• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 7 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Konya 6 °C
 • Antalya 18 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Erzurum 3 °C
 • İzmir 13 °C
 • Rize 10 °C

Mutlaka bir siyasi parti kurmalıdırlar

Mehmet GÖKTAŞ

Günlerdir toplumun büyük bir kesimini meşgul eden MİT-Yargı ve Emniyet arasında olup bitenler netice olarak bizi bu kanaate vardırmıştır; Gülen cemaati mutlaka siyasallaşmalı, partileşmelidir.
 
Olayın patlak verdiği ilk günden bu yana ortaya çıkan gelişmeler göstermiştir ki, hükümetin siyasi görüşünü uygulayan MİT"e bundan dolayı emniyet ve yargı tarafından müdahale edilmiştir, yüzlerce köşe yazısı ve medyadaki tartışmalar bunu çok net bir şekilde ortaya koymaktadır.
 
Bu konunun birinci ayağını da emniyet oluşturmaktadır, özellikle İstanbul emniyeti.  MİT"i ifadeye çağıranlar her kimse, hükümet tarafından görevden alınmışlardır ve hâlâ devam etmektedir.
 
Sadece bu son olaydan dolayı değil, cemaatin ta baştan beri siyasetteki etkinliği bilinmekte, hükümetin sanki bir ortağı gibi hareket ettiği herkes tarafından izlenmekte ve zaman zaman dillendirilmektedir.
 
Medyada cemaatle hükümet arasındaki görüş ayrılıklarına dikkat çekilmekte, bu ayrılıkların neler olduğu madde madde sıralanmaktadır.
 
Gerek MİT mensuplarının ifadeye çağrılmaları konusunda, gerek yürütülmekte olan operasyonlar konusunda ve gerekse zikredilen görüş ayrılıkları konusunda hükümetin mi, yoksa cemaatin mi haklı olduğu bizi hiç ilgilendirmemektedir.
 
Bizim itiraz ettiğimiz konu, cemaatin dışarıdan kardeşçe uyarı ve tavsiyelerde bulunmak yerine siyasi yetki kullanması ve hükümeti oluşturan bir ortak gibi hareket etmesidir. Hükümetin halkın önemli bir çoğunluğunun onayını alarak sürdürmekte olduğu siyasetin tam aksini uygulamaya yeltenmesidir.
 
Gülen cemaati bu aşamadan sonra kaybetme ve kazanma riskini göze alarak mutlaka partileşmelidir.
 
Mademki kendilerine ait bir takım olmazsa olmazları var, üzerinde ısrarla titredikleri kırmızı çizgileri var, o halde kuracakları bir partiyle bunları deklare etmeliler ve halktan yetki alarak siyasi hayata girmelidirler.
 
Evet partilerini kurmalıdırlar ve halkın karşısına çıkıp yetki istemelidirler.
 
İsrail"in bir otorite olduğu, otoriteye asla karşı gelinemeyeceği, Mavi Marmara"da ölenlerin hiç birisinin şehit olmadığı, İsrail"le mutlaka güzel geçinilmesi gerektiği yayınlanacak bir manifestoyla ilan edilmelidir.
 
Gazzelilerin isyankârlar olduğu, özellikle Hamas"ın terörist bir örgüt olduğu bu manifestoda mutlaka yer almalıdır.
Lübnan"daki Hizbullah"ın da Amerika ve Avrupa"nın belirttiği gibi aynı şekilde terörist bir örgüt olduğu ilan edilmelidir.
Dünyada en çok nefret ettikleri kişilerin kimler olduğunu yayınlamalıdırlar, listesinin birinci sırasında Üsame bin Ladin olduğunu biliyoruz.
 
Şayet kendilerine şefaat yetkisi verilecek olursa ilk şefaat edecekleri kişinin Bülent Ecevit olduğunu da biliyoruz. Şefaat listenin tamamını yayınlamalıdırlar. Kim bilir belki bu şekilde ciddi bir taban elde ederler.
 
İran"dan uzak durulması, bugünkü yaklaşımın çok tehlikeli olduğu, bu konuda Amerika ve Avrupa ile aynı çizgide yer alınmasının gerekliği manifestoda vurgulanmalıdır.
 
Bu arada Kürt sorununun nasıl çözüleceğine dair görüşleri açık ve net bir şekilde belirtilmelidir.
 
Ve bu şekilde halkın karşısına çıkmalılar ve ondan rey istemelidirler. Böylece ne kadar insanın kendileri gibi düşündüğünü, ne kadar tabanlarının olduğunu öğrenmelidirler, dorusu bunu epeyce merak eden var.
 
Belki birileri bizim bu tespitlerimize kızacak, mesele tam da ört bas edilmişken, cemaat ve hükümet uzlaşıp meseleyi kapatmışlarken, onca yazar-çizer ortaya düşüp fitnenin büyümesini engellemeye çalışmışken, bizim bu yaptığımızı bozgunculuk olarak niteleyebilir.
 
Uzlaştılar da hangi konuda uzlaştılar? Cemaat mevcut görüşlerinden vaz mı geçti? İsrail"in bir işgalci ve katil olduğunu mu kabullendi? Filistinlilerin, Hamas"ın ve Hizbullah"ın özgürlük için direnen mücahitler olduğuna dair imza mı attı?
Veya uzlaşma hükümet tarafının tavizleriyle mi gerçekleşti? Hükümet artık Filistinlileri, Hamas"ı, Hizbullah"ı ve bu arada İran"ı terörist mi saymaya başladı?
 
Allah aşkına neyin üzerinde uzlaşıldı söyleyin? Uzlaşma filan yoktur, mesele kısa bir müddet için buzdolabına konmuştur, kapısı da henüz örtülmemiştir bile.

doğruhaber

Bu yazı toplam 2072 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim