• BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • Ankara 3 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Konya 4 °C
 • Antalya 14 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Erzurum 5 °C
 • İzmir 9 °C
 • Rize 12 °C

Tunus’ta Yeni Cumhurbaşkanı

Ahmet Varol

Tunus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu da yapıldı ve yeni dönemin cumhurbaşkanı belli oldu. Yapılan son açıklamalara göre Tunus’un Sesi (Nida Tunus) Partisi  genel başkanı el-Baci Kayid es-Sibsi oyların %55.68’ini alarak seçim yarışını ikinci turda kazandı. Yeni dönemde tekrar aday olan ve İslâmî kesimin bu ülkedeki en güçlü siyasi hareketi olarak da bilinen Nahda Partisi’nin de desteklediği Munsif el-Merzuki ise %44.32 oranında oy alarak ikinci oldu. 

Bazı yerlerde seçimlere hile karıştırıldığı iddiasıyla birtakım gösteriler ve eylemler düzenlendi. Ancak seçimleri kaybeden aday Munsif el-Merzuki yaptığı açıklamada bu gösterilere destek vermediğini, sandıklardan çıkan sonuca razı olduğunu bildirdi. Taraftarlarından da sonuca razı olmalarını isteyerek olayların büyümesini engelledi.

Nahda hareketinin lideri Raşid el-Gannuşi de Tunuslulara yaptığı çağrıda, Sibsi’nin ülkenin cumhurbaşkanlığını kazanmasından sonra onun arkasında saf tutarak ülkedeki devrimin ikinci aşaması olan kalkınma ve iş sahaları açma atağını gerçekleştirmek için çalışma yapmalarını istedi. Gannuşi, dikta rejimlerine karşı halk devrimlerinin yaşandığı ülkeler içinde Tunus’un örnek bir durum ortaya koyduğunu dile getirdi. 

Sibsi de seçim zaferini ilan etmesinin ardından yaptığı halka hitap konuşmasında, bazıları her ne kadar devrimin gerileyeceğinden endişe etse de kendisinin halkın kazandığı özgürlüklerin korunması ve ülkedeki şartların iyileştirilmesi için çaba sarf edeceğini dile getirdi. 

Seçimlerin diğer adayı Munsif el-Merzuki de yaptığı açıklamada sandıklardan çıkan sonuca saygılı olduğunu, herhangi bir itirazda bulunmayacağını ifade etti. Sibsi de açıklamasında, Merzuki’nin telefonla arayarak kendisini halkın güvenini kazanmasından dolayı tebrik ettiğini ve kendisinin de ona teşekkür ettiğini, Tunus halkının ona bundan sonra da ihtiyacının olacağını dile getirdiğini söyledi. 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunun sonuçlarının ortaya çıkmasında parlamento seçimlerinden çıkan sonuçların önemli bir etkisi olduğu tahmin ediliyor. Parlamento seçimlerinde ise Arap dünyasındaki genel durumun, özellikle dikta rejimlerine karşı halk ayaklanmalarının gerçekleştiği ülkelerde fitne savaşlarından kaynaklanan kargaşaların ve bazılarında bu fitne savaşlarının dikta rejimlerinin yeniden geriye dönmesine neden olmasının oluşturduğu psikolojik havanın etkisi olduğu söylenebilir. 

Fakat mevcut şartlarda Tunus’ta sorumluluğu yüklenmenin taşıdığı zorluklar da basite alınamaz. En başta ülkede yeniden yapılanmanın getirdiği bazı zorluklar ve aşılması gereken engeller var. Ayrıca dikta yönetimi döneminde ülkenin ekonomisinin iktidarı ellerinde tutan çevrenin kontrolünde olması sebebiyle kaynakların kurutulmasından ve ardından yaşanan geçiş döneminin getirdiği toparlanmanın henüz tamamlanmamış olmasından dolayı muhtelif ekonomik sıkıntılar yaşanıyor. Yeni yönetimin bu sıkıntıların da üzerine gitmesi, ekonomik problemleri aşmayı sağlayacak formüller geliştirmesi ve işsizlik sorununa çözüm üretmesi gerekecek. 

Tunus’ta süreç, dikta rejimlerine karşı halk ayaklanmalarının tahakkuk ettiği diğer Arap ülkelerinde yaşanandan daha farklı bir şekilde işlemiştir. Seçimlerden çıkan sonuç da eski rejimin geri dönmesi anlamına gelmez. Ama dediğimiz üzere diğer ülkelerdeki süreç bu ülkedeki seçimlerin sonuçlarını etkilemiştir. Ayrıca bazı yorumlarda seçim sonrasında siyasi sürecin yeniden eski yapılanmaya doğru kayabileceği işaretleri veriliyor. Fakat şimdilik görünüş o yönde değildir. Çünkü böyle bir kaymaya elverişli şartlar oluşmuş değildir ve yeni yönetim ülkede kazanılmış özgürlüklerin korunması için gereken sorumluluğu yerine getirme ihtiyacı duyacaktır. 

Yeni dönemde Tunus’un istikrarı muhafaza etmesinde hukukun hâkim kılınması büyük ehemmiyet arz ediyor. Çünkü hukukun hâkim olmadığı ülkelerde haksızlık ve güvensizlik devletin kendi kurumlarından başlıyor. Zulüm ve dikta rejimlerinin hâkimiyet kurması da zaten adalet ve hukukun devre dışı bırakılmasıyla gerçekleşiyor. Tunus’ta yeniden yapılanma döneminde totaliter bir baskı rejimine giden yolların kapanması için bu yollara hukukun ve adaletin bekçi olarak yerleştirilmesi büyük önem taşıyor.

yeniakit

Bu yazı toplam 417 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim