• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 11 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Konya 8 °C
 • Antalya 21 °C
 • Diyarbakır 17 °C
 • Erzurum 4 °C
 • İzmir 15 °C
 • Rize 12 °C

Müttefiklerin ateşkesi

Ahmet Varol

İki gün önce Rusya ile ABD’nin Suriye’de ateşkes konusunda anlaştığı açıklandı. Böyle bir ateşkes anlaşması ise birçoklarına garip gelmiş olmalı. Çünkü bu iki ülke Suriye’de göğüs göğüse değil omuz omuza çarpışıyor. Ateşkes ise normalde karşıt taraflar arasında sağlanır. 

Eğer karşı karşıya savaşan tarafların anlaşması değil de sadece bir tarafın saldırıyı kesmesiyle ateşkes isteniyorsa ona da tek taraflı ateşkes ilanı denir. Fakat burada da ilginç durum karşımıza çıkıyor. ABD, “uluslararası koalisyon” adını verdiği bir askerî ittifakla IŞİD’e karşı savaş için Suriye’deki olaylara dışarıdan müdahale etmişti. Rusya da IŞİD’e karşı savaş amacıyla hava operasyonu başlatmıştı. Yani hiçbirinin dıştan müdahalesinin Esed güçleriyle direniş grupları arasında devam eden savaşla ilgisi olmamış, her ikisi de hedeflerine IŞİD’i yerleştirmişti. Fakat bu örgüt, ilan edilen ateşkesten müstesna tutulmuştu. Oysa tek taraflı ateşkes ilanından söz edilebilmesi için de bu iki ülkenin kime karşı savaşıyorlarsa ona karşı ateşkes ilan etmiş olmaları gerekiyordu. Onun da bu ateşkesi kendi açısından olumlu bulması ve saldırıları durdurması halinde uygulanması söz konusu olacaktı. Ama o ateşkesin dışında tutuluyordu ve ona karşı saldırılar sürecekti. 

Kavramlar üzerinde oynadıkları oyun, yalancılıklarını ve sahtekârlıklarını da açığa çıkarıyor. Fakat çevirdikleri numaraları iyi keşfedersek savaşlarının kesinlikle IŞİD’e karşı değil Baas zulmünü istemeyen halka ve onun özgürlüğü için mücadele eden direnişe karşı olduğunu, her ne kadar farklı cephelerde savaşıyor olsalar da aynı hedefi vurduklarını, eğer gerçekçi ve samimi iseler ilan etikleri ateşkesin de tek taraflı bir ateşkes ilanı olduğunu görürüz. 

Ateşkesin uygulanabilmesi ise saldıran müttefiklerin gerçekçi ve samimi olmasına bağlıdır. Çünkü saldırıya uğrayan, haksızlığa uğratılan ve mağdur edilen taraf ateşkes uygulanmasını arzuluyor. 

Bu iki küresel emperyalist gücün ateşkesi uygulaması mümkündür, çünkü savaşı ve saldırıyı da ittifakla başlatmışlardı. Rusya’nın hava operasyonu Putin ile Obama’nın BM 70. Genel Kurulu münasebetiyle New York’ta bir zirve düzenlemelerinin hemen ardından daha koltukları soğumadan başlatılmıştı. 

Obama - Putin zirvesinin ana gündem maddesi Suriye idi ve tabii kamuoyuna yapılan açıklamalara göre amaç çözümdü. Hemen sıcağı sıcağına Rusya hava saldırısının başlatılması, Esed’in direniş karşısında zorlandığı, İran’ın desteğinin yetersiz kaldığı ve “çözüm” için (!) kendilerinin uçaklarıyla girmelerinin de zorunlu hale geldiği hakkında Putin’in Obama’yı ikna ettiğini gösteriyordu. 

İşgal güçlerinin Madaya’dakine benzer kuşatmayı Halep’te de gerçekleştirmek için geniş çaplı operasyon başlatmaları da ABD Dış İşleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dış İşleri Bakanı Sergey Lavrov’un Suriye konusunda Moskova’da bir görüşme yapmalarının ardından oldu. Bu gelişme Halep’e yönelik geniş çaplı operasyonda da bir ittifak sağlandığını gösteriyordu. 

Bütün bu saldırıları, operasyonları başlatırken aralarında anlaşan güçlerin yine anlaşarak tek taraflı ateşkes ilan etmeleri de mümkündür ve uygulanabilmesi dediğimiz gibi onların bu konuda gerçekçi ve samimi olmalarına bağlıdır. 

Fakat zihinlerde asıl bu konuda tereddütler olduğu açık. Özellikle IŞİD ve Nusra Cephesi’nin müstesna tutulması şüpheleri artırıyor. Çünkü saldırıları başlatırken de zaten bu iki örgütü gerekçe olarak kullanmışlardı. Direniş gruplarını sıkıştırmak için herhangi bir saldırı düzenlemek istediklerinde yine onları gerekçe olarak kullanmaları mümkündür. 

O yüzden ateşkes ilanını bir güven ortamı oluşturmak, kan dökülmesine son vermek amacıyla değil kendilerinin belirledikleri formülleri direniş tarafına dayatmak için baskı amacıyla bir taktik aracı olarak kullanmaları ihtimali çok yüksektir. Bilindiği üzere emperyalist güçlerin ittifakı bunu Cenevre’de muhalefetin kafasına silah dayayarak gerçekleştirmek istedi. Fakat muhalefet tarafı sivil hedeflere saldırıların durdurulması ve insanî yardımların önünün açılması taleplerinin yerine getirilmemesi sebebiyle görüşmelerden çekilince başaramadılar. Şimdi ateşkes taktiğiyle benzer bir oyuna başvurmaları ihtimalini göz önünde bulundurarak gelişmeleri iyi okumak gerekiyor.

yeniakit

Bu yazı toplam 422 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim