• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Konya 13 °C
 • Antalya 14 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Erzurum 8 °C
 • İzmir 18 °C
 • Rize 9 °C

Mısır’ı İsrail işgal etmiş olsaydı!

Ahmet Varol

Siyonist işgal rejiminin Dış İşleri Bakanı aynı zamanda işgal hükümetinin, Likud Partisi’nden de daha aşırı tavrıyla öne çıkan ortağı İsrail Evimiz Partisi’nin genel başkanı Avigdor Liberman, işgal mahkemelerine yaptığı çağrıda Filistin direnişine ve halkına yönelik muamelede Mısır mahkemelerini örnek almalarını istedi. 

Liberman, Mısır cuntasının Kahire Acil İşler Mahkemesi’nin Filistin İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ı terör örgütü ilan etmesinin ardından geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı ve kişisel facebook sayfasında da yayınladığı açıklamasında, İsrail yargısını Filistinlilere yönelik muamelede Mısır yargısı kadar olamadığı için eleştirdi. 

Mısır yargısının kararının örnek alınması suretiyle 1948’de işgal edilmiş olan ve “İsrail” diye tanımlanan bölgede yaşayan Filistinlilerin vatandaşlıklarının iptal edilmesini ve bunların tamamen sınır dışı edilmelerini isteyen Liberman açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Nasıl bugün Mısır yargısı Hamas’ı yasa dışı ilan ettiyse bizim de bunları (yani 1948’de işgal edilmiş bölgedeki Filistinlileri) yasa dışı ilan etmemiz, onları İsrail vatandaşlığından çıkarmamız ve tamamen İsrail dışına kovmamız mümkündür.”

Bu sözler her şeyden önce Mısır yargısının, Filistin topraklarının tamamen Filistinlilerden arındırılmasını isteyen siyonist işgalcinin iştahını nasıl kabarttığını ortaya koyması açısından düşündürücüdür. 

Ayrıca bu açıklamalar gösteriyor ki şu an Mısır’da İsrail işgalinden daha kötü bir işgal var. Çünkü şayet Mısır, İsrail işgali altında olsaydı daha kötüsünü yapmayacak veya yapamayacaktı. En azından ezilen insanların fiili mücadelede daha rahat hareket edeceklerini, ülkelerinin işgal altında olduğunu düşüneceklerini dolayısıyla halklarına ve değerlerine açıktan ihanet edenler dışındakilerin işgale karşı birlik oluşturacaklarını dikkate almak zorunda kalacaktı. 

1967 Haziran Savaşı’nda siyonist saldırganların sadece altı gün içinde Mısır’dan Filistin’in Gazze bölgesini ve Sina’yı, Ürdün’den Doğu Kudüs’ü ve Batı Yaka bölgesini, Suriye’den de Golan tepelerini işgal edebilmesi büyük bir askerî başarı olarak konuşuldu sürekli. Tabii işgalci siyonistlerin bunu başarabilmeleri de kendi güçlerinden ziyade hainlerin ihanetlerinden kaynaklanıyordu. Ama o zaman en azından askerlerini harekete geçirmiş, uçaklarını kaldırmış ve bazı riskleri göze almak zorunda kalmıştı. 

Sisi cuntası sayesinde ise göstermelik veya rol icabı yahut senaryo gereği de olsa en ufak bir askeri operasyona dahi ihtiyaç duymadan onun yönettiği ülkenin tamamını işgal edebildi. Bugün Mısır’a hükmeden askeri cuntanın izlediği politika ve sergilediği tutum, siyonist işgalcinin Mısır topraklarının tamamını işgal ettiğini gösteriyor. Bu sadece işgali gerçekleştirmek için değil sürdürmek için de söz konusu. Siyonist, oradaki insanları hizaya sokmak ve boyun eğmeye zorlamak için de kendi askerini ve polisini yormak zorunda kalmadığı gibi yargıçlarını bile meşgul etmeye ihtiyaç duymuyor. Hepsini cuntanın elemanları fazlasıyla, üstelik işi çok daha ileri götürerek yapıyorlar. Hatta bizzat siyonist politikanın en aşırı ve saldırgan görüşleriyle öne çıkan liderlerinden Liberman’ın itirafıyla İsrail yargısı Mısır yargısının gerisinde kalıyor ve cunta yargısı onun için örnek oluşturabiliyor. 

Tabii bu arada dikkatten uzak tutulmaması gereken bir husus var: Haziran 1967 Savaşı’nda sadece altı gün içinde tüm Arap ülkelerini dize getirerek üç Arap ülkesinden aldığı topraklarla işgal ettiği arazi miktarını ikiye katlamayı başaran siyonist saldırgan 7 Temmuz 2014’te başlattığı ve elli gün sürdürdüğü savaşta bir adımlık toprak bile işgal edemeden İzzettin Kassam Tugayları’nın Gazze kanadı karşısında yenilgiyi kabul etmek, şartlarına razı olarak ateşkesi onaylamak zorunda kalmıştı. 

Mısır’daki yerli işgale bağlı yargı organlarının İzzettin Kassam Tugayları’na ve onun ana bünyesi durumundaki Hamas’a karşı fiili savaş yürütmesinin sebebi de budur. Yoksa Hamas’ın ve onun askeri kanadının Mısır’ın içindeki olaylarla en ufak bir bağlantısının olmadığını herkesin bildiğini, böyle bir yalana eşeklerin yani Mısır medyasının yargıyı harekete geçirmek için Hamas’a iftira atan elemanlarının bile güleceğini çok iyi biliyor.

yeniakit

Bu yazı toplam 530 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim