• BIST 111.032
 • Altın 174,588
 • Dolar 4,0640
 • Euro 4,9847
 • Ankara 14 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Konya 18 °C
 • Antalya 22 °C
 • Diyarbakır 20 °C
 • Erzurum 14 °C
 • İzmir 20 °C
 • Rize 17 °C

Sisi cuntası telaşlı

Ahmet Varol

25 Ocak 2016’da Mısır halkı ülkeyi yıllarca demir yumruk altında ve zulüm uygulamalarıyla hâkimiyet altında tutarken ülkeyi küresel emperyalizmin uzaktan kumandalı sömürgesi haline getiren dikta rejimine karşı gerçekleştirdiği devrimin dördüncü yıl dönümünü idrak edecek. O yüzden, işbirlikçi ihanet yönetimlerinin ve emperyalizmin desteğiyle gerçekleştirdiği darbeyle diktayı geri getirme aşamasını başlatan cunta yönetimi telaşlı. Çünkü halkın 25 Ocak devriminin yıl dönümü münasebetiyle yeniden meydanlara ineceğinden ve zulme karşı özgürlük mücadelesinden vazgeçmediğini bir kez daha dünyaya duyurmak amacıyla sesini yükselteceğinden endişe ediyor. 

Arap dünyasındaki zulüm rejimlerine karşı başlatılan özgürlük mücadelesinin önünün tıkanmasına, Suriye’deki Baas diktasına bütün ihanetçilerin ve uluslararası güçlerin destek vermesinin neden olduğunu muhtelif yazılarımızda dile getirdik. Bu tıkanma küresel güçlerin ve işbirlikçilerin, halkların zaferlerini geri alma amaçlı ihanet savaşları başlatmalarına da imkân verdi ve bu savaşların önünü açtı. Fakat bu oyunun Yemen alanında hesaplar karıştığı için farklı bir durum ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Yemen’deki gidişattan zaman zaman söz ediyoruz ve belki son gelişmeler hakkında da ayrıca bilgi veririz. Bugünkü yazımızda Sisi cuntasının, 25 Ocak devriminin yıl dönümü sebebiyle telaşlanmasına ve halkın sesini yükseltmesine engel olmak amacıyla çevirdiği oyunlara dikkat çekmek istiyoruz. Sisi cuntasının bu oyunları hakkında önceden bilgi verilmesinin ve zulme başkaldıran halkın sesinin duyurulması konusunda herkesin kendi çapında bir şeyler yapmasının gerekliliği hakkında kısa hatırlatmalarda bulunmayı yararlı görüyoruz. 

Mısır’da halkın devrim yıl dönümü olarak kutladığı gün cunta tarafından da polis bayramı olarak kutlanıyor. Cuntanın bu yıl “polis bayramı”nı ayrı bir açıyla ele aldığı, “özel gün” numarasıyla bütün polisleri tam teşkilatlı bir şekilde meydanlara çıkarmayı planladığı haber kaynaklarında vurgulanıyor. O yüzden cunta yönetimi bu yıl “polis bayramı” hazırlıklarını daha erken ve çok yönlü bir şekilde yapmaya başladı. Bu yolla halkın devrim kutlamalarına baskın çıkmak istemesi, o yüzden halkın gösterilerine karşı polis şiddetine başvurması ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekiliyor. 

Cunta cezaevlerine doldurulan tutuklu sayısının 18 bini aştığı ifade ediliyor. Bunların büyük çoğunluğunu da Müslüman Kardeşler’in mensupları oluşturuyor. Özellikle bu cemaatin mensuplarına cezaevlerinde polis şiddeti ve işkence uygulandığı muhtelif raporlarda ayrıntılarıyla ve örnekleriyle dile getirildi. Bazı kişilerin işkence ve kötü muamele yüzünden hayatlarını kaybettiği biliniyor. 

Polis şiddeti aynı zamanda halkın meydanlara çıkmasına ve sesini yükseltmek istemesine karşı bir tehdit aracı olarak değerlendiriliyor. Polis bayramı numarasıyla polislerin, silahlarıyla ve coplarıyla kuşatılmış bir şekilde meydanlara çıkarılması için şimdiden hazırlıkların yapılması böyle bir tehdit görünümü veriyor. 

Cuntanın hazırlıkları sadece polis bayramını bir polis şiddetine ve halkın devrim yıl dönümü kutlamalarını bastırma amaçlı tehdit gününe dönüştürme hazırlıklarından ibaret değil. 

Bir yandan da halkın meydanlara çıkmasını önleme amaçlı çalışmalarda işe yarayacak farklı organları devreye sokma hazırlıkları yapıyor. Sisi cuntasına tepki göstermek için meydanlara çıkmak isteyecek kalabalıkların yollarını kapatma veya iyice daraltarak geçişleri zorlaştırma hazırlıklarını sürdürdüğü ifade ediliyor. Bu taktiği daha önce Hüsni Mübarek diktası da çok sık bir şekilde ve özellikle başkent Kahire’de kullanıyordu. 

Cuntaya bağlı polis ve istihbarat güçlerinin, halkın meydanlara çıkmasının organize edilmesi, kitlelerin teşviki için herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi toplamak amacıyla yeni yılın başından beri yüzlerce eve baskın düzenlediği haberlerde dile getiriliyor. Bu baskınlarda tabii bu tür çalışmalar yapmalarından şüphelenilen kişiler ve özellikle de Müslüman Kardeşler’in ileri gelenleri hedef alınıyor. Bazı kişiler de haklarında böyle bir çalışma yaptıklarını belgeleyecek delillere ulaşılamadığı halde çalışma yapmaları şüphesiyle bunun engellenmesi amacıyla göz altına alınıyor. 

yeniakit

Bu yazı toplam 256 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim