• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • Ankara 14 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Konya 13 °C
 • Antalya 21 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Erzurum 10 °C
 • İzmir 18 °C
 • Rize 16 °C

Suriye’de katliamların Eylül bilançosu

Ahmet Varol

Dünyanın bütün vahşi canavarlarının üzerine üşüştüğü Suriye’de Eylül 2015, belki vahşetin zirveye tırmandığı ay oldu. Fakat emperyalist güçlerin, onlarla işbirliği içindeki bölgesel güçlerin ve hep birlikte himaye etmeye çalıştıkları Baas rejiminin vahşette bu kadar ileri gitmeyi yeterli bulmadıkları için şimdi de Rusya’nın askeri uçaklarını göndererek yoğun saldırılar başlatması düşündürücü. 

Bugünkü yazımızda Suriye’de sergilenen vahşetin Eylül 2015 bilançosu hakkında özet bilgiler vereceğiz. Bu bilgilerde Suriye İnsan Hakları Ağı’nın yayınladığı rapordan yararlandığımızı hatırlatalım. 

Eylül ayında gerçekleştirilen saldırılarda ve katliamlarda öldürülenlerin sayısı 1497’ye ulaştı. Fakat bu ayki katliamların dikkat çeken yönü öldürülenler arasında çocukların ve kadınların oranının çok olmasıydı. Canavarların sergilediği vahşetin zirveye tırmanan yönü de sivil, savunmasız insanların, özellikle de kadın ve çocukların hedef alınmasıydı. 

Eylül 2015’teki saldırılarda öldürülenlerin %33’ünü kadınlar ve çocuklar oluşturdu. Öldürülenler arasında sivillerin oranı ise üçte ikiye tekabül ediyordu. Raporda sivillerin oranının artmasına rastgele saldırıların artmasının neden olduğu ifade edildi. Ancak normalde bu artış hedef gözetilmeden gerçekleştirilen saldırılardan değil kasıtlı olarak sivillerin hedef alınmasından kaynaklanıyordu.  Çünkü Suriye’de Baas rejiminin geleceğini kurtarmaya çalışanların son dönemdeki yöntemleri halkı göçe zorlama ve böylece ülkeyi boşaltma amaçlı strateji üzerinde yoğunlaşıyor. Bununla iki ayrı amacın gözetiliyor olması muhtemeldir: Birincisi, zulme karşı devam eden direnişin halk desteğinden yoksun bırakılması. İkincisi de, boşaltılan bölgelerin rejimin kontrolüne geçmesi sonrasında buraların kademeli bir şekilde Baas’a destek veren ülkelerden yapılacak nakillerle doldurulması. 

Rapora göre Eylül 2015 içinde öldürülenlerden 1071 kişinin doğrudan rejim birlikleri, onunla işbirliği içindeki yerli milisler ve İran’ın yönlendirmesiyle gönderilen Şii milisler tarafından gerçekleştirilen saldırılarda öldürüldüğü tespit edildi. Bütün bu güçler tarafından öldürülenler arasında sivillerin sayısı ise 795. Onlar içinde çocukların sayısı 204, kadınların sayısı ise 189. Bu da rejimle bağlantılı güçlerin saldırılarında öldürülen siviller arasında çocukların ve kadınların oranının %49’a ulaştığını gösteriyor. Öldürülen çocukların yaş ortalaması yedi. 

Rejimin sorgulama merkezlerinde Eylül ayı boyunca işkence yüzünden öldürülenlerin sayısı ise 44 oldu. 

Rejim güçleriyle doğrudan çatışma içinde olmadığı, daha çok direniş gruplarını arkadan hançerleme amaçlı saldırılarıyla kendini gösterdiği artık açıkça görülen IŞİD’in saldırılarında öldürülenlerin sayısının 170 olduğu ifade edildi. IŞİD saldırılarında öldürülen sivillerin sayısı ise 116. Bunların da 9’u çocuk, 10’u kadın. 

PKK’nın Suriye kanadı durumundaki PYD ile bağlantılı silahlı milislerin Eylül boyunca gerçekleştirdiği saldırılarda ise 7 sivilin öldürüldüğü ifade edildi. 

Küresel emperyalizmin katil Baas rejiminin geleceğini kurtarma amaçlı müdahale için oluşturduğu koalisyon güçlerinin saldırılarında da 4 sivil öldürüldü. Onların da biri çocuk, ikisi kadın. 

Geriye kalanların ise bir kısmını direniş grupları tarafından gerçekleştirilen saldırılarda öldürülenler oluşturuyor. Ancak 101 kişinin ölümünün hangi sebepten kaynaklandığının tespit edilemediği raporda ifade ediliyor. 

Raporda rejim güçlerinin ve ona destek için gönderilen milislerin Eylül ayı içinde gerçekleştirdiği saldırıların %90’ında sivil hedeflerin vurulduğu bilgisine yer verildi. Bu da sivil hedeflerin vurulmasının planlı ve tamamen stratejik amaçlı olduğu gerçeğini teyit ediyor. 

Küresel emperyalizmin gerçekleştirdiği hava saldırılarında IŞİD’in bahane edilmesinin tamamen oyun olduğu artık açıkça görülüyor. 

Bu arada Rusya uçaklarının CIA üssünü vurduğu numaraları da kimseyi yanıltmamalı. Bu numaraya ABD, Rusya’nın saldırılarına karşı çıkıyormuş görünümü verme amacıyla perdeye yansıttığı tavrı haklı çıkarmak ve perde arkasında kurduğu kirli ittifakı kamufle etmek amacıyla ihtiyaç duyuyor. Yani danışıklı dövüş. Gerçekte Baas’ın geleceğini kurtarma savaşı ABD, Rusya ve İran’ın ittifakıyla yürütülüyor.

yeniakit

Bu yazı toplam 512 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim