• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Konya 17 °C
 • Antalya 17 °C
 • Diyarbakır 10 °C
 • Erzurum 1 °C
 • İzmir 17 °C
 • Rize 13 °C

Kurban Bayramı Notları

Ahmet Varol

Bugün on bir on bir iki bin on bir. Yani altı tane birin yan yana dizildiği tarih. Miladi takvime göre romantik bir tarih. Özel etkinlikleri olanlar açısından akılda tutulması da kolay bir tarih.

Ve bir Kurban bayramını daha geride bıraktık. Çeşitli zorluk ve sıkıntılara rağmen yine ümmet olarak birliğin bilincini canlı tutan günlerimizden olduğu için hep önemini muhafaza edecektir.

Bayram münasebetiyle çok sayıda tebrik mesajı gönderen oldu. Telefonla arayıp bayramımızı tebrik edenler oldu. Bizi hatırlayıp bayramımızı tebrik eden tüm kardeşlerimize ve dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Mesajların hepsine cevap yazma imkânımız olmadı. Özellikle telefonlarla gönderilen kısa mesajlara tek tek cevap yazamadığımız için gönderdikleri mesajlara cevap alamayanların anlayışla karşılamalarını ve mazur görmelerini rica ediyorum. Dostlarımızdan bazılarına telefonla ulaşmaya çalıştım. Ulaşabildiklerimiz ve aradığımızda telefonlarının sıkça meşgul veya kapalı olması sebebiyle ulaşamadıklarımız oldu. Kendilerini gönlümüzden çıkarmadığımızı düşünerek anlayış göstermelerini rica ediyor ve tüm okuyucularımızın, dostlarımızın, kardeşlerimizin buradan geçmiş bayramlarını tebrik ediyorum.

Mavi Marmara gemisinde ve Hayat Damarları kafilesinde birlikte olduğumuz dostlarımızdan da özellikle arayan kardeşlerimiz oldu. Bu iki yolculuğun bizim hayatımızda özel bir yeri ve anlamı olduğu için o iki yolculukta kazandığımız dostların, yol arkadaşlarımızın da bizim açımızdan özel yeri ve değeri var. Onların da tümüne buradan muhabbetlerimi ve tebrik mesajlarımı iletmek istiyorum. Yüce Allah'tan bizleri özgür Mescidi Aksa'da yeniden bir araya getirmesini diliyoruz.

Meslek hayatımda Kurban bayramlarının bir çoğunu Türkiye dışında geçirdim. Bir keresinde yine böyle bir Kurban bayramı öncesinde uçak bileti alırken, seyahat acentasında hizmet işlerine bakan görevli "yazık; biz burada bayram yapacağız sen uzaklarda olacaksın!" demişti. Ama böyle farklı yerlerde farklı Müslüman toplumlarla birlikte, onların gelenekleriyle ve yaşayış tarzlarıyla tanışarak bayram geçirmek daha heyecanlı ve hareketli oluyordu. Geçen yıl pasaport işleminde bir gecikme olması sebebiyle planlanan bir seyahati iptal etmiştim. Bu yıl da Tunus'a düşündüğüm bir seyahati bayram sonrasına ertelemek zorunda kaldım. O yüzden iki yıldır Kurban bayramını İstanbul'da geçiriyorum ve "uzaklarda geçirmek daha heyecanlıymış!" diye düşünüyorum.

"Hazır bayramı İstanbul'da geçiriyorken buradaki akrabamızı ziyaret edelim" diyerek yola çıktık. Aman Allah'ım! Ne kadar uzamış bu İstanbul'un yolları. Gideceğim yere varınca; "Tunus'a bundan daha erken bir süre içinde varabilirdim, Tunus seyahatini boşuna ertelemişim!" diye düşündüm.

Yollar perişan. Her elli metrede yolda kalmış bir araba önünüze çıkıyor. Anlaşılan trafik idaresi yasak koymuş olmasaydı insanlar at arabalarıyla da yollara dökülecekmiş. Kimse "ben bu arabayla kaç km gidebilirim?" diye düşünmemiş. Fırsat bu fırsat, hazır köprüler ve otoyollar da bedava olmuşken bayram ziyaretimizi yapalım deyip yollara dökülmüşler. Biri üç km diğeri beş km gidemeden anahtarı kapatıp kaportayı kaldırmak zorunda kalmış. Hiç olmazsa emniyet şeridine çekebilse. Arabada artık nefes tükendiği için emniyet şeridine çekmeye de imkân bulamamış.

Hadi arabaların yolda kalmasında kabahati en azından yüzde yetmiş beş oranında arabalara yükleyelim. Zaten trafik yoğunluğundan çok yavaş bir akış var. Adam hop bir tarafa, hop öbür tarafa o otoyolların şeritlerinde zikzak çiziyor. Bakıyorum da o zikzak çizenlerin istikrarlı bir şekilde kendi şeritleri üzerinden gidenlere bir fark attıkları da yok. Buna rağmen öyle anlık şerit değiştirmelerle ne kadar risk oluşturuyorlar. Belki de bayramlarda kara yollarının böylesine kana bulanmasının birinci müsebbibi, hızlı akışın olduğu yollardaki makasçılardır. Otoyolların makasçılarını trafiğin teröristleri olarak nitelendirsek belki yanlış olmaz. Ama ne yazık ki trafik güvenliğinden sorumlu dostlarımızın bu terörün önüne geçmek için en ufak bir girişimde bulunduklarına şahit olmadık şu ana kadar.

Mübarek kurban bayramında İslâm âleminde ne gibi hadiselerin öne çıktığı hakkındaki bilgi ve değerlendirmelerimizi de inşallah müteakip yazımızda sizlere aktaracağız.

 
akit

Bu yazı toplam 887 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim