• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Konya 13 °C
 • Antalya 19 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Erzurum 5 °C
 • İzmir 20 °C
 • Rize 11 °C

Suriye’deki vahşetin Kasım bilançosu

Ahmet Varol

Suriye’de zulüm ve katliamlar sürüyor. Katliamlarda Rus işgal güçlerinin de büyük payı var. Biz de bugünkü yazımızda Suriye İnsan Hakları Ağı’nın hazırladığı rapordan yararlanarak, Kasım 2015’te gerçekleştirilen katliamlar hakkında özet bilgi vermek istiyoruz. Bu bilgiler IŞİD bahanesiyle sergilenen vahşetin ne düzeyde olduğunu ortaya koyuyor. 

Kasım ayı içinde 36 katliam gerçekleştirildi. Yani günde ortalama 1.2 katliam. Şeytanın ordusu Suriye’ye toplandığı için farklı yönlerden saldırılar düzenleniyor ve biri bir tarafta başkası başka bir tarafta saldırı düzenleyip insanları kadın, erkek, çocuk, büyük demeden topluca katlediyor. 

Katliamlarda Rus işgal güçlerinin büyük payı var. 13 katliam Rus işgal güçlerinin hava saldırılarında gerçekleştirilmiş. Yani üçte birden fazlası. Bu da Rus işgal güçlerinin sergilediği vahşeti görmemizi ve onların Suriye’deki varlığının amacının IŞİD’le değil katil Baas rejimini istemeyen halkla savaş olduğunu gösteriyor. İşin ilginç yanı ise katil Esed’in çağrısıyla katil pilotlarını ve uçaklarını gönderen, Müslüman Suriye halkını imha için bir ay içinde on üç katliam gerçekleştiren Rusya’nın sergilediği vahşetin masaya yatırılmayıp onun katil uçaklarından birinin Türkiye hava sahasına girdiği için düşürülmesi sebebiyle kıyamet koparılması. 

19 katliam rejim güçleri, yerli çeteler ve İran’ın yönlendirdiği Şii çeteler tarafından gerçekleştirilmiş. Bunlar koordinasyon içinde hareket ettiklerinden ve çoğunlukla ortak baskınlar düzenlediklerinden katliamlarının sayısı da tek kalemde verilmiş. Zaten Baas diktasına başkaldırının başladığı 15 Mart 2011’den bu yana gerçekleştirilen saldırılarda ve baskınlarda öldürüldüğü tahmin edilen 350 bin civarında insanın katli her ne kadar Esed zulmü hesabına yazılsa da suç ortaktır. Yani Esed’in katilleri ile ona destek için İran’ın gönderdiği milislerin gerçekleştirdiği katliamların ve cinayetlerin sonucudur. 

Bir katliam, küresel ve bölgesel güçlerin koalisyonunun saldırılarında gerçekleştirilmiş. 

Raporda katliamlardan ikisinin silahlı muhalifler tarafından gerçekleştirildiği belirtiliyor ki IŞİD’in de bu kategoriye dâhil edildiğini ve bu tür katliamları silahlı muhalefetten sadece IŞİD’in ya da onunla bağlantılı milis güçlerin gerçekleştirdiğini hatırlatalım. Fakat burada bir şeyi özellikle vurgulamak istiyoruz. IŞİD’i her yönden reddettiğimizi, onu küresel emperyalizmin bir oyunu olarak gördüğümüzü bizi izleyenler bilir. Fakat Kasım’da gerçekleştirilen katliamlardan IŞİD’e ve onunla ilişkili oldukları tahmin edilen milislere fatura edilenler, onu bahane ederek Suriye’ye müdahale eden dış güçlerin ve onların korumaya çalıştıkları Baas’ın gerçekleştirdiği tüm katliamların %6’sına yani yaklaşık olarak 17’de birine tekabül ediyor. Yani söz konusu güçler toplamda IŞİD’in yaptığının on yedi katı kadar katliam yapmış. Kaldı ki bu örgüt de aslında onların bütün bu katliamlarını haklı çıkarmak amacıyla kullandıkları bir oyun ve taktikten başka bir şey değil. 

Rapora göre Kasım ayında gerçekleştirilen söz konusu 36 katliamdan birinin faili de tespit edilememiş. 

Raporda katliamların bölgelere dağılımı da verilmiş. Ancak biz bölgelere dağılımını değil öldürülenlerin sayılarını vermek istiyoruz. Bu katliamlarda toplam 479 insan katledilmiş. Öldürülenlerin 91’i çocuk, 59’u da kadın. Yani %31’ini, yaklaşık üçte birini IŞİD’le, savaşla bir ilgilerinin olamayacağı kesin insanlar oluşturuyor. Bu gerçek de IŞİD’i kendilerine bahane ederek gerçekte kimlerle savaştıklarını gözler önüne seriyor. 

En fazla can kaybı ise Rusların saldırılarında olmuş. Çünkü Rus saldırıları havadan kalabalık grupların hedef alınması suretiyle gerçekleştiriliyor. Öldürülenler arasında çocuk ve kadın sayısının çok olmasının sebebi de zaten bu saldırılar. Onların saldırılarında toplam 257 insan katledilmiş, öldürülenlerin 50’si çocuk, 17’si kadın. 

Rejim güçlerinin ve onlara destek veren Şii milislerin katliamlarında öldürülenlerin sayısı 185, çocuk 38 kadın 32. 

Muhalif milislerin katliamlarında öldürülenlerin sayısı 25, biri çocuk 6’sı kadın. 

Uluslararası koalisyonun katliamında öldürülen sayısı 7, 3’ü kadın.

Faili bilinmeyen katliamda öldürülen sayısı 5, 2’si çocuk, 1’i kadın. 

 
yeniakit
Bu yazı toplam 326 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim