• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Konya 17 °C
 • Antalya 17 °C
 • Diyarbakır 18 °C
 • Erzurum 8 °C
 • İzmir 19 °C
 • Rize 15 °C

Wikileaks ve Pirincin Taşı

Ahmet Varol

Victor Ostrovsky adında, uzun süre Mossad"da çalıştıktan sonra ayrıldığı söylenen bir şahsın anılarını içeren ve Türkçeye de “Mossad İhanet Çemberi” adıyla tercüme edilen bir kitap yayınlanmıştı. Mossad"ın önemli sırlarını açığa çıkardığı söylenerek bayağı reklamı yapılmıştı. Ben de merak edip okudum. Gerçekte teşkilatın sırlarını açığa çıkarmaktan ziyade onu bir balon gibi şişiriyordu. Doğal olarak bunu överek değil kötülüyormuş havası içinde yapıyordu. Ama asıl amacının Mossad ağından kimsenin kurtulamayacağı mesajı vermek olduğu çok belliydi. Mossad"ın bu tür yöntemlerle propagandası yapıldı. Gerçekte şişirildiği gibi olmadığı zamanla ortaya çıktı. İstihbarat örgütünden ziyade cinayet şebekesi olarak çalıştı. Cinayetlerini de İslâm âlemindeki ihanetçilerin yardımlarıyla gerçekleştirmiştir. Dr. Fethi Şikaki"nin, Imad Muğniye"nin ve Mahmud el-Mebhuh"un şehit edilmesiyle ilgili bulgular bu konuda fikir veriyor.
Wikileaks"in arkasında kimlerin olabileceği, gerçekte hangi hesaplar ve amaçlar doğrultusunda hareket ettikleri hakkında güçlü kanaat edinmek için de henüz erken olduğunu düşünüyoruz. Siyonist işgalcilerin hesabına çalışıyor olmaları mümkündür. Ama şimdilik açıklananların bir kısmı ABD yönetimini zora soksa da operasyonun arkasında ABD"nin olması, onun kirli hesaplarının yer alması ihtimal dışı değildir.
Wikileaks"in doğru görünen veya bizim önceden zaten tahmin ettiğimiz bilgilere ve zihinlerimizde oluşan kanaatlere paralel notlarına hemen aldanmamak gerekir. Unutmayalım ki bir adam bir kişiyi zehirleyeceği zaman tabağın içine bir avuç zehir koyarak sunmaz. Bir gram zehiri yutturmak için yerine göre kocaman tabakla bol yoğurtlu iskender kebap ikram etmeyi tercih eder.
Kamuoyunu yönlendirme amacıyla piyasaya zihinlerde tereddütler oluşmasına yol açacak yalanlar sürmek isteyen teşkilatların bu yalanları da pirincin taşına benzer. Yalanların bazıları siyah taşlar gibidir ve hemen göze çarpar. Ama bazıları da aynen pirinç gibi bembeyaz ve hatta parlaktır. Eğer onları fark edemez de “bu pirinç zaten ayıklanmış” deyip olduğu gibi tencereye dökersen, pilavı yerken ikide bir dişlerinin arasına sert bir şeyler geldiğini fark edersin. Taşların bazılarını da olduğu gibi yutarsın.
Dokümanları yayınlayanların zaman zaman tehdit edilmesi, web sitelerinin çökertilmesi, haklarında kırmızı bülten çıkarılması komplonun inandırıcılığını güçlendirme amacına yönelik de olabilir. Dolayısıyla arka planı aydınlatmaya yetebilecek girişimler değildir. Yukarıda sözünü ettiğimiz Victor Ostrovsky için de aynı şeyler yapılmış ve adamın estetik ameliyat yaptırdığı iddia edilmişti. Oysa bu tamamen oyundu.
Wikileaks dokümanlarının piyasaya sürülmesinden önce yapılan açıklamalar bunların Irak ve Afganistan"daki oyunları ve zulümleri gün yüzüne çıkaracağı beklentisine sebep olmuştu. Fakat Irak ve Afganistan hakkında piyasaya sürülenler tamamen “dağ fare doğurdu” cinsindendi. Buralardaki işkenceler hakkında daha önce kamuoyuna yansıyan belgeler ve görüntüler çok daha fazla bilgi içeriyordu.
Neticede Amerikan emperyalizminin Irak ve Afganistan"la ilgili kirli çamaşırlarının ortaya dökülmesi beklenirken hızla diplomasi magazinine geçildi. Böylece bir bakıma oralardaki kirli çamaşırların üzeri diplomasi magaziniyle örtüldü.
Diplomasi magazininde ise başlangıç merhalesinde insanların zihinlerinde daha önce oluşan kanaatlere paralel ayrıntıların öne çıktığını görüyoruz. Ama bu arada bazı önemli zokaları yutturmaya çalıştıkları dikkatten kaçmıyor. Asıl önemli olan bundan sonra geleceklerdir. Geçiş merhalesinde “inandırıcı” olabilmek için kullandıkları bilgileri insanları bir üst kata çekmek amacıyla merdiven olarak kullandıklarını dikkate almazsak önümüze konan pirincin ayıklanmış halde sunulduğunu düşünebiliriz. Fakat buna dikkat eder, söz konusu dokümanları piyasaya sürenlerin gerçekte güvenilir olmadıklarını dikkate alarak şüpheci yaklaşımla bilgileri değerlendirirsek magazin türünden de olsa bazı bilgiler işimize yarayabilir.
Allah izin verirse Özel FM"de bu akşam 19.30"da Dünya Döndükçe programımızda bu konuyu etraflıca tahlil etmeye çalışacağız. Programın radyo yayınına uygun kalitedeki ses kaydını www.vahdet.com.tr"den dinlemeniz ve çekmeniz mümkün olacaktır ve yayınlanması serbesttir.

yeniakit

Bu yazı toplam 1852 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim