• BIST 112.122
 • Altın 174,898
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Konya 19 °C
 • Antalya 18 °C
 • Diyarbakır 20 °C
 • Erzurum 11 °C
 • İzmir 22 °C
 • Rize 11 °C

Sosyal etkinliklerden

Ahmet Varol

Bu ayın başında İstanbul’da Ensar Vakfı’nın genel merkezinde Namaz Gönüllüleri Platformu’nun oluşturulmasının onuncu yılı münasebetiyle bir istişare toplantısı vardı. Beni de davet ettiler ve çok değerli dostlarımızdan Abdullah Yıldız hoca da şahsen arayarak resmi daveti teyit etti. Ben de bir rahatsızlığıma rağmen böyle önemli bir konu için çok önem verdiğim dostlarımızın düzenlediği toplantıya katılmayı ihmal etmedim. Rahatsızlığım programa sözlü olarak çok fazla katkıda bulunmama biraz engel teşkil ettiği için sadece sembolik bir konuşma ile söz arasına girdiğimi belirteyim. Toplantının içeriğinden bu işin tam gönüllüsü ve kaptanı muhterem Abdullah Yıldız hocamız yazılarında söz ettiğinden burada benim tekrar etmeme gerek yok. Ben sadece konunun önemine dikkat çekmek, yapılan çalışmalara katkıda bulunmak ve sadece Türkiye’ye değil tüm İslâm coğrafyasına yaymak gerektiğini ifade etmek istiyorum. 

Malum olduğu üzere katil Baas rejimi ve onu himaye eden katil işgal güçleri son dönemde ateşkese rağmen özellikle Halep’i merkeze yerleştiren insanlık dışı saldırılarını yoğunlaştırdı. Türkiye’de bu saldırılara tepki amacıyla çeşitli protesto eylemleri düzenlendi. Bu eylemlerde ve İslâm âlemindeki gelişmeleri Türkiye gündemine taşıyarak duyarlı olunmasını sağlamada büyük payı olan Özgür-Der ayrıca 14 Mayıs gecesi “Halep’le Dayanışma Gecesi” adıyla bir sosyal etkinlik düzenledi. Suriye halkının özgürlüğü ve bugün için Suriye direnişinin merkezinde yer alan Halep benim için son derece önemli olduğundan muhterem Hamza Türkmen abimiz bir hafta öncesinden geceye katılmam ve konuşma yapmam için teklifte bulunduğunda tereddütsüz kabul ettim. Programda Suriye’de ve özellikle Halep’te yaşanan gerçekleri gözler önüne seren bir video gösterildi. Konuşmalarda son derece önemli noktalara dikkat çekildi ve faydalı bilgiler verildi. Mesaj içerikli müzikte kendini göstermeye başlayan Grup Kıyam’ın direnişe desteği amaçlayan neşideleri de geceyi süsledi. 

Bu yıl Uluslararası Dergiler Fuarı’nın yedincisi yine Sirkeci Garı’nda düzenlendi ve ben de fuarın ilk gününde bir ziyarette bulundum. 

Ben, 1984’te aylık İslâm mecmuasında çalışmaya başladığımda Türkiye’de, ülke geneline hitap eden İslâmî dergilerin sayısı 10’u bulmuyordu. Şimdi onlarca dergi var. Yerel ve meslekî ağırlıklı dergiler de eklenince 400 civarında dergi olduğunu öğrendim fuar ziyaretimde. 

Vuslat dergisinin genel yayın yönetmeni Ziya Gündüz kardeşimizle birlikte fuarı dolaştık. Ziya kardeşimiz bana hem dergiler hakkında bilgi verdi, hem de yetkililerden bazılarıyla tanıştırdı. 

Bu yıl fuar İslâm dünyasından gelenlerin açtığı stantlarla birlikte gerçek anlamda uluslararası bir nitelik kazanmıştı. Ziya kardeşimiz öncülüğünde Kudüs’ten gelen bir çocuk dergisinin temsilcisiyle de tanıştık ve dergi hakkında ayrıntılı bilgi aldık. 

Fakat gördüğüm kadarıyla ilgi azdı. Bunda belki tanıtımın yetersiz olmasının payı vardır. Ama anladığım kadarıyla insanların artık bu tür basılı yayın organlarını izlemeye ve okumaya meraklarının azalmasının daha büyük payı var. Görüldüğü kadarıyla dergi çok ama okuyan az. Ben bu işe başladığımda dergi azdı ama okuyan belki bugünkünden çoktu. 

Ziya Gündüz kardeşimiz fuarı ziyaretimden yararlanarak benimle aynı zamanda, yeni olaylarla birlikte yeniden düzenlediğimiz ve Nida Yayınları tarafından yakında baskısı yapılan Emperyalizmin Oyunları adlı kitabımız hakkında uzun bir röportaj yaptı. Bu röportajı internette ve basılı yayın organlarında farklı yerlerde yayınlatacağını söylemişti. Şimdiye kadar birçok yerde yayınlandı. Bunlardan bir tanesinin linkini twitterdeki mesajlarımın arasında verdim. Twitter mesajlarımıza @ahmetvarol2012 tagını kullanarak ulaşabilirsiniz. Kitabı merak eden ve hakkında bilgi edinmek isteyenlerin röportajı okumalarını tavsiye ederim. Tamamını merak edenlerin tabii ki kitabın tamamını okumaları gerekir. 

Siz bu yazıyı okurken ben Allah izin verirse, kurucuları arasında yer aldığım ve kuruluş aşamasında düzenlenen istişare toplantılarına katılmak için birçok kez Beyrut seferi yaptığım Filistin Medya Forumu’nun uluslararası toplantısında yer alacağım. Ancak bu toplantı hakkında bilgilendirme yapma işini toplantıdan sonraya bırakmayı tercih ediyorum. 

yeniakit

Bu yazı toplam 316 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim