• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 8 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Konya 6 °C
 • Antalya 14 °C
 • Diyarbakır 9 °C
 • Erzurum 1 °C
 • İzmir 14 °C
 • Rize 11 °C

İsrail "Zorla Beslenme" Yasasını Onayladı

İsrail "Zorla Beslenme" Yasasını Onayladı
İsrail parlamentosu Knesset'te, Filistinli tutuklu ve mahkumların "zorla beslenmesine" imkan tanıyacak yasa tasarısı onaylandı.

Knesset'ten yapılan yazılı açıklamada, açlık grevindeki mahkumların zorla beslenmesini öngören tasarının 40 ret oyuna karşı 46 evet oyuyla kabul edildiği bildirildi.

Yasaya göre hapishane yetkililerinin, açlık grevindeki mahkumların "zorla beslenmesi" için mahkemeye başvurarak izin alması gerekiyor. Mahkemenin onay vermesi halinde mahkumlar kendi iradelerinin dışında zorla beslenecek.

Zorla beslemeden 50 mahkum öldü

Knesset'teki tartışmalar esnasında "zorla besleme" yasasını "zalimce, tehlikeli ve lüzumsuz" olarak niteleyen Birleşik Arap Listesi milletvekillerinden Dov Khenin, yasanın amacının, iddia edildiği gibi mahkumların hayatını kurtarmak olmadığını belirtti. Khenin, "İsrail'de şimdiye kadar açlık grevinden ölen bir mahkum olmadı ancak zorla beslemeden dolayı 50 mahkum öldü. Bu yasa öldürüyor ve uluslararası normlara aykırı eylemlere izin veriyor" ifadesini kullandı.

Knesse'teki Arap milletvekillerinden Ahmet Tibi de, açlık grevininin şiddete başvurmadan kendi vücudunu kullanarak siyasi ve yasal bir hak arama yöntemi olduğunu belirterek, "zorla beslemenin bir işkence olduğunu ve doktorların bu yasaya uymaması gerektiğini" söyledi.

Doktorlardan yasaya tepki

"Zorla besleme"nin etik olmadığını belirten İsrailli doktorlar ise yasaya tepki gösteriyor. İsrail Sağlık Derneği Başkanı Leonid Eidelman, geçen ay yaptığı açıklamada, doktorlara "zorla besleme" uygulamasına katılmamaları uyarısında bulunmuştu. Eidelman ayrıca, yasaya muhalefetlerini bakanlar ve yargıçlar nezdinde her fırsatta dile getirdiklerini kaydetmişti.

Dünya Sağlık Derneği'nin 1975 yılında yayınladığı Tokyo Deklarasyonu'na göre mahkumların "zorla beslenmesi" yasak.

BM: "Zorla besleme zalimce ev gayri insani"

Birleşmiş Milletler (BM) özel raportörleri geçen ay İsrail meclisine, "zorla besleme" yasasının onaylanmaması çağrısında bulunmuştu.

BM Özel Raportörü Juam Mendez, "Kendilerine yönelik bir suçlama olmadan tutuklanmalarını protesto eden yetişkinlerin zorla beslenmesi veya onlara fiziksel ya da psikolojik baskı uygulanması kabul edilemez. Bir mahkumun beslenmeme yönündeki iradesine, bunu gönüllü olarak yaptığı sürece saygı duyulmalı" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Mendez, mahkumların yararı hedeflenerek bile uygulansa zorla beslemenin "zalimce, gayriinsani ve aşağılayıcı muamele" olduğunu kaydetmişti. BM özel raportörlerinden Anand Grover de, "Mahkumlar kendi vücutlarını, sağlıklarını kontrol etme hakkına sahiptir ve buna saygı gösterilmeli" diyerek zorla besleme yasanına karşı çıkmıştı.

İdari tutukluk: Suç isnadı olmadan mahkumiyet

İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor. Filistinli aileler sık sık gösteri düzenleyerek, uluslararası toplum ve kuruluşlardan bu konuda yardım talep ediyor.

Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin kentinde yaşayan ve 2012 yılından beri idari tutuklu olarak İsrail hapishanesinde bulunan Hıdır Adnan, 6 mayısta başladığı açlık grevini 42 gün boyunca sürdürmesinin ardından serbest bırakılmıştı.

Filistin Esirler Bakanlığı verilerine göre, İsrail hapishanelerinde 7 binden fazla Filistinli tutuklu bulunuyor.

Filisinli gruplar, Filistinli tutuklu ve mahkumların "zorla beslenmesine" imkan tanıyacak yasa tasarısının İsrail parlamentosu Knesset'te onaylanmasına tepki gösterdi.

Hamas'tan yapılan açıklamada, "Yasa, esirlerin, İsrail hapishanelerine bağlı sağlık ekipleri tarafından öldürülmesinin yasallaştırılması anlamına gelmektedir" denildi. Açıklamada, "Yasanın onaylanması, İsrail'in, hapishanelerde açlık grevi yapan esirlerin iradesi karşısındaki acziyetinin göstergesidir" ifadesine yer verildi.

İslami Cihad Hareketi'nden yapılan açıklamada da "Hapishanelerdeki esirlerin, yaşadıkları sıkıntıları protesto etmek için açlık grevi yapma hakkı vardır. Bu, İsrail'in işlediği suçlar karşısında onların önlerindeki tek seçenek. İsrail, dünya önünde insani bir profil çizmeye çalışıyor. Ancak bunun aslı yok" ifadeleri kullanıldı.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ise söz konusu yasa tasarısının onaylanmasını, "İsrail, Filistin direnişine karşı ahlak ve insanlık dışı araçlar kullanmaya çalışıyor" ifadeleriyle eleştirdi.

Filistin Kurtuluş Örgütü'ne (FKÖ) bağlı Esir İşleri Yüksek Kurulu Başkanı İsa Karaki de konuyla ilgili yazılı açıklamasında, yasayı "Esirlere yapılan ahlaksız bir işkence" sözleriyle nitelendirdi. Karaki, "Zorla beslenme yasası esirlere karşı yapılan ahlaksız bir işkencedir. Öldürmenin yasallaştırılmasıdır. 1980 yılında Nefha Cezaevi'nde zorla beslenmelerinin ardından şehit olan 3 esirde olduğu gibi zorla besleme uygulaması ölüme neden olabilir. Bu dünyada eşi olmayan bir kanun" ifadelerini kullandı.

Karaki, uluslararası normlara ve hukuka aykırı olarak nitelendirdiği kanuna karşı uluslararası toplumun harekete geçmesi çağrısında bulundu.

"İsrail'in işkencelerine hukuki kılıf uydurma çabası"

Knesset'te onaylanan yasa, Filistin'deki insan hakları kuruluşları tarafından da sert tepkiyle karşılandı. İnsan Hakları Vicdanı Kurumu, "Yasa, İsrail'in yaptığı işkencelere hukuki kılıf uydurma çabasıdır. Bu düzenleme, zorla beslenmeyi yasaklayan uluslararası normlar ve kanunlara aykırı" ifadelerini kullanırken, Filistinli tutukluların haklarıyla ilgilenen "Vaid" Kurumundan yapılan açıklamada da, "Yasa, haklarını elde etmek için açlık grevi yapan esirlerin ölümüne neden olabilir. Zorla besleme, insanlık dışı bir uygulama" sözleriyle İsrail'i eleştirdi.

İsrail parlamentosu Knesset bu sabah, Filistinli tutuklu ve mahkumların "zorla beslenmesine" imkan tanıyacak yasa tasarısını onaylamıştı. Yasaya göre hapishane yetkililerinin, açlık grevindeki mahkumların "zorla beslenmesi" için mahkemeye başvurarak izin alması gerekiyor. Mahkemenin onay vermesi halinde mahkumlar kendi iradelerinin dışında zorla beslenecek.

AA

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim