• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Konya 15 °C
 • Antalya 27 °C
 • Diyarbakır 20 °C
 • Erzurum 11 °C
 • İzmir 21 °C
 • Rize 16 °C

Kılıçdaroğlu: Sağa açılmak zorundayız

Kılıçdaroğlu: Sağa açılmak zorundayız
CHP'nin oyunu yükseltmek için sağa açılmak zorunda olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Oy ithal edecek halimiz yok" dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir grup muhalif milletvekilinin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kaybedilmesinin ardından, CHP’nin “sağa kaydığı” yönündeki eleştirileri ile kurultay isteği için, “Biz bir partiyiz. Sağdan oy gelmeyecek de nereden gelecek? Dışarıdan oy mu ithal edeceğiz? Biz kitle partisiyiz. Dışarıdan oy kazanmak zorundayız. Geniş halk kesimlerine anlatılması gereken politikalarımız var. Kimse sağa kaydı diyemez. Geniş kitlelere bunları ne kadar anlatabiliyoruz onlara bakmak lazım. AKP sola kaydı diyen var mı; yok. Oysa oraya da soldan Ertuğrul Günay vs. birçok isim geldi. AKP’ye sola kaydı diyen yok, CHP sağa kaydı deniliyor, niye?” dedi.

Genel başkan seçimine yönelik bir kurultay olacağını belirten Kılıçdaroğlu, kurultayın Eylül ayı içerisinde yapılmasının planlandığını söyleyerek, “Tasfiye gibi bir amacım yok. CHP’nin oya ihtiyacı var. Çalışmaya ihtiyacı var. Tartışmalar olabilir. Bugüne kadar hep toleranslı davrandım ama bu kurultaydan sonra bu artık bitiyor” dedi.

Milliyet gazetesinden Serpil Çevikcan’a konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’deki tartışmaları anlattı. 

Kılıçdaroğlu’nun verdiği mülakattan CHP ile ilgili olan bölümler: 

OY İTHAL EDEMEYİZ, SAĞ AÇILMAMIZ LAZIM

Kurultay kararı aldınız, aslında gitmeyebilirdiniz, Gitmemeniz için de gerekçe vardı

Gereksiz tartışmaların önünü kesmek. Yine delegeleri şu veya bu şekilde imza atmaya zorlamak gibi bir sürecin dışına çıkartmak istedim. Talep varsa kurultay yapalım. Talebi yerine getirmek benim görevlerim arasında. Önümüzde acil sorun da yok. Madem ki talep var. Ve bu talep eski milletvekillerinden, mevcut vekillerden geliyorsa yerine getirelim. Demokratik kurallar içinde yarışalım.

Seçimden sonra kurultay talebinin gelmesini bekliyor muydunuz?

Bekliyordum. Nitekim geldi. Bilinen bir olaydı. Sadece benim bildiğim bir olay da değil. CHP ile ilgilenen gazeteciler, sanatçılar, politikacılar herkes biliyordu.

Kurultay, Türkiye gündemine taşınan parti içi tartışmaları sona erdirecek mi?

Sona erdirmesi lazım. Tartışmalar sona ersin diye yapıyorum zaten.

Bu kurultay sadece genel başkan seçimine mi odaklı olacak? 2015 seçimine giderken hangi vaat ve projelerle gideceğinizi de anlatacak mısınız?

2015 seçimlerine hangi vaat ve projelerle gideceğimiz konusunda bir çalışma yapılıyor zaten. Onu açıklamak doğru değil. Bir ekip çalışıyor. Elbette Türkiye’de var olan sorunların çözümüne yönelik kendi görüşlerimizi dile getireceğiz. Halka anlatacağız. Ancak bu kurultay 2015 seçimlerinde izleyeceğimiz programı anlatacağımız bir kurultay değil. Kendine özgü koşulları olan bir kurultay.

Kendine özgü derken neyi kastediyorsunuz?

Yaşadığımız Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası gösterdiğimiz adayın kazanamamasından kaynaklanan bir huzursuzluk vardı. Bunlar şu veya bu şekilde toplanmasını istiyordu. ‘Buyrun imzayı getirin’ dedim. Anlaşılıyor ki toplayamayacaklar. ‘İmza toplamadan toplayın’ dediler ben de topluyorum.
‘Kimse CHP sağa kaydı diyemez’

Genel başkanlığa soyunacağı anlaşılan isimler CHP’nin tazelenmeye ihtiyacı olduğunu, programından saptığını, sol yerine sağa baktığını söylüyor. Örneğin Rıza Türmen, Selahattin Demirtaş’ı örnek vererek, solda bir lider olduğunu, O’nun söylediklerini CHP’nin sahiplenmesi gerektiğini söyledi. İdeolojik eleştiriler var size.

Türmen ile konuştum. Söylediklerinin doğru yansıtılmadığını söyledi. CHP’nin sağa kaydığı şeklindeki düşünceyi doğru bulmuyorum. Nasıl sağa kayar; programda değişiklik yaparak kayar. Söylemlerde değişiklik olmadı. Taşeronluğun kaldırılması, Kürt sorununun çözümü önerileri konusunda söylediklerimize bakınca bunlar sosyal demokrat parti söylemleri. Her evde bir sigortalı olacak vaadimiz. Bunlar sağ partinin söylemi mi? Bunlara bakın. Sorun şu; kişiye göre karar veriliyor sağ veya solda olduğumuz. Mansur Yavaş MHP’den geldi, aday oldu, karşı çıkıldı. Biz bir partiyiz. Sağdan oy gelmeyecek de nereden gelecek? Dışarıdan oy mu ithal edeceğiz? Biz kitle partisiyiz. Dışarıdan oy kazanmak zorundayız. Geniş halk kesimlerine anlatılması gereken politikalarımız var. Kimse sağa kaydı diyemez. Geniş kitlelere bunları ne kadar anlatabiliyoruz onlara bakmak lazım. AKP sola kaydı diyen var mı; yok. Oysa oraya da soldan Ertuğrul Günay vs. birçok isim geldi. AKP’ye sola kaydı diyen yok, CHP sağa kaydı deniliyor, niye?

"EYLÜLDE TOPLARIZ"

Sizin ‘partiye kazandırdığıma pişmanım’ dediğiniz isimler, ‘CHP’de biat etmek, hükmetmek yoktur’ dediler, ne diyorsunuz?

O tartışmaların içine girmek istemiyorum.

Kurultayın tarihini belirlediniz mi?

Pazar günü MYK’yı toplayıp bir değerlendirme yapacağız. Salon tutulacak, gündem belirlenecek. İlandan sonra belli süre lazım. Çalışmalar yapılıyor. Eylül ayı içinde yapmayı düşünüyoruz.

Kurultayı çok bekletmek istemiyor musunuz?

Tabi, artık bu tartışmaların sona ermesi lazım. Bizim 2015’e hazırlık yapmamız lazım.

Kurultayda, parti yönetimi değişecek mi?

Şu anda o konuda verilmiş karar yok.

Blok listeyle mi seçime gideceksiniz?

O konuda da verdiğimiz bir karar yok, bakacağız.
‘Ne istedilerse yaptım’

Kurultayda ele alınacak konular neler?

Genel Başkan seçimine yönelik bir kurultay. Adaylar çıkıp konuşmalarını yapacak. Partinin ufku için elbette söyleyeceklerimiz olacak. Onlar da bir şekliyle kendi düşüncelerini, öngörülerini, perspektiflerini anlatacaklar.

Bu kurultay CHP’deki tartışmayı bitirir mi? Bu tartışmaların yaşandığı son kurultay mı olacak?

Son kurultay değil ama tartışma son bulmalı. Ne istedilerse yaptım. ‘Kurultay’ dediler ‘hay hay’ dedim. Ama artık kurultay sonrası bir tek şeye kilitlenilmeli.
‘Artık tolerans yok’

Bu kurultayda bir tasfiye olacak mı?

Tasfiye gibi bir amacım yok. CHP’nin oya ihtiyacı var. Çalışmaya ihtiyacı var. Tartışmalar olabilir. Bugüne kadar hep toleranslı davrandım ama bu kurultaydan sonra bu artık bitiyor. Tolerans yok artık. Hepimiz çalışacağız. Parti içi kısır tartışmaya izin yok. Özgürlük alanları güvence altına alınır. Sınırsız özgürlük yoktur. CHP’de de kurumsal bir kimlik var. Özgürlükçü bir partidir ama özgürlük sınırlarını iç tüzük, kurallar ve gelenekler belirler. Herkes buna uymak zorundadır.
‘Baykal istediği oyu kullanabilir’

Grup Başkanvekili Muharrem İnce, sizi sert bir dille eleştirerek kurultay isterken, ‘Ben yalnız değilim’ diyerek eski Genel Başkan Deniz Baykal’ı işaret etti. Baykal’ın muhalif hareketin arkasında olması sizde bir kırgınlık yarattı mı?

Hayır, kırgınlık yaratmaz. Siyasette anormal diye bir şey yok. Parti içinde olan bir kişi. Seçimde istediği oyu kullanabilir. Muharrem Bey’in açıklaması o yönde (Baykal’ı kastediyor.) Herhalde kamuoyunu yanıltacak bir ifade kullanmamıştır.

Muharrem İnce, yalnız olmadığını söylerken, Atatürk, İnönü ve Ecevit’in de yanında olacağını söyledi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Her CHP’li Atatürk, İnönü, Ecevit, Baykal’a ve tüm sosyal demokrat liderlere saygı duyar.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim