• BIST 94.437
 • Altın 194,223
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729
 • Ankara 20 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Konya 17 °C
 • Antalya 24 °C
 • Diyarbakır 27 °C
 • Erzurum 12 °C
 • İzmir 25 °C
 • Rize 24 °C

STV Bombayı patlattı

STV Bombayı patlattı
17 Aralık'ta darbeyi başaramayan paralel yapı, 14 Aralık operasyonundan sonra akılalmaz saçmalıklara imza atmaya başladı. İşte en yenisi: Kenyalı yerli kabile Masailerden Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca tepkisi

Paralel yapının yayın organı Samanyolu Grubu sansasyonel! bir habere imza attı. Kullanmaya müsait bulduğu her unsuru kendi gayeleri için kullanmaktan geri durmayan Paralel yapı bu kez yaptığı haberle sosyal medyada alay konusu oldu.

MASAİLER KULAKLARINA İNANAMAMIŞ

Paralel yapının mikrofonlarına konuşan Masaililer 14 Aralık operasyonunda gözaltına alınan Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca için açıklamalarda bulundu. Özellikle, röportajın videosunda haberi seslendiren spikerin"Kenya'daki yerli halk Masailer de Türkiye'de yaşanan son gelişmeleri duyunca kulaklarına inanamadı"ifadesi paralel yapının yalancılığını ve amatörlüğünü ortaya koydu. 

Haberde şöyle denildi: 

"Kenya'dan 14 Aralık medya ve demokrasiye darbe operasyonuna büyük tepki var. Gazetecilerin tutuklandığını öğrenen Kenya'daki sivil toplum kuruluşları yaşananlar karşısında söyleyecek söz bulamadı. Tepkilerden en dikkat çekeni ise, Masai kabilesi üyesi yerli halkın verdiği tepki oldu.Özgürlüklerine düşkünlükleriye tanınan Kenya'daki yerli halk Masailer de Türkiye'de yaşanan son gelişmeleri duyunca kulaklarına inanamadı. İngilizce bilen yerli halktan biri, "Kenya gazetecilik mesleği için Türkiye'den daha iyi." dedi.

Masailerin kimler olduğu araştırıldığında, röportajın yönlendirme amaçlı, çirkin bir yalandan ibaret olduğu ortaya çıkıyor. 

MASAİLER KİMDİR?

Online ansiklopedi Wikipedia'da Masailer şöyle anlatılıyor: 

Masailer ya da Maasailer Tanzanya ve Kenya sınırları içinde bulunan 'Masai Mara' bölgesinde yarı göçebe bir hayat süren yerli halka verilen isimdir. Nilo-Saharan dil ailesine dahil olan Maa dilini konuşurlar. Tanzanya ve Kenya'da yaşayan Maasaileri toplam nüfusunun yaklaşık 900.000 olduğu tahmin edilmektedir.[1] Her iki ülkede uzak köylerde yaşamaları ve yarı göçebe hayat stilleri nedeniyle nüfusları hakkında tam bir tahmin yapmak güçtür.

ANLAŞMAZLIKLARI BÜYÜKBAŞ HAYVANLARLA ÇÖZERLER

Maasai toplumunda ataerkillik egemendir; önemli kararlar genelde yaşlı erkekler tarafından alınır. Toplumsal yaşantıyı genel olarak sözlü yasalar belirler. Resmi bir cezalandırma sistemi yoktur; genelde anlaşmazlıklar büyükbaş hayvan verilerek çözülür. Bunun dışında 'amitu' denilen barış yapma, veya 'arop' denilen özür dileme gibi sorunu kendi arasında çözme uygulamaları da bulunur.[2]

Maasailerin dini tek tanrılıdır; tanrılarına Engai adı verilir. Engai çift doğası olan tek bir tanrıdır: Engai Narok (Siyah Tanrı) yardımseverdır, Engai Nanyokie (kırmızı Tanrı) ise cezalandırıcıdır.[3] "Tanrı Dağı", Ol Doinyo Lengai, Tanzanya'nın kuzeyinde yer alır. Maasai dinsel sistemi içinde laibon adı verilen kişiler vardır; bunlar şamanistik tedavi, fal bakma ve kehanet dışında savaşlarda başarı ve bol yağış sağlama gibi görevleri vardır. Laibon'un saygınlığı sosyal konumundan çok, kişisel becerisinden kaynaklanır.[4] Maasaileri çoğunluğu Hıristıyanlığa geçmiştir, ayrıca bir miktar Müslüman da bulunmaktadır.

ÖLÜLERİNİ GENELDE GÖMMEZLER, LEŞÇİLLERE TERK EDERLER

Yüksek bebek ölüm oranı nedeniyle, Maasailerde bebek 3 aylık oluncaya kadar tam olarak tanınmaz.[5] Bir Maasainin yaşamının sona ermesinde ise somut bir tören uygulanmaz. Cesedin toprağa zarar vereceği inancından dolayı, toprağa verme işlemi sadece büyük şefler için yapılır. Genellikle ceset dışarıda leşçillere terk edilir.[6]

HAYVAN DERİSİNDEN YAPILMIŞ YATAKLARDA YATARLAR

Masailerin köylerine kraal adı verilir ve Maa dilini konuşurlar. Genelde ince, uzun yapılı insanlardır. Daha çok kırmızı renkli giysiler giyerler. Yakıt olarak tezek kullanırlar. Hayvan derisi ve kuru otlardan yapılmış yataklarda uyuyorlar. Bazen küçük hayvanları soğuk veya yabani hayvanlardan korunmak için kulübelerine alırlar. Bu hayvanlara verdikleri önemi gösterir.

KULÜBELERİNİ SIĞIR DIŞKISI VE SIĞIR İDRARINDAN YAPARLAR

Masailer kulübeleri yaparken küçük dal parçaları, çalıları, sığır dışkılarını ve sığır idrarını güneşte kurutup harç elde ederler. Dışkı olduğu halde bu harç kokmaz. Masai çocukları eğitimlerini binalarda görmüyorlar. Okula kitapsız ve formasız gidiyorlar.

Masailer kolye yaparken aşağıdaki renkleri bir arada kullanmazlar.

Koyu kahverengi ve siyah

Koyu mavi ve siyah

Sarı ve beyaz

Kırmızı ve turuncu

Bu renkleri yan yana kullanabilmek için aralarına açık mavi koyuyorlar.

İNTERNET HEBER
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim