ÖZETLE

Yasadışı dinleme iddiası
32 polis yargılanıyor
İlk duruşma.

 

Duruşmaya katılmayan Batman Eski İl Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan’ın avukatı, mahkemeye, müvekkilinin beyin kanaması geçirdiğine dair raporunu sundu. Sanıkların ilk kez hakim karşısına çıktığı duruşmada, aralarında emniyet mensuplarının da olduğu 12 kişi, mağdur olarak hazır bulundu. Kimlik kontrolünün ardından sanık avukatları, iddianamenin, sesli kaydının yapılmasını istedi. Bu talep mahkemece reddedildi. İddianamenin Hakim Hamdi Çiftçi tarafından okunmasının ardından duruşmaya ara verildi.

 

 
Sanık yakınları, adliye dışında Kuran'ı Kerim okudu. [Fotoğraf: Turaç TOP / Al Jazeera Türk]

Sanıkların yakınları, adliye dışında Kuran’ı Kerim okurken, duruşmaya, öğleden sonra sanık ifadelerinin alınmasıyla devam edilecek.

961’er yıl isteniyor

Yasadışı dinleme iddiaları üzerine İzmir Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde mülkiye ve polis baş müfettişlerince idari inceleme ve soruşturma başlatılmıştı. Geçen Ağustos ayında, soruşturmayı yürüten Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Okan Bato, İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde 2010-2013 yılları arasında görevli olan, daha sonra çeşitli rütbelere terfi eden 32 emniyet görevlisi hakkında, 'kamu kurumlarında görevli memurları farklı isim ile farklı meslek grupları adı altında ve asılsız suç isnatları ile anayasaya ve ilgili kanunlara aykırı olarak dinledikleri' iddiasıyla gözaltına alınmaları talimatını verdi.

İzmir, Adıyaman, Ankara, Aydın, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Hakkari, Kayseri, Malatya, Şırnak, Van ve Yalova'daki eş zamanlı baskınlarda, 27 polis gözaltına aldı. 5 polis ise daha sonra kendileri gelerek meslektaşlarına teslim oldu. Sanıklardan Batman Eski İl Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan, Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı, İstihbarat Şube Müdür Yardımcılığı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yapan, geçen 7 Ocak'taki liman soruşturması sonrasında görevden alınan Taner Aydın, Kürşat Şenol Yılmaz, Burak Cemal Yılmaz, Hamza Doğan, Haldun Çabuk, Talha Ülkümen, Tarkan Kolik, Memduh Tosun ve Mustafa Edip Çakmak'tan oluşan 11 kişi tutuklanırken, 21'i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yapılan itirazlar üzerinde tüm tutuklu sanıklar tahliye edildi.

Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Okan Bato'nun, sanıkların 30 ile 961 yıl hapis cezası istemiyle yargılanmaları için hazırladığı iddianameyi İzmir 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi kabul etti. En çok ceza eski Batman İl Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan, Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı, Memduh Tosun, Taner Aydın, Tarkan Kolik, Haldun Çabuk hakkında 961'er yıl olarak istendi.

Sanıklar, 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, suç uydurmak, iftira, resmi görev ve yetkinin kötüye kullanılması yoluyla gerçeğe aykırı belgeler düzenleyip mahkemelerin dinleme kararları vermesini sağlayacak şekilde kamu görevlilerinin resmi belgede sahteciliği, elde edilen ilgili ilgisiz ya da özel yaşama ilişkin verileri suç örgütünün çıkar ve amaçlarına hizmet etme odaklı olarak arşivleme ve kullanma yoluyla hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek' suçlamasıyla yargılanıyor.

Kaynak: Al Jazeera