• BIST 110.932
 • Altın 174,671
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Ankara 22 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Konya 20 °C
 • Antalya 25 °C
 • Diyarbakır 22 °C
 • Erzurum 13 °C
 • İzmir 25 °C
 • Rize 20 °C

Komutanın Şehadeti

Ahmet Varol
Hamas"ın askerî kanadının önemli komutanlarından Mahmud Abdurrauf el-Mebhuh"un şehadeti Siyonist işgal devletinin cinayet şebekesi durumundaki Mossad"ın bundan önce gerçekleştirdiği cinayetlerden bayağı farklı bir mahiyet taşıyor. Fakat bu farklılık infaz tarzındadır. Taktikte ise daha önce muhtelif askerî ve siyasi önderlerin hedef alındığı önemli cinayetlerle benzerlikler arz ettiğini söyleyebiliriz. Yahya Ayyaş ile Dr. Fethi Şikaki"nin şehit edildiği cinayetlerde de aynı taktiğin kullanıldığını söylemek mümkündür. Cevher Dudayev"in şehit edilmesi başta olmak üzere Rus istihbaratının Çeçen direnişine karşı gerçekleştirdiği bazı önemli cinayetlerde de aynı taktiğe başvurulmuştur. Bu da takip ve keşifte işbirlikçi hainlerin kullanılması, hedef alınan kişinin onlar vasıtasıyla kıskaca alınmasından sonra da cinayetin gerçekleştirilmesidir.
Komutan el-Mebhuh"un şehit edilmesi olayında cinayet bir otel odasında gerçekleştiriliyor. Otel, Birleşik Arap Emirlikleri"nin ticari ve turistik merkezi Dubai"de. Fakat el-Mebhuh oraya giderken sahte bir pasaport kullanmış. Muhtemelen bu yolculukta o pasaportu kullandığını kendisinden başka kimse bilmiyordu. Dolayısıyla işgalcilerin cinayet şebekesinin onun yolculuğunu ve gittiği yönü tespit etmesi mümkün değildi. Otele yerleşirken kullandığı kimliğin yolculukta kullandığı pasaporttan farklı olması da kuvvetle muhtemeldir. Otel görevlilerinin onu kullandığı kimlikten tanıyarak cinayet şebekesine bildirmiş olmaları ihtimali de yok.
Canilerin el-Mebhuh"un kaldığı oteli ve odayı yakın takip yoluyla tespit etmiş olmaları ihtimali neredeyse yüzde sıfırdır. Öyle olsa bile lobiden telefon ederek veya gidip kapısını vurarak “biz geldik” diye içeri girmeleri söz konusu olamaz. Kapıyı zorlayarak girmeye kalkışmaları durumunda bunun bir olaya yol açacağını ve hemen çevredeki görevlilerin duruma müdahale edeceklerini tahmin ederler.
Öyleyse bir otel odasında böyle bir cinayete imkân sağlayan hazırlık nasıl yapılmış olabilir?
Komutan el-Mebhuh"un Dubai"ye askerî amaçlı bazı alışveriş bağlantıları kurmak amacıyla gittiği tahmin ediliyor. Böyle bir bağlantı için Dubai"yi seçmesi satıcıların veya aracıların orada yaşaması sebebiyle değil oranın bu tür bağlantılar için yapılacak görüşmelere uygun olduğunun düşünülmesi sebebiyle olabilir. Otel odasında görüşmeye bir timi değil sadece bir kişiyi kabul etmiş olması, onun da kendisiyle önceden irtibata geçmiş hatta böyle bir görüşmeye müsait hale gelebilmek için uzun süreden beri kademeli irtibatlar kurmaya çalışan biri olması muhtemeldir.
Bu gibi ihanetçiler genellikle tek kullanımlık oluyor. Belli bir plan için devreye sokuluyorlar. Başarılı olabilmek için gerçek kimliklerini gizleyerek kademeli ilerleme taktiğiyle yakın mesafede durabilecek kadar güven kazanmaya çalışıyorlar. Bu güvenden sadece bir planda yararlanıyor, sonra devreden çıkarılıyorlar. Bu gibi tek kullanımlık işbirlikçiler dünyevi çıkarlar için kendilerini satan yerliler arasından seçiliyor. Çünkü diğerlerinin kimliklerini bu kadar gizleyebilmeleri, direnişin askeri mekanizmasının üst kademesinde yer alan şahsiyetlere kademeli de olsa bu kadar yanaşmaları mümkün değildir.
Olayın gerçekleştirildiği yer ve cinayetin infazında başvurulan metot komutan el-Mebhuh"un şehit edilmesinde şöyle bir yola başvurulmuş olunabileceği kanaati oluşturuyor: Caniler, hareketlerini ve yolculuğunu takibe alarak değil alışveriş aracılığı yapabilecek kadar komutana yaklaşan bir işbirlikçinin otelde görüşme yapması için randevu almasını sağlamışlardır. Bu kişi randevuyu kullanarak otel odasına girmesinden sonra komutanın dalgınlık anını veya arkasını döndüğü bir anı değerlendirerek, yanında bulundurduğu bir aletle ani bir şekilde elektrik şoku vermiştir. Bu şoktan sonra komutan kendine gelemeden, muhtemelen odanın dışında ama yakın bir yerde bekleyen cinayet timinin diğer elemanları içeri girerek odadaki yastıklarla kendisini boğmuşlardır. Cinayet sessizce ve çevredekilerin dikkatini çekmeyecek bir tarzla gerçekleştirildiği için caniler fırsattan yararlanarak el-Mebhuh"un yanında bulundurduğu bazı dokümanlara el koymuşlardır.
Burada verdiğimiz bilgilerin, alışveriş bağlantısı için otel randevusu kısmı bizim tahminimiz diğerleri ise güvenlik teşkilatlarının yaptığı araştırmalar sonucunda elde edilmiş bilgilerdir. Güvenlik organlarının elde ettiği bilgilerin başı ile sonu arasındaki bağlantıyı böyle bir tahminle kurmak mümkündür.
Yerli işbirlikçilerin bu tür ihanetlerde ve cinayetlerde kullanılması konusundaki kanaatlerimizi de inşallah müteakip yazımızda dile getirmeye çalışacağız.

Bu yazı toplam 2178 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim