• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Konya 7 °C
 • Antalya 14 °C
 • Diyarbakır 8 °C
 • Erzurum 6 °C
 • İzmir 13 °C
 • Rize 10 °C

Sende mi Bürütüs

Sende mi Bürütüs
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, ABD'de “11 Eylül” tasarısı olarak bilinen Terörizmin Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası'nın (JASTA) onaylanmasına, “uluslararası ilişkilerde büyük bir endişe kaynağı olduğu” gerekçesiyle tepki gösterdi.

Açıklamada “Tasarının onaylanması, yüz yıllardır uluslararası ilişkilerde etkin bir gelenek olan 'egemenliğin dokunulmazlığının zayıflatılması' ilkesine karşı çıkan ülkeler nezdinde büyük bir endişe kaynağı olmuştur." ifadesi kullanıldı.

ABD'Yİ KORKU SARDI
 

ABD, hedef aldığı ikinci ortağı S. Arabistan’dan 11 Eylül için tazminat ödemesini isteyecek.
ABD, hedef aldığı ikinci ortağı S. Arabistan’dan 11 Eylül için tazminat ödemesini isteyecek.
 Açıklamada, ABD güvenlik birimlerinin de yasaya karşı olduğu ve bunun uluslararası ilişkilerde sorunlara yol açacağını kaydettikleri belirtilerek, söz konusu kanunun vahim ve tehlikeli sonuçlarından kaçınmak için ABD Kongresi'nin mantıklı davranarak gerekli adımları atması temenni edildi. Öte yandan Obama'nın yasa hakkında “mütekabiliyet" ilkesinin doğal sonucu olarak ABD'ye karşı da uygulanacağını uyarısından sonra Senato ve Temcsilciler Meclisi geri adım attı. Senato ve Temsilciler Meclisi ABD'ye açılabilecek birçok terör davasına geçit veren yasada mevzuat değişikliğine gidilebileceğini açıkladı. Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, özellikle dünyanın birçok yerinde görev yapan ABD askerlerinin korunması için yasanın düzeltilebileceğini savundu.
 

 1. ABD Kongresi'nin Obama'nın vetosuna rağmen onayladığı “11 Eylül" tasarısı uluslararası ilişkilerde pandoranın kutusunu açacak hamle olarak değerlendiriliyor. Tasarının yasalaşması halinde ABD'nin terörizme desteğinin açığa çıkaran sızıntılara yola açabileceği yorumu yapılıyor. Yeni yasanın mütekabiliyet ilkesinin sonucu olarak ABD'ye karşı da uygulanmasından korkan Senato ve Temsilciler Meclisi geri adım atarak yasada mevzuat değişikliğine gidilebileceği sinyalini verdi.


SUUDİ ARABİSTAN 750 MİLYAR DOLARINI KURTARABİLECEK Mİ?

ABD Hazine Bakanlığı'nın en son yayınladığı rakamlara göre, Suudi yönetiminin Ağustos ayında ABD hazinesindeki varlığı 96.5 milyar dolar. Suudi Arabistan, ABD'nin Hazine borçları listesinde 15'inci sırada. Söz konusu yasa tasarısı ilk gündeme geldiğinde Suudi yönetimi, Obama'yı “Hazine bonoları dahil ABD'deki toplam 750 milyar dolarlık varlığını satmakla" tehdit etmişti. Suudi Arabistan'ın petrol üretiminden sağladığı gelirlerin ABD'de belli varlıklara yatırılmış olduğu, ABD'nin bu varlıkların ülke dışına çıkmasından endişeli olduğu yıllardır bilinen bir finans gerçeği. Amerikalı siyasetçiler ve finans uzmanları bu satışın gerçekleşmesi halinde Amerikan ekonomisi kadar Arabistan ekonomisinin de olumsuz etkileneceğinin altını çiziyor ve bu resti gerçekçi bulmuyor. Ancak bu büyük varlığın 100 milyar dolarlık kısmının bile satılmasının doların çakılmasına yetebileceği belirtiliyor. Petrol konusunda oldukça agresif politika izleyen Arabistan'ın aynı politikayı kurlar üzerinde oynaması da piyasa analistlerince çok da gerçek dışı bulunmuyor. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif bin Abdülaziz Al Suud'un bu konuyu da görüşmede dile getirmiş olabileceği değerlendiriliyor.ABD'NİN TERÖRİZME DESTEĞİ AÇIĞA ÇIKAR

Yeni yasa ile Suudi Arabistan ve ABD ilişkisinin gidişatı tartışılmaya devam ediyor. ABD'li gazeteci Jim W. Dean “Suudi Arabistan bu karara büyük tepki verirse, ABD'nin Balkanlar ve Ortadoğu'da terörizme yardım ve yataklık politikalarına ilişkin bilgi sızdırabilir" ifadelerini kullandı.
 

 1. Suudi Arabistan'ın ABD bankalarındaki 750 milyar dolarına el konulmasını gündeme getirecek olan ABD'deki “11 Eylül" tasarısı henüz yasalaşmadan uluslararası ilişkileri sarsmaya başladı. ABD içinde “tasarının yasalaşması halinde ABD'nin terörizme desteği açığa çıkar" endişesi başladı. Yasanın ABD'ye karşı da uygulanmasından korkan Senato ve Temsilciler Meclisi geri adım atarak değişiklik sinyali verdi. Suudi Arabistan endişe duyduğunu açıkladı.


Tasarının sonu Irak gibi bataklık
 

Yusuf Cevahir
Yusuf Cevahir
 Türkiye Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Yusuf Cevahir, ABD'deki tasarıyla ilgili şunları söyledi: ABD'nin kendi içinde derinleri var. Bunu hangi grubun yaphtığını bilemiyoruz. ABD her zaman ikircikli oynuyor. ABD 11 Eylül'ün hesabını soruyor gibi görünse de aradan geçen onca yıla rağmen kendi içinden bir tek kişiyi bile mahkemeye çıkarmış değil. Suudi Arabistan'ı bu hamleyle sıkıştırmış gibi görünse de aslında kendi ayağına kurşun sıkıyor. Çünkü Irak'ta da kimsayal var diye milyonları öldürdüler. Ama sonunda Irak'ta kimsayal olmadığını da kendileri itiraf etti. Bu pandoranın kutusu aralanırsa ABD bunun sonunu getiremez ve sıkıntıya düşer. Ama Suudi Arabistan ve diğer körfez ülkelerinin de ABD'ye karşı direnme güçleri yok.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim