• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Konya 13 °C
 • Antalya 14 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Erzurum 8 °C
 • İzmir 18 °C
 • Rize 9 °C

Ramazan’da dayanışma ve ümmet bilinci

Ahmet Varol

Ramazan bir ibadet ve kardeşlik mevsimidir. Bu mevsimde bütün İslam âleminde dikkat çekici bir canlılık ve hareketlilik hissediliyor. Müslümanlar arasında kardeşlik ve dayanışma ruhu canlanıyor. Yardımlaşma ve dayanışma duyguları etkisini gösteriyor.

Oruç en başta Allah’a karşı bir kulluk sorumluluğu ve ibadet olmakla birlikte hikmetlerinden biri aç ve ihtiyaç içindeki mü’minlerin sıkıntılarını hissetmek ve anlamaktır. Bu hikmet iman kardeşliğinin ve ümmet bilincinin önemine biraz daha dikkatimizi çekmektedir.

Türkiye’nin çevresinde yaşanan olaylar bu Ramazan’da Türkiye Müslümanlarının sorumluluklarını artırdı. Türkiye, özellikle Suriye’deki insanlık dışı saldırıların devam etmesi sebebiyle evlerini yurtlarını terk etmek zorunda kalan çok sayıda muhaciri barındırıyor. Onların sıkıntılarının giderilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması için muhtelif insani yardım kuruluşları tarafından yoğun faaliyetler yürütülüyor. Bu faaliyetlerin başarılı olması ve zulümden kaçan misafirlerimizin de huzurlu bir bayrama kavuşmalarının sağlanması yürütülen çalışmalara destek verilmesiyle mümkün olacak. 

Baas zulmünün ve destekçilerinin vahşi saldırılarından canlarını kurtarmak için evlerini terk etmek zorunda kalan insanların burada hayatlarını sürdürebilmeleri için yapılan çalışmaların teberru kaynağının önemli bir kısmının değerlendirilmesini zorunlu kıldığı biliniyor. Fakat İslam coğrafyasının farklı bölgelerinde kendi yurtlarına sahip çıkmak için varlık mücadelesi veren kardeşlerimizin de aynı sıkıntıları yaşadıklarını gözden uzak tutamayız. 

Ramazan münasebetiyle, Gazze’de zor durumda olan insanlara yardım için seferberlik başlatan bazı kurumların başındaki kardeşlerimiz hem Türkiye’deki gidişat hakkında bilgi edinmek hem de kendi çalışmaları hakkında bilgi vermek amacıyla beni telefonla aradılar. Siyonist işgal rejiminin Filistinlileri göçe zorlamak için başvurduğu kasıtlı fakirleştirme ve hayat şartlarını zorlaştırma uygulamaları tüm Filistin halkını etkiliyor. Ama Gazze’nin on yıla yakın süredir abluka ve ambargo altında tutulması bu bölgedeki ahalinin hayat şartlarını ciddi şekilde zorlaştırdı. 

Gazze üzerindeki abluka ve ambargo sadece işgal rejiminin kuşatmasıyla yürütülmüyor. Bunun başarılı olabilmesinin en önemli sebebi Mısır’da İslâmî hareket liderlerini teker teker tasfiye etmek için kurduğu eşkıya mahkemeleri vasıtasıyla peş peşe idam hükümleri çıkaran cuntanın sıkı sıkıya uyguladığı ablukadır. İnsanın yaşama hakkına ve insanî değerlere saygılı gönüllüler ablukayı yarmak için deniz yolunu kullanmak amacıyla muhtelif girişimlerde bulundular. Bugünlerde de Özgürlük Filosu-3 adında bir deniz kafilesinin harekete geçmesi için çalışma yapılıyor. Siyonist işgalci bunu da engelleyebilmek için her yola başvuruyor. Bütün bu zulümlere karşı aslında insanlığın harekete geçmesi, vahşi saldırganların, katillerin, idamcıların cüretlerini kırması gerekir. Şimdilik bunu gerçekleştirmek mümkün olmuyorsa da gelecekten ümit kesmeyiz. Katkılar, destekler artarsa umuyoruz ki yarınki durumumuz bugünkünden daha iyi olacaktır. 

Yarın için ümitlerimizi canlı tutarken bugün için de mevcut şartları değerlendirerek elimizden geleni yapmalıyız. Gazze üzerinde şimdilik abluka sürüyor olsa da yardım kuruluşlarının değerlendirdiği bazı yöntemlerle zorunlu ihtiyaç maddelerin giderilmesi için bazı faaliyetler yapılabiliyor. Örneğin para yardımlarının ulaştırılması suretiyle bölge içinde piyasaya çıkarılan ürünlerin satın alınıp ihtiyaç sahiplerine dağıtılması hem iş yapanların işlerinin canlanmasına hem de ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarının giderilmesine vesile oluyor. İnsanî yardım kuruluşlarının bu amaçla yürüttüğü yardım faaliyetleri hakkında da bilgi edinilmesi ve katkıda bulunulması mümkündür. 

Ramazan sadece oruç değil aynı zamanda bir hayır ve bereket ayıdır. Bu ayda yapılacak iyiliklerin sevaplarının da kat kat fazla olacağı hadislerde dile getiriliyor. Bu iyiliklerimizde ümmet bilinciyle hareket etmeli, emperyalizmin Müslümanları birbirinden ayırmak için çizdiği sınırları aşmalıyız. 

Yüce Allah’tan bizleri bu mübarek ayı en güzel şekilde değerlendirmeye muvaffak etmesini ve tüm İslâm âlemini mutluluk, huzur ve barış dolu bir bayrama ulaştırmasını diliyoruz. 

yeniakit

Bu yazı toplam 476 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim