizyonlarda Yeşilay programları yapalım.
 
İsterseniz iki derneği birden alın, Yeşil Kırmızı bir program olsun.. Kızılay ve Yeşilay"ı birlikte tanıtalım.
 
Diyanet, Müftülükler, Vaaz ve hutbelerde Yeşilay"dan bahsetmeli.
 
Artık aslında Camilerde, İnsani yardım, Yeşilay gibi farzı kifaye konularında komite ve komisyonlar kurulabilir. Kadın, erkek, işçi, esnaf, insan hakları, çevre, her alanda cemaat toplumsal sorumluluk alanlarında komite ve komisyonlar kurabilir.
 
Biz alemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin ümmeti değil miyiz?
 
O zaman cami derneklerine iş düşüyor. Bu iş cami yaptırmak ve Kur"an kursları ile sınırlı kalmamalı.. Yeşilay bu işin ilk adımı olmalı..
 
Gençler! Baktınız olmuyor, “ağır abiler” harekete geçmiyorlar, sanal ortamda örgütlenin, her il ve ilçede twitter facebook grubları, sanal platformlar oluşturun.. Bu mesele daha çok sizi ilgilendiriyor. Bu iş sadece gençlere ve ihtiyarlara bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir. Hadi anneler, babalar, dedeler, nineler, ne duruyorsunuz.
 
Çağırılmayı beklemeyin, siz çağırın!
 
Mesela internette sigara karşıtları kulübü var.. Eskiden sigara tiryakisi olan sigara karşıtları internette örgütleniyor.. Mesela Fransada da Sigara Karşıtları Derneği diye bir dernek kuruldu bu arada. Bir ülke sigarayı uyuşturucu kategorisine aldı ve ülkeye girişini yasakladı..
 
Almanya Parlementosu"nda sigara karşıtları ayrı bir grub oluşturdular.
 
Murat Günsay"ın Sigara.org"undan haberiniz var mı mesela..
 
Arada bir yeşilay.org.tr"ye girin bakın bakalım “bizimkiler” neler yapıyorlar..
 
Maşallah, Avukat Muharrem Balcı aldı başını gidiyor.. Bu iş tek kişinin işi değil. Tek kişi ile yapılacak bir iş de değil. Sanmayın ki Balcı sadece Yeşilay"la ilgileniyor. Genç hukukçular yetiştirmeye çalışıyor öte yandan. Allah sayini mübarek kılsın.. Ha! Bu arada Yeşilay genel merkezi, hemen Haliç"in ağzında, Sepetçiler kasrına yerleşti..
 
Yeşilay 1920"den beri faaliyette. İlk kez bu kadar canlı..
 
Yeşilay"ı kurmakla bitmiyor bu iş. Üye olmak, aidat ödemek, orada bir şeyler de yapmak gerekiyor.. Bu konuda yerel yönetimlerle, il özel idareleri ile, Milli Eğitimle, Müftülüklerle işbirliği de yapabilirsiniz. Bu kurumlar da doğrudan bu alanda sorumluluklar üslenebilirler.. Bu onlara Anayasa tarafından verilen bir görev. Gençlerin bağımlılık yapan maddelerden korunması gerekiyor.
 
Bu konuda SGK ile de işbirliği yapılabilir mesela. SGK alkolün sebeb olduğu sağlık sorunları sebebi ile büyük faturalar ödüyor. Aile Bakanlığı ve soyal yardım vakıfları da devreye girebilir bu konuda.. Milli Eğitim"le de Sağlık Bakanlığı ile de işbirliği yapılabilir.
 
Bazı illerde Emniyet Müdürlükleri Narkotik Şubeleri Yeşilay"la işbirliği yaparak bilgilendirme toplantıları da yapıyor, broşürler de yayınlıyor. İl ve ilçe Emniyet müdürlerine de bu konuda görev düşüyor..
 
Bu konuda herkese görev düşüyor. Onun için bir seferberlikten söz ediyorum..
 
Haydi kardeşlerim göreve. Bu kadar laf yeter. İş bekliyoruz unutmayın, sadece yaptıklarınızdan değil, yapmanız gerekirken yapmadıklarınızdan da hesaba çekileceksiniz..
 
Balcı"ya soracağım, bakalım bu yazıdan hemen sonra Yeşilay"ı kaç kişi aramış.

Selam ve dua ile..

yeniakit

Bu yazı toplam 868 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim