• BIST 107.015
 • Altın 172,475
 • Dolar 4,0735
 • Euro 4,9314
 • Ankara 26 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Konya 23 °C
 • Antalya 29 °C
 • Diyarbakır 25 °C
 • Erzurum 18 °C
 • İzmir 28 °C
 • Rize 20 °C

Yemen’de karanlık işbirliğinin ses kayıtları

Ahmet Varol

Bir yandan Cenevre’de Suriye direnişini köşeye sıkıştırarak “siyasi çözüm” oyunu oynanması için muhalif grupları temsil eden Yüksek Müzakere Komitesi’nin bütün şartlarından vazgeçerek masaya oturmasının sağlanması için BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın medya taktikleri sürüyor. Bir yandan da Suriye halkının hukukunu savunmak amacıyla mücadele eden direnişçilere, önlerinde başka bir seçenek olmadığı mesajı verilmesi için insanî yardımların ulaştırılmasının bütün yollarını kapatma uygulamaları ve havadan da vahşi saldırılar devam ediyor. Dolayısıyla Suriye’de oldukça zor bir dönemden geçiliyor ve biz bu dönemde yaşanan kritik gelişmelerden söz etmeye devam etmek zorundayız. Allah izin verirse bu akşam Özel FM’de yayınlanacak Dünya Döndükçe adlı programımızda da Cenevre’deki görüşmelere ve onunla bağlantılı diğer bazı gelişmelere geçen hafta olduğu gibi biraz ayrıntılı yer vereceğiz. Radyodaki programın ses kaydını kişisel web sitemizden yani www.vahdet.info.tr’den de dinlemeniz mümkündür. 

Ancak bugünkü yazımızda Yemen’le ilgili önemli bir konuya temas etmek istiyoruz. Yemen’de çatışmalar sürüyor. Bu çatışmalar içeride Husi hareketiyle geçiş dönemi cumhurbaşkanı Abdurabbih Mansur El-Hadi liderliğinde oluşturulan Halk Direnişi Birlikleri arasında sürüyor. Fakat tabii arka planda da bölgesel ve küresel güçlerin tavırları ve destekleri rol oynuyor. Böylesine ısrarla sürdürülebilmesinde bu tavırların ve desteklerin önemli payı var. 

Abdurabbih Mansur El-Hadi liderliğindeki cephenin arkasında Suudi Arabistan liderliğinde oluşturulan Körfez ittifakı var. Husi örgütüne askerî ve lojistik olarak en büyük desteği İran veriyor. Ama Suriye’de olduğu gibi Yemen’de de Rusya ve ABD’nin başını çektiği küresel güçler İran’la aynı safta duruyor. Çünkü çıkarlar ve hesaplar ortak. 

Fakat daha önce muhtelif yazılarımızda da dile getirdiğimiz üzere İran’ın askerî ve lojistik destek verdiği cephede vitrinde her ne kadar Husi örgütü görünse de arka planda eski diktatör Ali Abdullah Salih’in örgütlediği eski rejim kalıntısı milis güçler var. Bugün artık onların destekleri ve birlikte savaştıkları iyice gün yüzüne çıktığı için kimsenin inkâr etmesi mümkün değil. Husi örgütünün savunuculuğunu yapanlar belki bu ittifakı stratejik sebeplere de dayıyor olabilirler. 

Ancak arka arkaya gün yüzüne çıkan belgeler, ses kayıtları, telefon görüşmeleri bu ittifak ve işbirliğinin Husi örgütünün Sana’da Abdurabbih Mansur El-Hadi’ye darbe yaptığı tarihten önce başladığını, darbenin de bu işbirliği sayesinde gerçekleştiğini yoksa örgütün sadece kendi milis güçleriyle ve imkânlarıyla gerçekleştirmediğini gün yüzüne çıkarıyor. 

Son olarak El-Cezire’nin yayınladığı ve Yemen’de Ulusal Diyalog Konferansı’nda Husi örgütünün sözcülüğünü yapan Ali El-Buhayti ile eski diktatör Ali Abdullah Salih arasında geçen yılın Şubat ayında gerçekleşen bir telefon görüşmesinde dile getirilen hususlar da bu ittifak ve işbirliğini teyit ediyor. Eski diktatör Salih telefon görüşmesinde Sana’da geçiş dönemi cumhurbaşkanına karşı gerçekleştirilen darbenin tamamlanması için kendisine bağlı askerî birliklerden ve güvenlik teşkilatlarından iki kurumun daha devreye sokulmasından söz ediyor. Görüşmede geçiş dönemi cumhurbaşkanı Abdurabbih Mansur El-Hadi’ye karşı planlanan askerî ve siyasî oyunlarda yapacakları işbirliğinden söz edilerek bu oyunlarda Salih’in adamlarının Husi örgütüne tam destek verecekleri dile getiriliyor. 

Daha önce de buna benzer önemli bilgileri ve darbede Husi militanlarla eski rejimin kalıntıları arasındaki koordinasyonu açığa çıkaran görüşmeler ortaya çıkarılmıştı. 

Bu işbirliğinin açığa çıkmasının en önemli yanı İran’daki yönetimin kendi karanlık hesapları için diktatörlere ve zalimlere sadece Suriye’de değil Yemen’de de destek verdiğini, bu desteğin kendi adamlarının sıkışması sebebiyle şartların zorlamasından kaynaklanan yardımlaşma değil tamamen çıkarlara dayalı işbirliği ve ittifak olduğunu açığa çıkarmasıdır. 

Bu bilgiler aynı zamanda Sana’da gerçekleştirilen darbenin, dıştan Baltacı örgütü benzeri bir örgütün darbesine benzese de gerçekte Sisi darbesinin bir benzeri olduğunu gösteriyor. Ama Yemen’in Sisi’si kendini perde arkasında tutmayı tercih etmiştir. 

 

yeniakit

Bu yazı toplam 320 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim