• BIST 95.057
 • Altın 192,277
 • Dolar 4,7244
 • Euro 5,4834
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Konya 14 °C
 • Antalya 21 °C
 • Diyarbakır 19 °C
 • Erzurum 11 °C
 • İzmir 23 °C
 • Rize 20 °C

Konuşulması gereken Rusya işgalidir

Ahmet Varol

Suriye’de beş yıla yakın bir süredir katliam sürüyor. Bu katliamın amacı Suriye halkını bu ülkedeki zalim, hain ve işbirlikçi Baas saltanatına şartsız razı etmektir. 

Bu halkı böyle bir saltanatı kabule zorlamak için zorbalığın sınırsız kullanılmasına imkân tanınmasını isteyenler olayların başlangıcında dışarıdan müdahale olmamasını istiyorlardı. “Müdahale” ile kastettikleri de katil Baas rejiminin işine karışılmasıydı. Yani onun ve başındaki canavarın istediği gibi katliam yapmasına fırsat verilmesini, kimsenin engel olmamasını istiyorlardı. Yoksa zaten kimse olaylardan dolayı gelip ABD’nin veya bir başka ülkenin Suriye’yi işgal etmesini yahut askerî müdahalede bulunmasını istemiyordu ve bunu kimsenin istemeyeceğini kendileri de çok iyi biliyorlardı. Ama bugün tıpkı Rusya’nın Suriye’yle ilgili gerçekleri çarpıtması gibi çarpıtma yapıyor ve kafaları karıştırmak için kavramları tepe üstü çevirerek, ters yüz ederek kullanmaya çalışıyorlardı. 

“Dışarıdan müdahale olmasın” derken, katil Esed’e engel olunmaması, rahatça katliam yapmasına, cinayet işlemesine, insanların tepesine bomba yağdırmasına fırsat verilmesi durumunda onun işini bitireceğini, çünkü Suriye halkının güçsüz, başındaki diktatörün ise insafsız olduğunu düşünüyorlardı. 

Ama katil diktatör insafsız olsa da ordusundaki subaylardan bir kısmının insaflı çıkması sebebiyle  beklemedikleri sonuçlar çıktı ve zulüm rejimi kan kaybetmeye başladı. Bunun üzerine “Suriye’ye dışarıdan müdahale olmasın” diye her tarafta yaygara koparan, bu amaçla emrindeki medya çığırtkanlarını harekete geçiren İran dünyanın her tarafından çapulcularını toplayıp müdahale etti. Zamanla müdahaleyi tam bir işgale dönüştürmesine ve insafsızlıkta Esed’i gerilerde bırakmasına rağmen yine de Suriye halkının özgürlüğü için kararlılıkla mücadele eden direniş karşısında yetersiz kaldı. 

Bu arada küresel emperyalizm de, daha önce Irak’ta ABD işgalini meşrulaştırmak için oynadığı Irak İslâm Devleti oyununu Suriye’de de oynamak amacıyla Türkiye’de DAİŞ ve DAEŞ diye de kısaltılarak anılan IŞİD adlı örgüt üzerinden çevirdiği oyununu oynamaya başladı. Öyle ki yüz binlerce insanı vahşice katleden, milyonlarcasını evinden, yurdundan çıkaran Esed zulmü karşısında yerinden kıpırdamayan küresel emperyalizmin bütün kanatları Suriye’ye müdahale için IŞİD’i yeterli bir bahane olarak kullandı. 

Gerçekte bu müdahalelerin hiçbirinde hedefin IŞİD olmadığını, emperyalizmin tüm akbabalarının tepesinde uçuştuklarını iddia etmelerine rağmen bu örgütün gücünden bir şey kaybetmemesi, sadece Esed rejimine ve PYD’ye toprak kazandırma amaçlı oyunlarla direniş güçlerini arkadan vurarak aldığı sonra da katillere teslim ettiği bölgeler dışında hakimiyet alanından bir şey kaybetmemesi gözler önüne seriyor. 

Oynanan bütün bu oyunlara rağmen Baas’ın sürekli kan kaybetmesi üzerine Rusya’nın hava saldırısı düzenlemesinin amacının da IŞİD’le değil katil Esed’i istemeyen halkla savaş olduğu bütün açıklığıyla ortadadır. 

IŞİD’le savaş bahanesiyle Suriye’ye saldırı düzenleyen Rusya’nın uçaklarını, bu örgütünün zerre kadar varlığının olmadığı Lazkiye ve Bayırbucak bölgelerine yöneltmesi katil Baas rejimi açısından stratejik öneme sahip Lazkiye ve çevresini sağlama alma amaçlıdır. Yani savaşın kullanılan gerekçeyle hiçbir ilgisi yoktur. 

Katil Baas rejiminin geleceğini kurtarmak amacıyla küresel emperyalizmle de anlaşarak Suriye’ye hava operasyonu düzenleyen işgalci Rusya’nın vahşette kendinden önce müdahale edenleri geride bıraktığı görülüyor. İnsanları sadece tepelerine bomba yağdırarak değil onlara ekmek temin eden fırınları dahi hedef alarak aç bırakmak suretiyle öldürmeye çalışıyor. Daha birkaç gün önce İHH’nın günde 60 bin ekmek çıkaran fırınının Rus uçakları tarafından kasten hedef alındığı ve tahrip edildiği biliniyor. Ondan önce de yine insanlara insanî yardım götüren tırları hedef alarak içindeki insanî yardımlarla birlikte imha etti. 

Her gün sivil hedefleri vurarak onlarca insanı hunharca katlediyor. Bu katliam ve vahşet devam ederken dünya vahşet operasyonunun uçaklarından birinin düşürülmesi olayına takılmış durumda. Oysa konuşulması gereken Rusya’nın Suriye’deki işgali, sergilediği vahşet ve gerçekleştirdiği katliamlardır. 

yeniakit

Bu yazı toplam 362 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim