• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Ankara 11 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Konya 14 °C
 • Antalya 16 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Erzurum 6 °C
 • İzmir 20 °C
 • Rize 12 °C

Siyonist Vahşet Eminönü Meydanında Lanetlendi!

Siyonist Vahşet Eminönü Meydanında Lanetlendi!
Filistin ve Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu'nun çağrısıyla Cuma namazı sonrasında Eminönü Meydanında toplanan binlerce kişi Gazze ve Suriye şehitleri için gıyabi cenaze namazı kılıp, zalimleri lanetledi. 

namazı kılıp, zalimleri lanetledi. 

 

Gazzeli Müslümanlarla dayanışma eylemleri bu Cuma da büyük kitleleri bir araya getirdi. İstanbul’da bu hafta Cuma namazı için seçilen adres Yeni Cami oldu. Yeni Cami’de kılınan Cuma namazı sonrasında Eminönü Meydanında toplanan kadın-erkek binlerce Müslüman Gazze ile birlikte Suriye direnişini de selamladı.

 

Anadolu Platformu, AKV, Akabe Vakfı, İnsan ve Medeniyet Hareketi, Hikmet Vakfı ve Medeniyet Vakfı tarafından oluşturulan Filistin ve Suriye Halkıyla Dayanışma Platformunca düzenlenen eyleme İHH insani Yardım Vakfı'da destek verdi. Eylemde  ilk olarak Filistinli ve Suriyeli şeuhitler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

 

Meydandaki topluluğa hitaben bir konuşma yapan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya Gazze’de yaşanan vahşetin bir arkaplanı olduğunu vurguladı. İşlediği insanlık suçlarında emperyalistler ve işbirlikçi rejimlerin de Siyonist çeteyle suç ortaklığı yaptığını hatırlatan Kaya, emperyalizme tavır almadan Siyonist zulmü lanetlemenin manasız olduğu gibi, bölgedeki işbirlikçi rejimleri geriletmeden Siyonist çetenin defolup gitmesinin mümkün olmadığını söyledi. Bugün Gazze’ye yönelik kuşatmanın başlıca sorumlularından birinin Mısır yönetimi olduğunu belirten Kaya, Suud destekli Sisi cuntasının İsrail’le elbirliğiyle Hamas’ı boğmaya çalıştığını belirtti. İşbirlikçi diktatörlüklerin ne büyük bir musibet olduğunun Suriye’de açıkça görüldüğünü ifade eden Rıdvan Kaya İsrail karşısında zelil duruma düşen Beşşar rejiminin kendi halkını acımasızca katlettiğini söyledi. Bu katil rejime destek verenlerin ümmetin vicdanında asla affedilmeyeceğini söyleyen Kaya, tağuta, zulme karşı kıyam eden Müslümanları suçlayan, karalayan bir mantığın Müslüman mantığı olamayacağını, olsa olsa münafık zihniyeti olabileceğini vurguladı. Son olarak BM, ABD, Arap Birliği gibi güçlerden medet ummanın Müslümanlara yakışmayacağını söyleyen Kaya, Gazze’deki direnişle her şeyimizle dayanışma içinde olmanın bizim görevimiz olduğunu ve bunu ifa için elimizden ne geliyorsa onu yapmamız gerektiğini hatırlatarak sözlerine son verdi.

 

Topluluğa hitaben bir konuşma yapan Anadolu Platformu sözcüsü Hüseyin Özhazar da Gazze’nin işgalinin Ümmet coğrafyasının emperyalistlerce işgal edilmesinin bir sonucu olduğunu söyledi. 1. Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı coğrafyasını işgal eden sömürgeci İngiliz komutanı Allenby’nin Kudüs’ten sonra Şam’a gittiğini ve burada Selahaddin Eyyübi’nin kabrini tekmeleyerek “geri geldik” dediğini aktaran Özhazar, yaşadığımız işgalin bir bütün olduğunu ve buna karşı ancak bütüncül bir mücadele verilebileceğini vurguladı. Filistin’in, Suriye’nin ve tüm İslam beldelerinin bir olduğunu ve Ümmet bilinciyle sahiplenilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Son olarak Hikmet Vakfından Yıldırım Beydemir’in yaptığı duanın ardından yapılacak etkinliklerin duyurusuyla eylem sona erdi.

 

“Gazze Halkı Yalnız Değildir!”, “Siyonist Elçilik Kapatılsın!”, “Kahrolsun İşbirlikçi Hainler!”, “Katil İsrail Filistin’den Defol!”, “Katil Esed Suriye’den Defol!”, “Sisi Cuntası İsrail’in Kuklası”, “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol!”, “Yaşasın Küresel İntifada!”, “Gazze’ye Direnişe Bin Selam!”, “Hamas’a Selam Direnişe Devam!”, “Emperyalizm Yenilecek İslami Direniş kazanacak!” sloganlarının atıldığı eylemde “Gazze Siyonist Katillere Mezar Olacak!”, “Yaşasın Filistin İslami Direnişimiz!”, “Katiller Vahşette Yarışıyor!”, “Katil Sisi Katil Esed”, “Gazze Seninleyiz!”, “Zulüm, Katliam, İşkence Karşısında Susmak, Baas Despotizminin Suçuna Ortak Olmaktır!” “Siyonizm Yenilecek, İslami Direniş Kazanacak!” pankart ve dövizleri açıldı.

 

Fotoğraf: Aydın Ünlü-Afgani Türkmen-Sabiha Çimen

 

 DÜNYADAN  İSRAİLE PROTESTO

 

İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı ve çok sayıda masum sivilin ölümüne yol açan saldırılarına uluslararası siyasi alanda çok fazla ses çıkmasa da sokağa dökülen yüzbinlerce kişi İsrail'i protesto etti.

Hindistan’dan Almanya’ya, Yunanistan’dan Venezuela'ya, Fransa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar dünya genelinde düzenlenen protestolarda yüzbinlerce kişi İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını derhal durdurması için sokaklara çıktı.

En kalabalık gösterilerden birinin yapıldığı Fransa'nın başkenti Paris'te binlerce kişinin katıldığı Filistin'e destek yürüyüşüne, kortej içinde yürüyen siyonizm karşıtı Yahudi topluluğu "Neturei Karta" dikkat çekti. Protesto yürüyüşü boyunca Siyonizm karşıtı hahamları olası provokasyonlara karşı Müslüman gençler korudu.

Benzer görüntüler New York'ta da vardı. New York’un ünlü Times Meydanı'nda toplanan, aralarında Yahudilerin de yer aldığı çok sayıda farklı milletten gösterici, sloganlar atarak İsrail'in Gazze'ye saldırılarını kınadı.

Washington'da ise Dışişleri Bakanlığı önünde, ellerindeki Filistin bayraklarıyla toplanan protestocular, “Özgür Filistin”, “Gazze’ye ablukayı sona erdirin”, “Bebek katili İsrail” yazılı dövizler taşıdı. Sıcak havaya rağmen bazı Yahudilerin de destek verdiği eylemde sık sık “Filistin çok yaşa”, “Çocuklarımızı öldürmeyi bırakın”, “Katil İsrail” sloganları atıldı.

İsrail'in saldırıları Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi önünde, Kanada'nın Hamilton kentinde, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da da protesto edildi. Saraybosna'da İsrail karşıtı dövizler ve Filistin bayrakları taşıyan binlerce kişi, "Özgür Gazze, özgür Filistin" sloganları attı.

Bir başka geniş katılımlı gösteri de İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlendi. Londra'da on binlerce kişi "Filistin'e özgürlük", "Gazze'deki işgale son", "Gazze'deki katliama son" sloganları attı. Protestocular arasında çok sayıda Türk de yer aldı.

İsveç'in başkenti Stockholm, Danimarka’nın başkenti Kopenhag, İtalya’nın başkenti Roma, Almanya’nın başkenti Berlin, Hollanda’nın başkenti Amsterdam, İspanya’nın başkenti Madrid, Yunanistan’ın başkenti Atina, Avrupa genelinde düzenlenen onlarca protesto gösterisine evsahipliği yapan şehirler arasında yer aldı.

İsrail’in sivillere yönelik saldırıları birçok Asya ülkesi ve Uzakdoğu'da da protesto edildi. Endonezya, Malezya, Afganistan gibi ülkelerde çok sayıda eylem düzenlendi. Güney Amerika kıtasında da Kolombiya ve Venezuela, İsrail karşıtı gösterilerin düzenlendiği ülkeler arasında öne çıkanlar oldu.

Kudüs'te, Ramallah’ta ve Beytüllahim’de yaşayan Filistinliler de sokağa çıkarak, İsrail’in Gazze saldırılarını kınadı.

KANADALI AYDINLARDAN GAZZE BİLDİRİSİ

Öte yandan Kanada hükümetinin Gazze’deki İsrail katliamına kayıtsız destek vermesi, ülkedeki aydınların tepkisine neden oldu. Arasında üç Türk profesörün de bulunduğu aydınlar, yayınladıkları bildiriyle İsrail’e destek veren Başbakan Harper ve muhalefet liderlerine, izledikleri İsrail politikasını kabul etmediklerini bildirdi.

canadians4gazans.com isimli grup tarafından, Başbakan Stephen Joseph Harper, Dışişleri Bakanı John Baird, anamuhalefet Partisi NDP lideri Thomas Mulcair, Liberal Parti lideri Justin Trudeau, NDP Dış Politikalar Sorumlusu Paul Dewar ve Liberal Parti Dış Politikalar Sorumlusu eski astronot Marc Garneau’ya hitaben kaleme alınan metni 480 aydın imzaladı.

ABD VE AVRUPALI BİLİMADAMLARINDAN İSRAİL'E KARŞI BİLDİRİ

ABD ve Avrupa'da doktorlar, bir tıp dergisinde kaleme aldıkları açık mektupta, Gazze'de savaş suçu işleyen İsrail'e tepki gösterilmesini istedi. Batı devletlerinin tepkisizliğinden yakınan doktorlar, İsrailli meslektaşlarını da sorumlu davranmaya davet etti.

Mektuba imza atanlar arasında İtalya Cenova Üniversitesi'nden Prof. Dr. Paola Manduca, İngiltere Oxford James Lind Kütüphanesi'nden Sir Iain Chalmers, Londra King's College Psikiyatri Enstitüsü'nden Prof. Dr. Derek Summerfield ve Kuzey Norveç Üniversite Hastanesi Acil Tıp Kliniği Başkanı Prof. Dr. Mads Gilbert bulunuyor.

Saygın tıp dergilerinden The Lancet'te kaleme alınan açık mektupla Gazzelilere destek veren doktorlar, İsrail'in saldırılarını sert bir biçimde kınayarak tüm meslektaşlarını Gazze'de yaşanan katliamı kınamaya ve bu katliamı engelleme amacıyla tepki göstermeye çağırdı.

 

 Timetürk

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Selman el-Avde Hastaneye Kaldırıldı17 Ocak 2018 Çarşamba 14:25
 • Engelli Raporlarına Yeni Düzenleme Geliyor16 Ocak 2018 Salı 12:38
 • MAZLUMDER'den '28 Şubat Bildirisi12 Ocak 2018 Cuma 12:41
 • Başörtüsü Eylemleri'nde Bu Hafta (FOTO)06 Ocak 2018 Cumartesi 20:30
 • Başörtüsü Eylemleri'nde Bu Hafta (FOTO)30 Aralık 2017 Cumartesi 19:51
 • Başörtüsü Eylemleri'nde Bu Hafta (FOTO)25 Aralık 2017 Pazartesi 00:29
 • Başörtüsü Eylemleri'nde Bu Hafta (FOTO)16 Aralık 2017 Cumartesi 16:36
 • Başörtüsü Eylemleri'nde Bu Hafta (FOTO)09 Aralık 2017 Cumartesi 19:13
 • Başörtüsü Eylemleri'nde Bu Hafta (FOTO)02 Aralık 2017 Cumartesi 15:05
 • Başörtüsü Eylemleri'nde Bu Hafta (FOTO)25 Kasım 2017 Cumartesi 15:29
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim