• BIST 93.242
 • Altın 194,798
 • Dolar 4,7657
 • Euro 5,5018
 • Ankara 26 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Konya 25 °C
 • Antalya 28 °C
 • Diyarbakır 33 °C
 • Erzurum 22 °C
 • İzmir 30 °C
 • Rize 27 °C

“Ya Yersiniz Ya da Yediririz!”

Ahmet Varol

 

Mısır’da tamamen hukuka, yasalara ve yürürlükteki anayasaya aykırı bir şekilde silahın gücünü kullanarak ve emperyalizmin desteğinden yararlanarak siyasi iktidarı gasp eden cunta şimdi de tamamen dayatmacı anlayışa göre şekillendirdiği anayasayı halka kabul ettirmek amacıyla bir referandum düzenliyor.

Anayasa metninin ne şekilde hazırlandığından ve yürütülen göstermelik propagandadan gazetemizde 20 Aralık 2013’te yayınlanan “Zulmü Anayasalaştırma Çabası” başlıklı yazımızda söz etmiştik. Sokaklarda coplu ve silahlı çeteleriyle dehşet saçmaya devam eden cuntanın panolara astığı afişlerde, sunduğu anayasa metnini sevimli ve kabul görmüş gibi yansıtmaya çalışması başlı başına bir çelişkiydi. Ama afişlerde memnuniyetlerini ortaya koyan insan görüntülerini Mısır’dan değil Avrupa’dan seçmeleri kendi açılarından çelişki oluştursa da realiteye uygundu.

Şimdi cunta 14-15 Ocak tarihlerinde halkı, önüne konan yeni anayasa metniyle ilgili tercihini ortaya koymak üzere sandık başına gitmeye çağırıyor. Dış temsilciliklerde ise oy kullanma işlemleri fiilen başladı.

Aslında Mısır halkı anayasa konusunda tercihini daha yakında yapmıştı. Üstelik o zaman referandum, iktidarı hukuka aykırı bir biçimde ve gasp yoluyla değil Mısır’ın ilk dürüst seçimi olduğu gelişmeleri itidalle değerlendiren tüm yorumcuların teslim ettiği meşru seçimle iş başına gelmiş sivil yönetimin gözetiminde gerçekleştirilmişti. Uluslararası gözlemcilerin murakabesine açık olan o referandumda insanların özgürce tercihlerini ortaya koymalarının önünde hiç bir engel bulunmadığı gözlemciler tarafından ifade edildi.

Daha yakın zamanda anayasa konusunda fikrini beyan etmiş, tercihini yapmış halka çok kısa süre sonra yeniden görüş sorulması esas itibariyle anlamsızdır. Ona bu konuda görüşünü soran yönetimin, meydanlara çıkıp tepkisini dile getirmesine müsaade etmeyen, tepki gösterenlerin üzerine mermi yağdıran ve tamamen sivil yöntemlerle tavrını dışa yansıtmaya çalışan insanların bu eylemlerini en az bir yıl hapis cezasıyla cezalandırılacak suç sayan bir zulüm yönetimi olduğu dikkate alınırsa referandumun anlamsızlığı ve böyle bir referandumdan çıkacak sonuçların güven verici olamayacağı daha da açıklık kazanacaktır.

Mısır halkının onayladığı anayasaya göre mevcut cunta yönetimi zaten gayrimeşrudur. Önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek referandumun amacı da halkın yeni anayasa hakkındaki tercihini sorma değil cuntayı meşrulaştırma amacı taşıyor. Çünkü cuntanın silahlarının gölgesinde gerçekleştirilecek bir referandumdan çıkacak sonuç zaten önceden bellidir. Yani bu, dayatmacılığa tepkiyi sembolize eden “Rabia” işaretine bile beş yıl hapis cezası veren cuntanın halka “evet - hayır” tercihi yapma hakkı tanıması değil, “ya yersiniz ya da yediririz” referandumudur.

Halk böyle bir anayasaya karşı tercihini aslında meydanları dolduran eylemleriyle dile getirdi. Çünkü bu anayasa halkın kazanımlarını geri almayı, devirdiği diktanın dönmesini sağlamayı amaçlıyor. Diktaya karşı devrim yapmış bir halkın onun geri gelmesini onaylayabileceğini iddia etmek insanları iyice aptal yerine koymaya kalkışmaktır. Buna kendileri inananların ise kendi akıllarından şüphe etmeleri gerekir.

Ama bu gerçeğe rağmen sonunun belki de büyük çoğunluğun onayıyla “evet” çıkacağını daha şimdiden bütün yorumcular tahmin edebiliyorlar. Çünkü dayatmacı baskı yönetimlerinin gözetiminde gerçekleştirilen oylamaların sonu zaten baştan bellidir.

Bunu bilen Mısır halkı da 5 Ocak 2014 Pazar günü Bangladeş halkının genel seçimlerde yaptığı gibi tercihini sandığa oy atarak değil tekme atarak dile getirmeye hazırlanıyor. Onun için 14-15 Ocak tarihlerinde Mısır’ın her tarafında referandumu red amacıyla büyük kalabalıklarla protesto eylemleri düzenlenmesi planlanıyor. Aslında cuntanın zorlamaları ve silahlı müdahaleleri olmasa belki de meydanlara toplanan kalabalıklar sandık başına gidenlerin birkaç katını bulabilir. Ama böyle bir manzaranın onun yalancılığını iyice açığa çıkaracağını tahmin eden cunta yönetiminin de rahat durmayacağı, şiddete başvuracağı veya protesto eylemlerine katılmak isteyenleri korkutmak amacıyla önceden değneğin ucunu gösteren açıklamalar ve hazırlıklar yapacağı tahmin ediliyor.

yeniakit

 

Bu yazı toplam 529 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim