• BIST 94.204
 • Altın 194,538
 • Dolar 4,7513
 • Euro 5,4930
 • Ankara 26 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Konya 23 °C
 • Antalya 29 °C
 • Diyarbakır 32 °C
 • Erzurum 21 °C
 • İzmir 29 °C
 • Rize 26 °C

Suriye’yi bölme aşamasına gelindi mi?

Ahmet Varol

Küresel ve bölgesel emperyalizmin Suriye’de sorunu çözme iddiasıyla hazırladığı planın uygulamaya geçirilmesi için son aşamaya yaklaşıldığı mesajları veriliyor. Fakat bu aşamada özellikle verilmek istenen bir diğer mesaj da çözümün sadece federasyonla olabileceği mesajıdır. 

Üçüncü Cenevre görüşmelerinin amacı, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura vasıtasıyla, küresel emperyalizmin dayattığı federasyon sistemini ve geçiş sürecinde Baas sultasının etkin rolünü sürdürmesini muhalefet tarafına da kabul ettirmekti. İşgalci Rusya’nın, İran’ın gönderdiği milis güçlerin ve Baas zulmüne bağlı askerî organların saldırılarını sürdürmekte ısrarlı davranmalarının amacı da buydu. Böylece muhalefetin kafasına silah dayayarak görüşmeleri yürütmek yani silah zoruyla şartlarını dikte etmek istiyorlardı. 

Muhalefetin, sivil hedeflere yönelik saldırıların durdurulması ve insanî yardımların önünün açılması şartlarının yerine getirilmemesi sebebiyle masadan çekilmesi üzerine de görüşmeler kesintiye uğradı. Bunun üzerine ABD Dış İşleri Bakanı Kerry ile Rusya Dış İşleri Bakanı Lavrov’un ittifakıyla tek taraflı ateşkes ilan edilmesi üzerine yeniden Cenevre görüşmelerine dönülmesi için De Mistura girişimleri başlattı. 

Ateşkes ilan eden taraf her ne kadar zaman zaman saldırılarını sürdürebilmek için IŞİD ve Nusra Cephesi’ni müstesna tutarak açık kapı bıraktı ve bu kapıyı yine sivil hedeflere yönelik saldırıları sürdürmek amacıyla ve sıkça kullandıysa da bir yandan da ateşkesin fiilen uygulandığı kanaatini hâkim kılmak için hizmetindeki medya organları ve mensupları vasıtasıyla yoğun faaliyet yürüttü. 

Sonra yaygınlaştırdıkları ateşkesin uygulandığı kanaatini değerlendirerek masa başı görüşmelerin tekrar başlatılması için atak yaptılar. Alınan kararlar doğrultusunda 14 Mart’ta yani Pazartesi günü görüşmeler yeniden başlatılacak. 

Bu görüşmelere dördüncü değil yine Üçüncü Cenevre Görüşmeleri deniyor. Böylece “sıfırdan başlamıyor; kaldığımız yerden devam ediyoruz” mesajı veriliyor. BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararını da temel çerçeve olarak kabul ediyorlar. 

De Mistura, BMGK’nin söz konusu kararından hareketle çatışma halindeki tarafların tümünün ortak olacağı genel hükümet, yeni anayasa, geçiş süreci ve 18 ay sonra da seçime gidilmesi üzerinde anlaşma sağlanması beklentisi içinde olduğunu dile getirdi. 

Bunlar taraflar açısından da artık pek tartışma konusu değil. Fakat dikkat çeken husus De Mistura’nın konuşmalarında “bir federasyon formülü” üzerinde anlaşma sağlanmasını uzak bir ihtimal olarak görmediğini söylemesi. 

Oysa federasyon formülü, küresel ve bölgesel emperyalizm ile onların yerli işbirlikçilerinin tercihi. Direniş bu formüle olumlu yaklaşmıyor ve Suriye halkının geleceği açısından da sakıncalı görülüyor. Ama BM Özel Temsilcisi, Baas’ın yeni siyasi yapıda etkin rolünü sürdürmesi ve ülkenin Irak’taki gibi etnik ve dinî kimliklere göre parçalara ayrılması planını dayatanların sunduğu formül üzerinde anlaşma sağlanmasını güçlü ihtimal olarak sunuyor. Çünkü bir aracı değil dayatmacı olarak görevlendirilmiş. O yüzden şimdiden bu konuda ön yargı oluşturmak, sonrasında da muhalefetin itiraz etmesi durumunda onu yine oyun bozan ilan etmek için gerekçeleri şimdiden hazırlamak istiyor. 

Rusya ve İran’ın federal yapıyı tercih ettiği haberlerde dile getirildi. PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin her zaman öncelikli tercihi bu formül oldu. 

Küresel emperyalizm şimdi, ülkenin bir bölümünü Kürt bölgesi ilan edip burayı Kürt halkının inanç ve değerleriyle savaşan PYD’ye teslim ederek PKK’nın uluslararası alanda resmîleşmesini sağlamak, normalde Şiî Caferi kesimin bulunmadığı Suriye’de Nusayrilerin yaşadığı bölgeyi Alevi bölgesi ilan ederek İran’ın resmî karakolu haline getirmek, hıristiyanların nispeten kalabalık olduğu bölgelerde onlara bir federal yönetim vererek Batı’nın da bir kazık çakmasını sağlamak, bir bölgesini de Sünni Arap bölgesi ilan ederek orayı da IŞİD’le uğraştırmak ve zaman zaman merkezi yönetimin IŞİD bahanesiyle bu bölgeye saldırı düzenlemesi, sonra da orada Sisi diktatörlüğüne benzer dikta yönetimi kurulması için kapıyı açık tutmak istiyor. 

Dolayısıyla Cenevre’de başlatılması planlanan yeni masa başı aşaması oyunun en tehlikeli aşamasıdır.

yeniakit

Bu yazı toplam 415 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim