• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 5 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Konya 6 °C
 • Antalya 18 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Erzurum 2 °C
 • İzmir 11 °C
 • Rize 10 °C

Selahattin Demirtaş siyaseti bırakıyor

Selahattin Demirtaş siyaseti bırakıyor
BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, haziran ayındaki Halkların Demokratik Partisi kongresi öncesi Diyarbakır'da dinleniyor.

Yerel seçimlerde yüze yakın mitinge katılan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yorgunluğunu Diyarbakır'da kendi ifadesiyle ‘on yıldır yapamadığısosyal faaliyetlere' katılarak atmaya çalışıyor. Hafta sonu Elazığ yakınlarındaki Hazar Baba dağınayapılan doğa yürüyüşüne katılan Demirtaş, yaklaşık on kilometre sonra zirveye ulaştı.

NE EŞ BAŞKANLIK NE VEKİLLİK! DEMİRTAŞ SAHNEDEN ÇEKİLİYOR

Bisiklet turlarına katılıp, kitap okumak için artıkzaman bulabildiğini belirten Selahattin Demirtaş son zamanlarda yaptıklarını ve gelecektekiplanlarını Al Jazeera Türk'ten Abduladir Konuksever'e anlattı. HDP Eş Başkanı olması yönünde yoğun talep olduğunu kabul eden Demirtaş bunun mümkün olmadığını vurgularken, iki dönem kuralı nedeniyle seçimlerde milletvekili adayı da olmayacağını açıkladı.

OLMASI GEREKEN YERDEYİM

Artık kendinize daha çok zaman ayırabiliyorsunuz sanırım?

Kendime çok uzun yıllardır zaman ayıramıyordum, şu birkaç haftalık boşlukta biraz kendime de zaman ayırma fırsatı buldum. Aileme de zaman ayırma fırsatı buldum.

Yoğun bir seçim dönemi geçirdiniz, göz önündeydiniz sürekli, şimdilerde daha az görünürsünüz. Yaygın görüş artık ortalarda görünmediğiniz. Böyle mi bu gerçekten?

 

Olması gerektiği yerdeyim aslında. Çünkü şu an merkez siyasetimizi HDP yürütüyor. Bütün grup Halkların Demokrat Partisi çatısı altında siyasetini sürdürüyor. HDP'nin eş başkanları var, grup sözcüleri var. Dolayısıyla kamuoyuna dönük parti mesajlarını verme konusundayetkili kişiler ve organlar bellidir. Onlar daha çok bu çalışmayı yürütüyorlar. Bu konuda hiçbir sıkıntı yok. Ben de siyasetten uzaklaşmış değilim. Ama tabii eş başkanlar dururken, parti sözcülüğü dururken kamuoyunun beklentilerine dönük açıklamaları benim yapmam doğru olmaz.

AİLEMLE ZAMAN GEÇİRİYORUM

İki dönemdir Meclis'tesiniz. Şimdi ailenize ve kendinize ayırdığınız zaman açısından daha mı özgür hissediyorsunuz?

"E tabii. Daha fazla okuma fırsatı bulabiliyorsunuz çünkü o yoğun tempo içerisinde kitapokumaya bile zaman bulamıyor insanlar. Dışarıdan daha derli toplu meselelere bakıp düşünebiliyorsunuz. Yani bu benim açımdan bir son değil, bir geri çekilme değil. Fakat bu işyoğunluğunun, temponun eskisi gibi olmaması şu anda benim için daha rahat. En azından bazı konulara eğilmemi, düşünmemi, araştırmamı kolaylaştırıyor. Evet, aileme de hiç zamanayıramamıştım bugüne kadar. Birkaç haftadır ailemle biraz daha fazla zaman geçiriyorum."

Onlar da memnunlardır?

Evet, eşim şunu diyor; ‘Bir eş olarak durumdan memnunum ama halkın bir bireyi olarak memnun değilim."

SİYAETİ HALK OLARAK İSTİYORUM EŞ OLARAK DEĞİL

Siyasete dönmenizi istiyor?

(Gülerek) ‘Halk olarak istiyorum, eş olarak istemiyorum' diyor.

yuruyus

DEMİRTAŞ NEDEN ÇOK SEVİLİYOR?

Pek çok kişi istiyordur sanırım, özellikle mitinglerinizdeki coşku dikkat çekiciydi. Mikrofon tuttuğumuz pek çok kişi oylarını özellikle sizin için kullanacaklarını söylüyordu. Seçmeniniz nezdinde size duyulan teveccüh bu kadar yoğunken siyasetten uzak kalabilecek misiniz?

Hayır, yani sonuçta halkın, şahsıma yönelik, partimize yönelik, hareketimize yönelik bütün bu beklentileri biz bir şekilde karşılamak zorunda hissediyoruz kendimizi. Ben siyaseti bırakmış, siyasetten kopmuş değilim. Şu anda eş başkanlık görevini başka arkadaşlarımyürütüyor. Bu demek değildir ki ben mücadeleden geri çekildim veya çalışmayı bıraktım. Fakat, yani bazen siyasette yenilenmek, yeni tartışmaların önünü açmak bir görevdir. Görevden kaçış değil bir görevdir. Ben şu anda bu görevi yapıyorum. Siyasette bazı şeylerin önünü açmayı, tartışmaların önünü açmayı, yeni gelişmelerin önünü açmayı hedefliyoruz. Yoksa benim geri çekilmem bir mücadele yorgunluğu, bir siyaseti bırakma anlamında bir geri çekilme değil. HDP bir Türkiye halklarının ortak partisi, projesi olarak kendini büyütmek zorunda. Bu yeni bir parti yönetimi, yeni eş başkanlarla daha mümkün olabilir anlayışı nedeniyle biz bu konuda biraz geride durmayı tercih ettik. Yoksa mücadeleye karşı bir soğumamız, geri çekilmemiz söz konusu değil. Tartışmalar bizi nereye götürür şu anda kestiremiyorum tabii ki. Evet, öneriler var, tekrar eş başkan olmam konusunda ısrarlar da var.

HDP EŞ BAŞKANI OLMAM İÇİN ISRARLAR VAR

HDP'den mi?

Evet, yani HDP'de eş başkan olmam konusunda hem partiden hem tabandan ısrarlar var, bunun farkındayım. Fakat bu beklentinin sırf şahsıma yönelik olmadığını da biliyorum. Çok büyük bir değerler hareketiyiz biz. Birçok insan bu değerlerin bileşkesi olarak beni görüyordu. Dolayısıyla şahsımda temsil edilen bütün o değerlerin, yeniden önde olmasını, partide görünür olmasını istiyor, bu kadar. Yoksa benim özel yeteneklerimden veya özeldurumumdan kaynaklı değil bunun farkındayım. Herkesin içi rahat olsun, bütün o değerler HDP'de de temsil edilecek. Eş başkan kim olursa olsun bütün o değerler partimizde temsilini bulmaya devam edecek."

Bu teklifler yinelendiğinde ‘acaba' diye düşündüğünüz oluyor mu?

Hayır, HDP'de eş başkan konusunda bir yaklaşımım var. Kongrede eş başkan adayı olmayı düşünmüyorum. Bu düşüncem halen devam ediyor. Yani parti yönetiminde olabilirim, partide başka görevler alabilirim bu benim için hiç sorun değil. Ama şu anda parti kongresine hazırlık yapılırken eş başkanlık benim gündemimde yok.

zirve

Bu konuda netsiniz?

Evet öyle.

Tartışmaya açık değil...

Yani en azından ben böyle düşünüyorum. Yani bizde kestirip atma gibi bir durum tabii ki yoktur. Tartışmalar nereye varır bunu bilemiyorum fakat benim duygum, düşüncem budur şu anda.

YENİ DÖNEMDE VEKİL DE OLMAYACAK

Biraz soğumuş olabilir misiniz siyasetten?

Hayır, siyasetten soğumak olmaz. Siyaset bizim yaşamımızın biçimidir artık. Ama seçilmiş olma kimliği işin doğrusu beni çok fazla tatmin etmiyor artık. Yani seçilmiş olmadan da siyaset yapılabilir. Bu son derece mümkün. İllâ seçilmiş olmak gerekmiyor, bir yerin başkanı olmakta gerekmiyor. Bunlar olmadan da siyaset yapılabilir ve ben galiba öbür türlüsünü daha çok arzuluyorum.

İki dönem kuralı olduğu için böyle bir tartışma yok zaten. Yeniden adaylık söz konusu değil milletvekilliği için.

Israr olursa?

(Gülüyor) Bunlarla ilgili kestirip atmak, peşin konuşmak tabii ki çok doğru olmaz, önümüze görevler gelirse asla görevlerden kaçmayız fakat ilkelerimiz, tüzüğümüz bunlar hepsi bizi bağlar tabii ki."

Selahattin Demirtaş bu açıklamları Al Jazeera Türk'ten Kadir Konuksever'e yaptı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim