• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Konya 16 °C
 • Antalya 23 °C
 • Diyarbakır 19 °C
 • Erzurum 12 °C
 • İzmir 18 °C
 • Rize 18 °C

Yeni Anayasa tartışmalarını dinlerken

Abdullah Büyük


 
Çok şey gözümün önüne geldi. Bağıran, saldıran ve hatta milletvekili arkadaşına yumruk atmak isteyen insanları izlerken çok şeyleri içimden geçirdim. Bazen üzüldüm, bazen acıdım. Çünkü acınacak hallerdeydiler.
İzlediğim insanların birçoğu her senenin 17 Ocak"ında Konya"ya gelirler ve şebi arus gecesine katılırlar, hatta dini kavramlarla bağlantılı mesajlar bile verirler.
“Ve ben olduğumdan başka türlü görünenlerden de değilim” mealindeki ayeti hatırladım. “Olduğun gibi görün, göründüğün gibi ol” diyen Mevlana"nın sözü kulağımı çınlattı.
İnanır mısınız, yeni anayasa taslağını dinlerken, toplum için kötü örnek teşkil eden insanların geleceğe yönelik hiçbir projesinin olmadığını da anladım. Ülkesi için, milleti için hizmet edenlerle, milleti kullanan ve istismar edenler için kendilerini bekleyen iki çeşit istikbali bizzat Rabbimizin kelamından öğrendim:
“Doğrusu, Allah"a karşı gelmekten sakınanlara güzel bir gelecek vardır” ilahi vaadi, diğeri ise:
“Ama azgınlara kötü bir gelecek vardır.” Sad suresi: 49 ve 55. Ayetler.
Tabii bu gerçekleri kabul etmek için “Bu ülke için, bu ülke halkı için de ahret vardır” gerçeğine de inanmak gerekir. Zavallı zihniyet inanıyor ki: Bu ülke için ahret yoktur, Eflatun mantığı uygulamada hep söz sahibi olmuştur.
Eğer devleti ve milleti yönetenlerde ahret inancı ve kaygısı bulunmuyorsa, onlar için yapılan her türlü iş ve eylem meşrudur ve doğrudur. Ama Kur"an, konuyu çok farklı bir şekilde ele alır ve gerçeği söyler:
“ Ahirete inanmayanlara biz, o amelleri süsleyip güzel gösterdik. Onlar ilerisini göremezler, bocalayıp dururlar.” Neml suresi/4. Cidden de öyle, bocalayıp duruyorlar. Kullandıkları arabalar sürekli patinaj yapıyor. Bir santim ilerleme kaydedemedikleri için de huysuzlaşıyorlar. Kin ve intikamlarını almak için, akıl almaz plan ve projelere tevessül ediyorlar. Ama ne var ki, bunda da başarılı olamayacaklar. Niçin? Çünkü yaratanın açıklaması, onlarınkiyle kıyas edilemez:
“Onlar yeryüzünde büyüklük taslıyor ve kötü tuzaklar kuruyorlardı. Hâlbuki kişi, kazdığı kuyuya kendi düşer.” Fatır suresi/43.
Burada söylenmesi gereken bir konu daha vardır. Şu imtihan dünyasında, inanan insanlar için gizli plan, tuzak, düzen ve oyun kurmak isteyenler için, kuracakları her sinsi plan, kendileri için süslenir. Çağdaş ambalajlarla sarılır ve benliklerine öyle gösterilir.
“Müminlere karşı yaptıkları sinsi planları süslenip güzel gösterildi.” Rad suresi/33
Aklıselim olan her insan düşünür ve anlar ki bu ülke üzerinde kara bir leke gibi duran 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan ve benzeri tüm girişimler, oyunun, düzenin, tuzakların bir tercümanıdır. Her bir tuzak ve oyun, ülkenin kalkınmasına ve geriye gitmesine sebep olmuştur. Ne var ki kendi cılız fikirleri konuyu saptırmış, ülkeyi geriye götürenlerle ülkeyi parçalamak isteyenleri sanal âlemde sürekli olarak gündemde tutmuşlardır. Ta ki Ümraniye"deki bir evde bulunan bombalara kadar.
Üç asırdır, Allah"a inananları hakir görenler, baskı ve dayatma altında tutanlar, hatta çağın dışına atmak isteyenler bulunsa bile, o şerefli insanları yaratan Allah, hiç de öyle söylemiyor:
“Allah iman edenleri savunur, korur.” Hac/38.
“Allah, iman edenlerin velisi, koruyucusudur.” Bakara/257
Uzun söze gerek yoktur. Kasetler, gizli ses kayıt bantları, kapalı kapılar arkasında hile ve tuzak kurarak, hayatlarını “vur patlasın, çal oynasına” bağlı sürdürenler, şu gerçeğe de lütfen bir göz atsınlar.
“De ki: Allah"ın tuzağı daha süratlidir. Şüphesiz, elçilerimiz kurduğunuz tuzakları yazıyorlar” Yunus/21, Bilmiyorum, daha fazla söze gerek var mı? Kulaklarımızdan kalplerimize giren ilahi sözler, inananların temel sermayesidir. İşte o mutlak gerçekten bir gerçek daha verelim ve bu haftaki mesajımızı tamamlayalım: “Bu gerçeği sana, her şeyden haberi olan Allah gibi hiç kimse haber veremez.” Fatır/14
Biz inananların tek dayanağı Allah"tır. Silah, bomba gibi kuvvetlere dayanmak, inancımızla bağdaşamaz. İtibarını korumuş tüm inananlara selam ve saygılar...

vakit

Bu yazı toplam 2574 defa okunmuştur.
Yorumlar
ismail yavuz
06 Mayıs 2010 Perşembe 18:44
Ah hocalar ahhh
Syn Abdullah hocam,yazdiklarina istisnasiz katiliyorum.Ayet sumulün da birlestirerek örnekler vermisin.Bu yönü ile tskr ediyorum.Yanliz bir sartla katiliyor ve ögrenmek istiyorum,yazmis olduklarin TBMM'de gurubu bulunan her partiyi kapsayan istisnaz bir vurgu ise,tamam..Yok,AKP'nin yapmis oldugu anayasa(!)degisikligini ve AKP'nin gurubundaki mil vek'lerini kast etmeyip,diger vekillere ise sözün,neden? TBMM bugün Tagutlarin bir araya geldigi,toplandigi bir yerin adi degilmi syn hocam..Yani bu insanlarin,it dalasi yaptiklari,var olan yasanin isyan,simdikinin isyanin tekrari degilmi ? Sizler milletin önünde,sözü özü bilinen ve dinlenen insanlar olarak var iseniz!..Biraz da Tagutlarin hal ve durumlarini belirten ayetleri yazinda bilmeyenler ögrensin..Sahsen size ve makaminiza yakistiramiyorum hocam..islamin ana damarindan girin, damardan gelen su kirleniyor hocam..syglar sevgiler.."" DINDE ZORLAMA YOKTUR.CÜNKI DOGRULUK SAPIKLIKTAN AYIRT EDILMISTIR.O HALDE HER KIM TAGUT'U REDDEDIP A
84.133.181.57
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim