• BIST 101.892
 • Altın 190,254
 • Dolar 4,6043
 • Euro 5,3842
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Konya 18 °C
 • Antalya 22 °C
 • Diyarbakır 17 °C
 • Erzurum 12 °C
 • İzmir 21 °C
 • Rize 18 °C

Tempoyu Düşürmemek

Mehmet GÖKTAŞ
İslami etkinlikler açısından dolu dolu geçen bir Nisan ayı ve gazetemiz Doğru Haber ekseninde gezilerle, sıcak ve samimi sohbetlerle değerlendirmeye çalıştığımız bir Mayıs ayını geride bırakarak resmen yazın ilk haftasına girmiş bulunuyoruz.

Bizim biricik derdimiz İslam"dır, İslami heyecanımızın, İslami çalışmalarımızın bu yaz sezonunda hız kesmemesidir.

Elhamdülillah çoktandır yaz mevsimi yavrularımız için tam bir Kur"an mevsimi olmaya doğru gitmektedir. Geçen yıllara göre nasıl randımanlı hale getirebiliriz, İslam adına yavrularımıza fazladan neler verebiliriz bunlar üzerinde düşünmeliyiz.

Fakat bu arada yetişkinler olarak yaz mevsimini güzel bir şekilde değerlendirdiğimizi söyleyemeyiz.

Çocuklarımız için bir şeyler yaparken kendimizi asla ihmal etmemeliyiz ve şimdiden bir proğram yapmalıyız.

İblis ve dostlarının atağa geçtiği bu mevsimde, göze hitap eden açık alanların hakimiyetini onlara teslim etmemek için gerekenleri yapmalıyız, yani tesettür mücadelemiz kesintisiz sürmelidir.

Evlerimizden dışarı çıkarken, gözlerimizin nelerle karşılaşacağını az çok tahmin ederek bilinçli ve donanımlı bir şekilde çıkmalıyız. Gafil avlanmamalıyız, boş bulunmamalıyız, neye uğradığını şaşırmış bir pozisyona düşmemeliyiz.

Her sabah bir miktar Kur"an okumadan, birazcık da olsa Rabbimizi zikretmeden, tesbihatımızı yerine getirmeden, dualarımızı okumadan, mümkünse birilerinin dualarını almadan kentin sokaklarına, caddelerine açılmamalıyız. Bunlar günlük donanımlar.

İlim adına bir yaz mevsiminin tamamı için ciddi bir proğram yapmalıyız.

Haziran"ın son haftasında girecek olan Recep ayını göz önünde bulundurarak Kur"an-ı Kerim üzerinde yoğunlaşmalıyız, yapacağımız her hatimle birlikte kesinlikle bir meal de bitirmeliyiz.

Velev ki daha önce okumuş olsak bile, geniş bir İslam tarihi, mesela M.Asım Köksal"ın kıymetli eserini bitirmeliyiz, dikkatimizi çeken bölümlerini aile efradına aktarmalıyız.

Bunların dışında, okumamız gereken kitapları şimdiden şöyle bir kenara ayırmalıyız.

Ziyaretleşmeliyiz

Şimdiden bir liste oluşturmalıyız. Daha önce İslam adına mücadele vermiş, bedel ödemiş, fakat şu günlerde fazla bir ortalarda görünmeyen kardeşlerimizi bir bir hatırlamaya çalışmalıyız, ziyaret listemizin birinci sırasını onlar almalıdır. İmanlarının imtihanını daha önceden vermiş olan bu kardeşlerimiz, bizim yararlanamadığımız hazinelerimizdir.

Evet, çokça ziyaretleşmeliyiz. Ziyaret listemizin bir diğer öncelikli kişileri, özellikle bizim ekibimizin, bizim gurubumuzun, bizim cemaatimizin dışındaki kardeşlerimiz olmalıdır.

Geçen gün bir kardeşimiz rüyasını anlattı. Rüyasında Allah"ın Rasûlünü (s.a.v) gördüğünü, kendisine “Ziyaretleşmeyi çoğaltınız…” buyurduğunu söyledi. Özellikle bugünlerde.

Başta yaşadığımız bölgedeki alimler olmak üzere, ulaşabildiğimiz ilim adamlarımızı bir ekip halinde Allah için ziyaret etmeliyiz. Velev ki bizimle her konuda aynı düşünmeyen birileri olsun. Onlara destek olmalıyız, moral ve cesaret vermeliyiz, her hangi bir sebepten kabuğuna çekilmiş olanlar varsa aktif hayatın içine çekmeliyiz, İslami mücadeleye kazandırmalıyız.

Demek istediğimiz odur ki, yaz mevsiminin rehavetine kapılarak müslümanca bir hayat için verdiğimiz mücadelede tempoyu düşürmemeliyiz, hızımızı kesmemeliyiz.

Dolu dolu bir yaz geçirmeliyiz.

Bunun başlangıcı da bugündür, Haziran ayının bu ilk haftasıdır.

Doğru Haber

Bu yazı toplam 7095 defa okunmuştur.
Yorumlar
osman demiroğlu
11 Haziran 2009 Perşembe 13:50
Sayın Mehmet Göktay Hocamdan küçük bir istek.
hocam, yazınızda bahsettiğiniz ve rüyasında peygamber efendimizi (sav) gören kişi ile tanışmak istiyorum, mümkünse tabii ki...
78.171.8.130
EMR-ULLAH
08 Haziran 2009 Pazartesi 15:39
DURMAMAK...DURULMAMAK.
...
Yorulmak,durulmak bize daim uzaktır,
Biliriz buda nefsimizden bize tuzaktır.
Düşülür gurbet yoluna,bu yolda cefa haktır,
Bizim için yeniden doğuş ve yükseliş muhakkaktır.
...
SEVGİLİ HOCAMIN YAZMIŞ OLDUGU BU MAKALE VE 'İSLAMIN GENÇ DAVETÇİLERİ' ESERİNDE VURGULAMIŞ OLDUGU MESAJI PEKİŞTİRMEK AÇISINDAN YAZMIŞ OLDUGUM BİR ŞİİRİN BİR KISMINI PAYLAŞMAK İSTEDİM.SELAMLAR..
92.45.174.59
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim