• BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • Ankara 5 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Konya 7 °C
 • Antalya 13 °C
 • Diyarbakır 10 °C
 • Erzurum 7 °C
 • İzmir 7 °C
 • Rize 11 °C

Millet Çankaya'ya saksı seçmiyor

Millet Çankaya'ya saksı seçmiyor
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan, "Millet 10 Ağustosta Çankaya'ya saksı, vazo seçmiyor, kendi başkanını seçiyor. Bu devletin başı, anayasal yetki kullanacak" dedi

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçimi dolayısıyla Ordu'da Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Erdoğan konuşmasına, "Ordu bugün yine çok farklısın, bugün yine tarih yazıyorsun Ordu. Rabbim sizlerden razı olsun. Rabbim ramazan ayında kardeşliğimizi muhafaza etsin, dualarımızı kabul eylesin" ifadeleriyle başladı.

Erdoğan, Ordu'ya en son 24 Mart’ta geldiğini belirterek, "Ordu yine muhteşemdi. O gün ne dedim? 'Maşallah Ordu Karadeniz gibi kükrüyor, Ordu gürül gürül çağlıyor' dedim. 'Ordu tarih yazmaya hazırlanıyor' dedik. Ordu, 30 Mart’ta kükredi mi? 30 Mart’ta Ordu çağladı mı? 30 Mart’ta Ordu tarih yazdı mı? Allah sizlerden razı olsun. Yüzde 54 oy oranıyla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığına adayımızı taşıdığınız için Rabbim sizden razı olsun" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, alandakilerin "Ordu seninle gurur duyuyor" diye slogan atması üzerine, "Biz sizlerle gurur duyuyoruz" şeklinde karşılık verdi.

AK Parti’nin yerel seçimlerde, Ordu’nun 20 ilçesinde kazanan taraf olduğunu anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Fire yok. Firesiz. İnşallah biz de bugüne kadar Ordu’ya mahcup olmadık, yeni süreçte de mahcup olmayacağız. Hiç endişe etmeyin. Ordu’da çok çalışacağız. Kapı kapı dolaşacağız, Ordu, 2011 seçimlerinde hatırlayın yüzde 60 oy oranıyla bizi desteklemişti. Şimdi cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ben inanıyorum ki yüzde 60’ın da üzerine çıkacak. Ordu’da sadece AK Parti’ye gönül verenler bize oy vermeyecek CHP’ye gönül veren kardeşlerim de bize oy verecek, MHP’ye gönül veren kardeşlerim bize oy verecek. Ben  buna inanıyorum, DSP, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi’ye oy verenler bize oy verecek, ben buna inanıyorum. Ordu inşallah ‘yeni Türkiye’ diyecek, Ordu’dan dayatmayla milletin önüne konulan adaya oy yok. Ben bunu biliyorum."

"Ordu, ‘tamam inşallah’ diyor"

"Ordu, yeni Türkiye’ye evet mi? Ordu, büyük Türkiye’ye evet mi? Ordu güçlü Türkiye’ye evet mi? 2023 hedeflerine evet mi Ordu? Eski Türkiye’nin kapılarını kapatıyor muyuz? Yeni Türkiye’nin kapılarını açıyor muyuz Ordu? Milletin adayını cumhurbaşkanlığına taşıyor muyuz Ordu? Kim o aday?" diye alandakilere sorular yönelten Erdoğan, vatandaşların, "Recep Tayyip Erdoğan" diye yanıt vermesi üzerine, "Maşallah, maşallah. Ordu’da evelallah bu iş bitmiştir. Ordu 'tamam inşallah' diyor" şeklinde konuştu.

Türkiye genelinde 10 Ağustos’un rengini zaten beli olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Araştırmalar, yoklamalar, 10 Ağustos’ta kimin iş başına geleceğini zaten ifade ediyor. Çankaya milletindir, milletin olacak. Şimdi soruyorum, bize yüzde 50 yeter mi? Biz milletimizden çok daha güçlü destek bekliyoruz. İnanıyorum ki, CHPMHP vesaire, kardeşlerimizin partilerinin dayatma adayına güçlü bir tepki vermelerini bekliyoruz. Allah aşkına soruyorum; CHP'de içinde cumhurbaşkanı adayı olacak bir tane isim bulamadınız mı?"

"Bunlar talimatı seçmenlerden almaz"

MHP’nin de kendi teşkilatı içinden bir cumhurbaşkanı adayı çıkamadığına işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Koskoca MHP teşkilatı içinde cumhurbaşkanlığına aday çıkaramadılar. Çünkü bunlar talimatı seçmenlerden almaz. Bunlar talimatı teşkilattan almaz, bunlar başka odaklardan, başka çevrelerden talimat alırlar. Bunlara bir aday dayattılar, CHP MHP yönetimi boyunları büktüler, bu adayı kabul ettiler. CHP Genel Müdürü ne diyor, ‘tıpış tıpış  gideceksiniz, bu adaya oy vereceksiniz.’ Kendisi yanına Bahçeli’yi alarak, tıpış tıpış gider, o adaya oy verir ama bu seçmene bu dayatmayı yapamaz, seçmen bu dayatmaya rıza göstermez. Bakın göreceksiniz, 10 Ağustos’ta CHP ve MHP bir kez daha ağır yenilgi alacak. Bu sefer yüzsüzlük yapıp o koltuklarında oturamayacaklar. CHP’nin yönetimi ve tabanı rahatsız. MHP’nin hem yönetimi ve hem tabanı rahatsız. Bu iki genel başkan her seçimde ne yapıyor, partilerinin ilkelerini ayaklar altına alıyor, partilerinin iradesini ayaklar altına alıyor. Pensilvanya gibi ihanet şebekelerinin dizinin dibinde oturuyorlar, her türlü iftiraya yalana hakarete çanak tutuyorlar.

Her seçimde kaybediyorlar. Ben ne dedim? Geldim dedim ki 30 Mart’ta eğer AK Parti birinci parti olmazsa ben istifa edeceğim dedim.  Peki Kılıçdaroğlu, birinci parti olamazsa istifa edecek mi? Bahçeli olmazsa istifa edecek mi? Kardeşlerim bunlar her zaman vagon oldular. Bunların bu ülkede iktidar olmak gibi zaten bir dertleri yok. Halk arasında güzel ifade var, ‘makaram sarı bağlar, kız oynar, gelin ağlar.’ Bunların durumu bu. Bunlara gereken dersi 10 Ağustos’ta bu defa çok farklı şekilde vereceğiz."

"Milletim gerekeni sandıkta söyleyecek"

Erdoğan, gereken dersi 10 Ağustos'ta vereceklerini ve yeni Türkiye'nin kurulacağını söyledi. 

Başbakan Erdoğan, muhalefetin kendini yenilemek zorunda olduğuna işaret ederek, CHP ve MHP'nin tabanının, dayatmalara boyun eğen partileri yenileyeceğini dile getirdi.

"Bunlar milleti her zaman koyun yerine koydular" diyen Erdoğan, "Bidon kafalı' dediler, 'karnını kaşıyan adam' dediler. Şu anda kendi seçmenlerini de koyun zannediyorlar. Bu millet, ne yapacağını çok iyi bilir. Bu millet sandıkta ne söyleyeceğini çok iyi bilir. İnşallah 10 Ağustos'ta bu Pensilvanya partilerine, CHPMHP onların yanındaki irili ufaklı partilere, milletim gerekeni sandıkta söyleyecektir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, HDP'nin adayına da değinerek, aday belirleme sürecinde CHP ile görüştüğünü, CHP'nin de uygun aday çıkarması durumunda birlikte hareket edebileceklerini söylediğini aktardı. CHP'nin doğuda ve güneydoğuda uzun yıllar Kürtler'e zulüm ettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Fakat bu HDP çıkıyor, o zalimle işbirliği arayışlarına giriyor. CHP ile ittifak yapamayınca da kendisi aday oluyor. Göreceksiniz benim doğulu, güneydoğulu kardeşlerim de bu adaya gereken dersi vereceklerdir. HDP'nin adayı CHP ile ittifak arayışlarına girmenin, ırkçı Gezi olaylarına sahip çıkmanın bedelini göreceksiniz, sandıkta ödeyecek. Şimdi rahatsız olmuşlar bana saldırıyorlar, hakaret ediyorlar. Niye biliyor musunuz? Dedim ya tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet bunları rahatsız ediyor. Niye? Biz, tek millet derken ne diyoruz? Bu ülkede Türküyle, KürdüyleLazıylaÇerkeziyle, Gürcüsüyle, AbazasıylaBoşnağıylaArnavutuyla Romanıyla biz yaradılanıYaradandan ötürü seviyoruz. Tek millet, sizin etnik yapınız bu olabilir ama biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı altında tek milletiz. Bu bayrağa alternatif bayrak olamaz. Rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehidimizin simgesi. Bu HDP'lileri bu bayrağımıza alternatif çıkaramazsınız. 

"Türk bayrağını kongresinde asamayanların bu Parlamento'da ne işi var?"

Bir kongrede Türk bayrağını oraya asmaktan kaçınan HDP'lilere seslendim. 'Sizin bu parlamentoda ne işiniz var' dedim. Türk bayrağını kongresinde asamayanların bu Parlamento'da ne işi var? Bu Parlamento, Türkiye Cumhuriyeti'nin parlamentosu. Beyler rahatsız olmuşlar, sağda solda verip veriştiriyorlarmışkesenizde ne varsa söyleyin. Bu millet hiçbir zaman sizi affetmez. Bizim millet anlayışımızı, bizim bayrak anlayışımızı, kimsin sen sorgulamaya kalkıyorsun."

Türkiye'ye 780 bin kilometrekare ile "tek vatan" dediklerinin altını çizen Erdoğan, "Asla ve asla bu ülkede, bu yola tevessül edenler, bunun bedelini çok ağır öderler. Bayrak direklerine tırmananlar vardı, şimdi direklerden iniyorlar mı? İniyorlar. Devam ederlerse, inmeye devam edecekler. Bunun bedelini ağır öderler" dedi.

Başbakan Erdoğan, Türk bayrağının hiçbir zaman yere inmediğine ve inmeyeceğine de dikkati çekti.

"Denizin üzerinde yapılan havaalanı olarak dünyada 4'üncü"

Kendilerinin 780 bin kilometrekareye aynı gözle baktıklarını belirten Erdoğan, "Hakkari'ye havalimanı yapacağız, adamlar havalimanı yaptırmıyor. Müteahhit firmalarını tehdit ediyorlar. Biri gidiyor, biri geliyor ama buna rağmen yapıyoruz ve yapacağız. Çünkü biz onlara havaalanı yapmıyoruz, Türkiye Cumhuriyeti'nin vatan topraklarına yapıyoruz, vatandaşlarımıza yapıyoruz. Iğdır'da, Kars'ta, Ağrı'da havalimanı var. Bunları hep biz yaptık. Niye? istiyoruz ki benim vatandaşım artık otobüslerle aynı fiyatla uçakla gidebilsin. Hamd olsun ona yakın fiyatlarla şu anda gidiyor. 26 tane havaalanımız vardı şimdi 52 tane havaalanımız var. Şimdi Ordu-Giresun Havaalanı yapılıyor. Burası denizin üzerinde yapılan havaalanı olarak dünyada 4'üncü. İnşallah senede 3 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanı. Alternatifler çoğaldı. Benim vatandaşıma bu yakışmaz mı? Bu topraklara bu yakışmaz mı?" diye konuştu.   

"Millet, Çankaya'ya saksı seçmiyor"

Başbakan Erdoğan, bir Cumhurbaşkanı adaylarının, "Benim görevim o işlerle uğraşmak değil" ifadelerini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Bu millet, 10 Ağustos'ta Çankaya'ya saksı seçmiyor, vazo seçmiyor kendi başkanını seçiyor. Bu devletin başı olmanın yanında başkomutan. Aynı zamanda yürütmeye istediği zaman müdahale edebilecek. Anayasanın verdiği yetkiler var bu yetkileri kullanacak. Hayatında en ufak bir mesuliyet almamış kişilerden bu ülkeye cumhurbaşkanı olur mu? Bunların hayatı monşer olarak geçmiş. Yok şunu yaptım diyor, yok bunu yaptım, yaptığın hiçbir şey yok. Sırtında yumurta küfesi taşımayanlardan bir şey olmaz. Damdan düşmedikleri sürece bunlardan bir şey olmaz. Biz damdan düştük, biz bu toprakları eşeleye eşeleye geldik. Ömrümüz 40 yıl siyasetle geçti. İşte İstanbul'a Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra susuzluk kaldı mı, çöp dağları kaldı mı, hava kirliliği kaldı mı, işimiz bu. Dertliyiz dertli, millete sevdalıyız sevdalı. Bizim farkımız bu."

Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

"Terör devleti İsrail, bir kez daha Gazze'ye saldırdı, bir kez daha masum çocukları, plajda oynayan çocukları vurdu. Masum kadınları, insanları katletmeye başladı. Bunların gözü o kadar dönmüş ki bir İsrail kadın milletvekili çıktı, 'bütün Filistinli anneler ölmeli' dedi. Sen ne biçim kadınsın. Kadın hakları derneklerinden ses çıkıyor mu? Çıkmadı, niye çıkmıyor, çünkü aynı zihniyetin mensupları bunlar. Bunlar analığa da karşı olanlar"

"Amerikalıların bazıları, 'Sayın Başbakan niye Hitler ile böyle bir benzetme yapıyor' diyor. Size ne, size ne... Sen Amerikasın, Hitler'den sana ne, ne alakan var? Bu insanlar öldürülecek, sen koskoca Amerika adaleti arayacağın yerde, kalkacaksın hala 'İsrail'in savunma hakkı' var. Ne savunması, orantısız güç kullanıyor"

"Müslüman kadının karnına ateş et, bir kurşun ile iki can diye tişört yaptırmışlar. Bunların insanlıktan nasibi yok, bu adiliktir, bu alçaklıktır, bu namussuzluktur. İnsanlık adına nefret ediyorum, lanet ediyorum"

"Ben vatandaşlarıma sesleniyorum; vatandaşımız olan, Türkiye'deki Musevilere yönelik herhangi bir tavrı ben doğru bulmuyorum. Niye? Onlar bu ülkenin vatandaşıdır, bu ülkenin vatandaşı olmaları hasebiyle onlar şu anda bizim güvencemiz altındadır. Bizim hedefimiz İsrail'in zalim yönetimidir, terör estiren yönetimidir, biz onu hedef alarak konuşmalıyız, onu hedef alarak uluslararası çalışmalarımızı yönetmeliyiz ve İsrail halkını kendi yönetimine karşı tavır almaya davet etmeliyiz"

"İsrailli çocuklara ağlıyordu, İsrailli çocuklar için taziye yayınlıyordu, Mavi Marmara'nın Gazze'ye gidişini eleştiriyordu. Kim? O, Penslivanya'daki zat. Şimdi ne yapıyor? Gazzeli çocuklar için ağladığını gördünüz mü, duydunuz mu, Gazzeli çocuklar için taziye yayınladığını duydunuz mu, İsrail'i eleştirdiğini gördünüz mü? Yapamaz, ipini tutan efendisini eleştiremez."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mahçupyan'dan AKP Yorumu20 Mart 2018 Salı 13:23
 • Dilipak: Afrin’den Sonra Şimdi20 Mart 2018 Salı 13:13
 • Erdoğan ABD'ye Yüklendi20 Mart 2018 Salı 12:59
 • ABD Savunma Bakanlığı'ndan Menbiç Açıklaması19 Mart 2018 Pazartesi 22:46
 • Bir Gece Ansızın Sincar'a Gireriz!19 Mart 2018 Pazartesi 17:12
 • Davutoğlu'ndan Partisine Uyarı19 Mart 2018 Pazartesi 16:31
 • Şamil Tayyar'dan Gündem Yaratacak İddia19 Mart 2018 Pazartesi 16:26
 • Cepte 'Anonim'Tehlikesi Hızla Yayılıyor19 Mart 2018 Pazartesi 16:18
 • Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye Afrin Çağrısı!19 Mart 2018 Pazartesi 15:45
 • Yapıcıoğlu: Çözüm Sürecinin Yanlışlıkları Devam Ediyor19 Mart 2018 Pazartesi 11:27
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim