• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Ankara 13 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Konya 8 °C
 • Antalya 20 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Erzurum 10 °C
 • İzmir 17 °C
 • Rize 14 °C

Suriye direnişinin beş yılı

Ahmet Varol

Bu hafta Suriye’de zulme başkaldırı altıncı yılına girdiğinden biz de bu haftaki yazılarımızı tamamen bu konuya ayırdık. Bugün de Suriye’deki direnişi kapsamlı ve çok farklı boyutlarıyla ele alan geniş çaplı bir kitaptan söz etmek istiyorum. 

Kitap, Muş Alparslan Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan, aynı zamanda muhtelif yayın organlarında ve özellikle internet ortamında İslâm dünyasındaki gelişmelerle ilgili birçok yazısı yayınlanan Abdülkadir Şen isimli genç bir yazar ve akademisyen kardeşimiz tarafından hazırlanmış. “Tüm Yönleriyle Suriye Devrimi” adı verilen bu kitap Yapı Bozum isimli, yayın hayatında yeni bir kurum tarafından yayınlanmış. Büyük boy 803 sayfadan oluşan kitabın sonuna da ön tarafında savaşan grupların ve rejimin hâkimiyet alanları, arka tarafında da İran’a bağlı ve Baas’a militan gönderen Şii grupların krokisi, askerî milis sayıları ve kısa tanıtım bilgileri verilen üç yaprak ebadında bilgi haritası konmuş. 

Kitabın ana bölümünde Suriye Arap Cumhuriyeti, Arap baharı ve olayların Suriye’ye yansıması, Suriye muhalefeti, rejime bağlı güçler, Kürtlerin durumu, savaşın aşamaları ve güncel askerî durum, yerel ve küresel aktörlerin Suriye stratejileri, uluslararası toplumun tutumu, krizin insanî bilançosu, insan hakları ihlalleri ve yaşanan olaylardan çıkarılan sonuç, krizle ilgili tespitler ve öneriler ayrıntılarıyla veriliyor. 

Kitabın içeriğinin en önemli bir kısmını ise sonuna eklenen belgeler ve olayların gelişme sürecini kısa bilgilerle ve tarihlerle birlikte zaman akışıyla veren çizelge oluşturuyor. Kitabın seksen sayfaya yakın bir kısmını kapsayan bu çizelgede olayların başlangıcından 2015’in sonuna kadar geçen süre içinde vuku bulan önemli gelişmeler hakkında özet bilgi ve vuku bulduğu tarih veriliyor. Bu çizelgeden Suriye’deki savaşta yaşanan önemli hadiselerin tarihi ve mahiyeti hakkında özet bilgiye ihtiyaç duyulduğunda yararlanılması mümkün. Önemli bir özelliği de zikrettiği olayla ilgili internette yer alan kapsamlı bilgi ve görsel malzemelerin linkini vermesi. Kaynaklarla ilgili bilgiler ve internette yer alan yazılı yahut görsel dosyaların linkleri genellikle dipnotlarla yer yer de ana metnin içine de verilmiş. Dolayısıyla Suriye’de zulüm rejimine karşı kitlesel ayaklanmanın başladığı 15 Mart 2011’den 2015 sonuna kadar gerçekleşen hadiselerin öne çıkanları hakkında bilgi edinme konusunda bu çizelgenin epey işe yarayacağını düşünüyorum. 

Suriye’deki zulüm gerçeğini ve ona karşı başkaldırının haklılığını, meşruiyetini ortaya koyan birçok önemli belge de kitabın “Belgeler” kısmında verilmiş. Bunlardan biri de Baas’ın sık sık gündeme gelen ve onun gerçek kimliğini ortaya koyan 49 nolu yasası. İşte bu yasanın girişi ve bir nolu maddesi: 

“Anayasanın hükümleri ve Halk Meclisi’nin 7.7.1980 tarihli oturumunda onayladığı üzere;

Madde 1: Müslüman Kardeşler Cemaati’ne mensup herkes suçlu kabul edilir ve idamla cezalandırılır.”

Belgeler kısmında Suriye direnişiyle ilgili bazı önemli fetvaların Arapça metinlerine de yer verilmiş. 

Bu kısımda BM’nin aldığı kararlar ve attığı adımlar özet bilgilerle ve tarihleriyle veriliyor. 

Direniş gruplarının bazı önemli açıklamalarının ve tanıtım bildirgelerinin çevirilerine de yer verilmiş. 

Kitaba “Tüm Yönleriyle Suriye Devrimi” adı verilmesi bence çok isabetli. Ama üst başlık olarak “Yüzyılın En Uzun Tiyatrosu” ibaresi kullanılmasını isabetli bulmadım. En başta bu ibare isimle uyumlu değil. Devrim ile tiyatro tevafuk etmediği gibi normalde maksat farklı olsa da “tiyatro” kelimesi nispeten direnişi karalama amacıyla ortaya atılan bazı komplo teorilerine biraz kapı aralıyor. 

İngilizceden kelime ihracının da fazla tesirinde kalıyoruz. Örneğin olayların gelişme tarihlerini veren zaman çizelgesine “timeline” demeye hiç gerek yoktu. Türkçede bunun yerini tutacak birden fazla terim bulabiliriz. İngilizcenin timeline’ı varsa bizde onun yerini tutacak birden fazla terim var. Yani onların fötrlerine ihtiyacımız yok; bizim külahımız bize yeter. 

Suriye direnişinin altıncı yılına girmesi münasebetiyle Türkiye’nin her tarafında muhtelif etkinlikler düzenleniyor. Bunlardan biri de bugün saat 16.00’da Fatih Saraçhane’de Özgürder’in öncülüğünde düzenlenecek. 

 

yeniakit

Bu yazı toplam 470 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim