• BIST 107.401
 • Altın 174,218
 • Dolar 4,0989
 • Euro 4,9911
 • Ankara 24 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Konya 22 °C
 • Antalya 28 °C
 • Diyarbakır 25 °C
 • Erzurum 15 °C
 • İzmir 28 °C
 • Rize 18 °C

Muhammed Dahlan

Ahmet Varol

Türkiye’de darbe girişimi sonrasındaki ilk günlerde, olayların sıcaklığının henüz devam ettiği sırada Gazze’den bir gazeteci kardeşimiz beni arayarak “Arap medyasında Türkiye’deki darbe girişimini Muhammed Dahlan’ın planladığı ve arka planda onun yer aldığı yönünde haberler yayınlanıyor; Türkiye medyasında bu konuda ne gibi haberler yayınlanıyor?” diye sordu. Şaşırdım ve; “Henüz Türkiye medyasında bu konuyla ilgili herhangi bir habere rastlamadım. Öyle bir şeyin olabileceğine de pek ihtimal vermiyorum. Çünkü Türkiye’deki darbe girişimi Muhammed Dahlan’ı çok aşan bir olaydır” cevabını verdim. 

“Peki, Türkiye medyası bu adam hakkında ne düşünüyor?” sorusunu sordu. Ben de; “Türkiye medyası bu adamı tanımaz; belki Türkiye’deki medya mensuplarının birçokları bu adamın adını bile duymamıştır” cevabını verdim. Bunun üzerine; “Sen tanıyor musun?” sorusunu sordu. Ben de; “Ben tanıyorum elbette. Ben, Filistin’deki gelişmeleri yakından izlemeye çalıştığımdan bu adamın Filistin’de ne gibi dümenler çevirdiğini de az çok biliyorum” dedim. “Ama bu adam şimdi Filistin’de ikamet etmiyor. BAE’de yaşıyor ve Arap dünyasındaki mafya çetelerinin bir gladyosu gibidir. Mısır’daki Sisi darbesini de bu adamın planladığı söyleniyor” dedi. “Ben bunların hepsini biliyorum. Fakat Türkiye’deki darbenin Arap dünyasından değil, Batı’dan ve ABD’den planlanmış olması ihtimali çok daha yüksektir. Zaten darbe girişiminde bulunan örgütün lideri de ABD’de oturuyor” diyerek Dahlan’la ilgili iddiaların bir spekülasyon olması ihtimalinden söz ettim. 

Fakat ilginçtir sonraki günlerde Dahlan’ın adı Türkiye’de de sıkça anılmaya ve darbe planının içinde onun da olduğu haberleri yayınlanmaya başlandı. Sonrasında kendi kişisel web sitem olan www.vahdet.info.tr’nin istatistiklerine baktığımda sürekli en çok okunan dosyaların başında 23 Nisan 2003 tarihinde yayınlanmış “Muhammed Dahlan kimdir?” başlıklı yazımız olması dikkatimi çekti. Bu yazımıza da tabii ki arama sistemlerinden yapılan aramalarla ulaşılıyordu. 

Gerçi bizim Muhammed Dahlan’ın çevirdiği dümenler hakkında geçmişte bunun dışında da birçok yazımız yayınlandı veya muhtelif yazılarımızda onun ismini, yaptığı karanlık işleri zikrettik. Ancak başlığından dolayı söz konusu yazımız aramalarda öne çıkıyordu. Sitemizin kendi arama sistemini kullananlar adamın adıyla bir arama yaparlarsa ondan söz eden diğer makale, haber ve dosyalarımıza da kolayca ulaşabilirler.

Peki, kimdir bu Muhammed Dahlan? O, Hamas’ın Filistin’de genel seçimleri kazanmasından sonra kurduğu hükümeti devirmek için de Gazze’de bir darbe planlamıştı. Ancak planının erken teşhis edilmesi sebebiyle yönlendirdiği güvenlik görevlilerinden derhal silahlarını getirip hükümet görevlilerine teslim etmeleri istendi. Yarıdan fazlası bu çağrı üzerine getirip teslim etti. Kalanların da bir kısmı silahlarını teslim etmedi ama herhangi bir çatışmaya da girmediler. Bir kısmı da çatışmaya girdi. Ama hükümetin oluşturduğu milis güçler toplam üç gün içinde onları etkisiz hale getirdiler ve onlar da Batı Yaka bölgesine kaçtılar. Böylece darbe planı boşa çıkarıldı. Ama olaylar Batı medyası tarafından dünya kamuoyuna çarpıtılarak yansıtılmıştı. Ben 27-29 Haziran 2007 tarihlerinde Vakit gazetesinde yayınlanan “Filistin’de olanları doğru okumak” başlıklı dizi yazıda gelişmeleri ayrıntılarıyla vermeye çalışmıştım. Bu dosyamızı kişisel web sitemizden okumanız mümkündür. 

Yasir Arafat’ın ölümü üzerindeki şüphe hâlâ kalkmış değildir ve zehirlenerek öldürüldüğü şüphesi çok güçlüdür. Onun zehirlenmesi işinde siyonist işgal rejiminin Dahlan’ı kullandığı bilgisi değişik haber kaynaklarında dile getirildi. 

Bu adam bir dönem Filistin Özerk Yönetimi’nin şimdiki başkanı Mahmud Abbas’la ortak çalışıyordu. Fakat sonra araları açıldı ve Abbas onu yanından kovdu. Bunun üzerine Filistin’de tutunamadı ve Kahire ile Dubai arasında mekik dokumaya başladı. Ama bir yandan da işi büyüttü ve Arap dünyasının tümüne dönük mafya çalışmaları yürüten bir çetenin başına geçti. 

Özellikle Arap Baharı sonrasında halk devrimlerinin geri alınması amacıyla başlatılan fitne hareketlerinin organize edilmesinde Dubai bir merkez haline getirildi ve fitne çalışmalarını yürüten çetenin en önemli liderlerinden biri de Dahlan oldu.

yeniakit

Bu yazı toplam 294 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim