• BIST 1.304
 • Altın 452,883
 • Dolar 7,8519
 • Euro 9,3996
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Konya 6 °C
 • Antalya 13 °C
 • Diyarbakır 7 °C
 • Erzurum -1 °C
 • İzmir 10 °C
 • Rize 14 °C

İstanbul İçin Alınan Yeni Tedbirler

İstanbul İçin Alınan Yeni Tedbirler
Son dakika haberi: Bakan Koca duyurdu... İşte İstanbul için planlanan yeni koronavirüs tedbirleri

Bakan Koca, İstanbul Valiliğinde kentteki salgınla mücadele çalışmalarının ele alındığı, 2 saat 40 dakika süren toplantının ardından açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Koca, toplantının bakan yardımcıları, İstanbul Valisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri, kolluk kuvvetlerinin amirleri, başkanvekili, il sağlık müdürü ve İstanbul'un 39 ilçesinin belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleştiğini söyledi.

 

Mücadele ortakları olarak salgının başlangıcından bu yana karşılaştıkları en ciddi sorunlardan biri için bir araya geldiklerini belirten Koca, "İstanbul, dünyanın en kalabalık kentleri arasında 14. sıradadır. Bu özellik koronavirüs salgınında aynı derecede bir zorluk demektir. Virüsün yayılmasına en elverişli yerlerden biriyiz. Uzun süre gösterdiğimiz başarıyı maalesef sürdüremedik. Gelinen nokta daha kuralcı ve disiplinli olmamızı zorunlu kılmaktadır. İstanbul'da vaka sayıları, Türkiye genelindeki toplam vaka sayılarının yüzde 40'ına ulaşmıştır. Bu tablo ülke ortalamasından en az iki kat endişe vericidir. Risk, mevsim şartları sebebiyle giderek artacaktır." diye konuştu.

 

Geçen hafta içinde son bir ayın ortalamasına göre 28 ilçede artışın yüzde 50'nin üzerinde olduğunu aktaran Bakan Koca, sözlerine şöyle devam etti:

"11 ilçede artış oranı yüzde 50-60, 10 ilçede yüzde 60-70 arasında, 7 ilçede ise artış oranı yüzde 70-80 aralığındadır. Artışın öne çıkan nedenlerinden biri tedbirlerin gevşetilmesi, diğeri ise kış sebebiyle İstanbul'a yoğun dönüşlerdir.

İstanbulluların kurallara uyabilmek için baş etmekte en zorlandıkları şey elbette kalabalıktır. Bizlerden çözüm beklediğiniz konuların başında teması kaçınılmaz kılan kalabalık ortamlar olduğunu biliyoruz. Sosyal mesafe kuralının uygulanabilir hale gelmesi, pek çok durumda şartların iyileştirilmesine bağlıdır."

Toplu taşıma, pazar yerleri, alışveriş ortamlar, çeşitli kent alanlarının müdahale bekleyen konular olduğunu aktaran Koca, "Yaptığımız toplantıda yetkililer ile bu sorunları tek tek ele aldık. Nüfusun büyük kısmını oluşturan riski sabah akşam göğüsleyen, işçi, memur, çalışan kesimin işe aynı saatte gidip aynı saatte dönmesinin mümkün mertebe önlenmesini amaçlıyoruz. Kurallara uymanın mümkün olmadığı toplu taşımada risk devam ettikçe istediğimiz düzeyde başarılı olamayız. Bu sebeple toplantıda, otobüs, metrobüs, metro ve tramvay seferlerine ek seferler konması, saat düzenlemesi yapılması gündeme getirilmiştir. Kamu ve özel sektör çalışma saatlerinin pandemi şartlarına göre gözden geçirilmesi ele alınan konulardan biridir. Kurumlar tarafından ofise gitmeden yapılması mümkün işlerin uzaktan erişim ile evde yapılması kolaylığı sunulmalıdır."

SALGINLA SAVAŞ TEK BAŞINA KURUMLARIN GÜCÜYLE KAZANILAMAZ"
 
İstanbul'da, semt pazarlarında ve çeşitli alışveriş mekanlarında sosyal mesafenin korunamadığına işaret eden Koca, ulaşımda olduğu gibi bu konuda da sadece denetimle yetinilemeyeceğini, ilgili uzmanların ve planlamacıların gerekli çözümleri bulacağını düşündüğünü dile getirdi.

tandaşlardan bu süre zarfında tedbirlerden yana fedakarlık isteyen Koca, "Salgınla savaş tek başına kurumların gücüyle kazanılamaz. Gelinen noktada desteğinize daha önce olmadığı kadar ihtiyacımız var. Bu destek için sizden kuralcı olmanızı istemek zorundayım. Üç kuralımız var; maske, sosyal mesafe ve temizlik. Bu üç kuralın yanı sıra hayatımızı disipline sokmamız gerekiyor, kalabalık ortamlardan kaçınmamız gerekiyor." diye konuştu.

Dışarı çıkma mecburiyeti olmayanların evde zaman geçirmelerini isteyen Koca, şöyle konuştu:

"İzolasyonda olanlar evlerinden ayrılmasın. Testi pozitif çıkanlar temaslılarını filyasyon ekiplerimize eksiksiz bildirsin. Yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar kendilerini korumaya alsın. Memleketten dönenler mutat buluşmalardan kaçınsın. Zorunlu olmadıkça akrabalarla, başka ailelerle bir araya gelmeyin. Zorunlu olmayan kutlama ve törenleri lütfen erteleyin. Salgınla savaşın bu aşaması disiplin istiyor."

Koca, çalışma arkadaşlarıyla 5 günlük program için İstanbul'da olacağına dikkati çekerek, "Ekiplerimizle hizmet ve operasyon kapasitemizi gözden geçirdik, güçlüyüz. Sağlık çalışanlarımız tanık olduğumuz özveriyi göstermeye daima hazır, fakat asıl başarı hastanelerimize olabildiğince az ihtiyaç duyabilmektir. Sağduyunuza güveniyoruz. Vaka sayılarındaki artıştan daha güçlü bir uyarı düşünemiyoruz." ifadesini kullandı.

İstanbul'un tüm yönetim birimleriyle Kovid-19 ile mücadele konusunda hareket geçtiğini dikkati çeken Koca, Bilim Kurulu toplantısının çarşamba günü İstanbul'da yapılacağını kaydetti.

"Bütün gücümüzle buradayız." diyen Koca, kararlı mücadele ile salgının gerileyeceğine inandığını sözlerine ekledi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
zafer
27 Ekim 2020 Salı 14:04
14:04
Tamam, biliyoruz, “cehaletin bu kadarı ancak eğitimle mümkündür” ve bunu başardınız, ama bu kadar da değil. Maskeyi sadece ağzımıza burnumuza değil, gözümüze, kulağımıza da taktınız.

DSÖ önce şunu açıklasın: Tamam sizin verileriniz üzerinden yazacağım. Tarih 25 Ekim. Vaka sayısı 42 milyon. İyileşen 29 milyon. Ölüm 1.15 milyon.

Dünyanın en zengin, en güçlü, en modern ülkesi ABD nüfus 350 milyon. Vaka sayısı 8.7 milyon, ölüm 230.000, iyileşen hasta sayısı 5.6 milyon.

Dünyanın en fazla nüfusa sahip ülkesi Çin. Nüfus 1,5 milyar. Açıklanan toplam vaka sayısı 91.621. Çin’de 24 Ekim itibarıyla toplam koronavirüs vaka sayısı 85 bin 775. Son 24 saatte 28 yeni vaka tespit edildi. Virüs nedeniyle 4.634 kişi hayatını kaybetti. 80 bin 876 kişi ise iyileşti. Ülkede Coronavirüs tedavisi görmekte olanların sayısı 265. Bu kişilerin yaklaşık yüzde 3’ünün durumu ciddi. Çin ana karasında son 24 saatte Covid-19 kaynaklı can kaybı olmadı. Dikkat Covid ilk Çin’de başladı. Tüm dünyaya yayıldı ama Çin’de Wuhan’la birlikte 5 eyaletin dışına da çıkmadı. DSÖ ve hiçbir akademisyen ya da hükümet yetkilisi de nedense bu saçmalığa karşı bir şey demiyor.

Afrika’dan bir örnek. Nijerya’nın nüfusu 200 milyon. Afrika en yoksul ve ekonomik açıdan en geri, eğitim açısından da öyle kabul ediliyor. Tedbirler konusunda da hiçbiri standart değil. Vaka sayısı 61.930, ölüm 1.129

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Covid konusunda Amerika kıtası en kötü durumda. Vaka sayısı 19.477.882.

2. sırada Avrupa var, 9.255.953 vaka. Güney Doğu Asya’da vaka sayısı 8.870.366

Doğu Akdeniz’de 2.908.574. Afrika 1.291.315 vaka. Batı Pasifik’te vaka sayısı 707.355. Bunlar DSÖ verileri ha! Birileri insanlıkla resmen dalga geçiyor.

Ya hu memlekette grip bitti. Zatürre bitti. Hepsi Corona oldu! Ölenler de öyle.

24.248 kişi açlık sebebi ile öldü. Bu kadar kuş ölse, köpek ölse haber olur. Bir eksiğimiz hayvan hakları yasası idi, daha sonra “gelin-kaynana hakları yasası” da çıkardınız, “Damat-kayınpeder yasası”na gerek var mı bilmiyorum ama “Hala, teyze, amca, dayı, dede ve nine ile torun ilişkileri yasası” da mutlaka çıkarılmalı daha sonra. Sevgili okurlarım, sağlıcakla kalın, mutlu olun, sevinin, yaşamdan keyif alın, hayat eve sığar, maskenizi takın, fiziki mesafeye dikkat, kolonya kullanın, elinizi yıkayın, dişinizi fırçalayın. Cola için, Sana yiyin, “Zeytinyağlı yiyemem aman, basma da fistan giyemem aman”. “Bir başkadır benim memleketim”. Dünya Sağlık Örgütü’ne güven, gerisini merak etme sen.

Bu yıl 5 yaş altı çocuk ölümü 6.221.503 olmuş. Olur böyle vakalar. Bu yıl alkolün sebeb olduğu ölüm rakamı 2.047.166. Bu yıl sigaranın sebeb olduğu ölüm rakamı 4.091.752. Bu yıl koleradan ölüm 802.863. Bu yıl kürtajla alınan ve düşük yapan bebek sayısı 34.837.537. Koronadan bu yıl için açıklanan ölüm sayısı 1.150.000

Ya hu, bu millet ya bir gün uyanır, bize hesap sorarsa ne deriz diye hiç mi düşünmüyorsunuz.

Yoksa siz bu yalanlara gerçekten inanıyor musunuz? Niye bir akıl, vicdan sahibi de çıkıp niye bu böyle değil, “kral çıplak” demiyor! Hani, birileri “Keler deliğinden girin” dese, birileri de o delikten girmek için kuyruğa girecek! Çin’de normal bir gripten bir ayda ölen insan sayısı bile, yılbaşından buna açıklanan toplam ölüm sayısından daha fazladır. Bunlar dünyaya tanı kiti satıyor, bunlar aşı üretiyor. Gerçekten bunlara inanıyor musunuz?

Gerçekten ABD’de bu kadar ölüm var mı? Bilmiyorum. Ama mesela; Trump, “Covid-19, Çin malı bir virüs” diyor ya, sakın ABD ölüm rakamlarını yüksek gösteriyor olmasın. Çünkü yarın ikiz kulelerin faturasını Suudilere çıkarttığı gibi, Covid faturasını da Çinlilere çıkarabilir.

Haberlere bakar mısınız? Trump: “Maske takmanın gerekli olduğuna inanmıyorum. Ulusal çapta maske takma zorunluluğunu onaylamayacağım”. Trump: “Korona virüsün arkasında Çin’deki bir laboratuvar olabilir.”

İngiltere’den bir haber: MI6’dan son dakika Corona virüs açıklaması: “Wuhan’da ortaya çıkan Coronavirüs insan yapımı! Çin tüm dünyaya tazminat ödeyebilir.” ABD’ye kaçmak zorunda kalan Çinli virolog Dr. Li-Meng Yan, Pekin hükümetinin koronavirüsü örtbas ettiğini ve virüsün insan yapımı olduğunu ileri sürdü. Minareyi çalmaya hazırlananlar kılıfını hazırlamış bile.

Derin Amerika; salgını provoke ederek, kriminal risk taşıyan grupları tasfiye ediyor olmasın. Kim onlar derseniz, siyahiler, homeless’ler (Evsizler), göçmenler, sağlık sigortası olmayan ve uyuşturucu bağımlıları ve sağlık sigortası için maliyet riski yüksek hastalardan bu şekilde kurtuluyor olmasınlar..

Beyaz adam, bir taşla birkaç kuş vurmak, bir tavşandan birkaç post çıkartmak istiyor olabilir.

Ben bunların tedbirlerine de güvenmiyorum, ilaçlarına da, aşılarına da güvenmiyorum. Bunlara güvenenlere, onların davulunu çalanlara da güvenmiyorum. Güvenen güvensin. Selam ve dua ile. A.Dilipak,yeni akit
152.115.134.54
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim