• BIST 94.437
 • Altın 194,223
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729
 • Ankara 22 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Konya 16 °C
 • Antalya 23 °C
 • Diyarbakır 27 °C
 • Erzurum 12 °C
 • İzmir 25 °C
 • Rize 22 °C

Tedmur’da Esed kahramanlığı

Ahmet Varol

IŞİD, hem Irak’ta hem de Suriye’de küresel ve bölgesel emperyalizmin karanlık oyunlarını ve kirli planlarını maskelemede kullanılan suni bir örgüt olarak ortaya çıkarıldığından strateji ve taktiğe göre de ileri yahut geri adım atıyor. 

Bir ihanetçi örgüt olduğunun ona hüsni niyetle yaklaşan bazı safdiller tarafından görülmesi sebebiyle saflarının dağılmaya başladığının görüldüğü sırada Irak’ın eski başbakanı Nuri El-Maliki’yle ortak bir oyun oynanarak Musul ve çevresi bu örgüte teslim edilmişti. Bu atak, Avrupa ülkelerinin ayıklamaya çalıştığı bazı heyecanlı gençleri kandırıp yollara dökülmelerini sağlamak için iyi bir cazibe oluşturdu. ABD ve etrafına topladığı küresel güçler ile bölgedeki işbirlikçi güçler de bunu bölgeye müdahale için iyi bir bahane olarak değerlendirdi ve Avrupa ülkelerinin başlarına dert olan heyecanlı gençlerin getirilip Musul çevresinde imha edilmelerini sağlamak için bu bahaneden yararlandılar. 

Son günlerde Rus işgal güçlerinin havadan verdiği destekle ve yoğun saldırılarla Baas güçlerinin karadan düzenlediği saldırılarla yaklaşık üç hafta süren göstermelik çatışmaların ardından Palmira olarak da adlandırılan tarihî Tedmur kasabası Baas rejimine teslim edildi. Üç haftalık çatışmalar sanıyoruz bölgeyle ilgili planın senaryosunu hazırlayanların üç yönden işine yaramıştır. 

Birinci olarak, IŞİD’in artık gerçekten bir İslâm Devleti olduğu dolayısıyla kendilerinin de böyle bir devletin askeri olarak savaştıkları heyecanına kapılanların bir kısmının daha ortadan kaldırılmasına fırsat sağladı. 

İkinci olarak, Nuri El-Maliki vasıtasıyla Musul ve çevresinin IŞİD’e tesliminde olduğu gibi oyun tamamen çıplak oynanmadı. Böylece Baas güçleri Tedmur’u anlaşarak teslim ettikleri gibi anlaşarak geri aldıklarını belli etmemiş, savaşla kaybedip savaşla kazanmış oldular. Tabii savaşla kazanmak aynı zamanda Esed’i,  askerlerini ve rejimini kahramanlaştırdığı gibi devam eden Cenevre görüşmelerinde de bileğini güçlendirdi. 

Üçüncü olarak, savaş ve çarpışmalar aynı zamanda Baas’ın bazı önemli kaynakları, tarihi eserleri ve varlıkları el altından yürütüp beş yıldan fazla zamandır sürdürdüğü savaşın yüklediği ekonomik külfetin bir kısmını karşılamada değerlendirmesine imkân sağladı. Bunlardan bir kısmını bölgeyi teslim etmeden önce bir kısmını da yeniden kontrolü ele geçirdikten sonra aşırdığı ve şimdi IŞİD militanları tarafından tahrip edildiğini ileri sürdüğü eserlerden birçoğunun bunlar olduğu tahmin ediliyor. 

Elbette bunların dışında da bizim ilk bakışta göremediğimiz başka kazanımlarının olması mümkün. Ama bu gerçekleri artık olayları biraz yakın pencereden izleyerek perde arkasını görmeye çalışan herkes fark edebiliyor. Ama buna rağmen yine de küresel emperyalizm kendisinin ve himayesi altındaki Baas’ın IŞİD’le savaş halinde olduğu yalanını muhtelif medya oyunlarıyla yutturabiliyor. 

Bilindiği üzere IŞİD bu oyunu daha önce Kobane diğer adıyla Aynularab bölgesinde de oynadı. Oradaki oyun da küresel emperyalizmin, PKK terör örgütünün Suriye kanadı PYD’yi meşrulaştırmasında, silahlandırmasında ve Cenevre görüşmelerine ortak olmada daha etkin bir şekilde öne çıkmasını sağlamada işe yaradı. 

IŞİD’in Filistinli mültecilerin yaşadığı ve Şam banliyösünde yer alan Yermük mülteci kampına ihaneti ise doğrudan Baas’la işbirliği içine girerek oldu. Baas güçleri bir taraftan saldırırken IŞİD militanları da diğer taraftan saldırarak silahsız mültecileri kıskaca aldılar. Bu sayede kampın içine girmeyi başaran IŞİD militanları oradaki mültecilere karşı tam bir vahşet uyguladılar. 

Aslında IŞİD adlı ihanet örgütünün Suriye’de bir hakimiyet ve güç alanı elde etmesi Baas yahut PYD karşısında savaşarak değil onlarla uğraşan direniş örgütlerini arkadan vurarak oldu. Kendi aralarında işbirliği içinde olan Baas ve PYD güçlerine karşı kendilerini savunmak zorunda olan direniş örgütleri ise ne yazık ki IŞİD militanlarının arkadan vurduğu darbeler karşısında zayıf kaldılar. Bundan yararlanan ihanet örgütü de özellikle stratejik noktaların kontrolünün sağlanmasında rejime ve ona destek verenlere yarayacak tavırlar sergiledi. 

Geçtiğimiz günlerde Tedmur’un Esed’in adamlarının kontrolüne geçmesi de IŞİD açısından kayıp değil planlı bir teslimdir. 

yeniakit

Bu yazı toplam 299 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim