• BIST 109.210
 • Altın 173,306
 • Dolar 4,0701
 • Euro 4,9677
 • Ankara 23 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Konya 22 °C
 • Antalya 31 °C
 • Diyarbakır 24 °C
 • Erzurum 17 °C
 • İzmir 25 °C
 • Rize 18 °C

IŞİD üzerinden kahramanlık

Ahmet Varol

IŞİD küresel emperyalizmin ve onunla işbirliği içindeki yerel yönetimlerin birçok konuda önlerini açan, stratejik hesaplarına dayanak oluşturan bir örgüt oldu. Aslında ondan ne gibi alanlarda istifade ettikleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. Ancak bugünkü yazımızda özellikle Irak’taki ihanet yönetimiyle işbirliği içinde oynanan oyunlar ve son günlerde yaşanan bazı gelişmeler üzerinde durmak istiyoruz. 

Küresel emperyalizm ve onunla işbirliği içindeki İran, Nuri El-Maliki döneminde Irak yönetiminin IŞİD karşısında aciz taraf rolü oynamasını sağladı. Çünkü o zaman IŞİD’in şişirilmesine, abartılmasına, “büyük tehdit” olarak gösterilmesine ve aynı zamanda Suriye’de Baas zulmüne karşı mücadele eden direniş güçlerini arkadan vurması için arka kapıdan silahlandırılmasına ihtiyaç vardı. Oysa o zaman IŞİD bugünkünden çok daha zayıftı ve bölgede kontrolü ellerinde tutan Irak askerlerinin bu örgütün militanlarının daha gölgelerini görünce çil yavrusu gibi dağılmaları, ellerindeki ağır silahları dahi bırakarak, hatta “kaçarken asker olduğumuzu fark edip vurmasınlar” düşüncesiyle üstlerindeki askerî elbiseleri dahi çıkararak sivil elbiselerle kaçmaları son derece anlamsızdı. Olayları yakından izleyenler aylardan beri bölgedeki aşiretlere direnen bu askerlerin IŞİD militanları karşısında böyle dağılmalarının planlı olduğunu tahmin ediyorlardı. 

IŞİD’in burada Iraklı askerlerin terk etmesi sebebiyle yağmaladığı silahları hemen Suriye’ye taşıması ve orada direnişçileri arkadan vurmada kullanması, bu olayın küresel emperyalizmin kirli oyunlarında kullanılan şüpheli örgütün arka kapıdan silahlandırılması olduğu tahminlerimizi doğrulayan bir gelişmeydi. 

IŞİD karşısında aciz kaldığı düşünülen Maliki çok geçmeden çöpe atıldı. Oysa zavallı adam bu rolü senaryo icabı oynamıştı ve daha sonra bir de kahramanlık rolü oynatılacağını umuyordu. Ama onu kumanda edenler, kahramanlık rolü oynatmak için başkasını hazırlamışlardı ve onun işini bitirme niyetinde idiler.  Maliki buna kızdı ve kızdığını biraz belli etti ama IŞİD karşısındaki acziyet rolünün senaryo gereği olduğunu söylemekten çekiniyor tabii. 

Son günlerde de yine IŞİD üzerinden, Irak’taki ihanet hükümetinin askerlerinin kahramanlaştırılması ve ihanetçi hükümete değer kazandırma oyunu oynanıyor. Bunun için günlerden beri IŞİD’e karşı savaş verildiği iddiasıyla  Ramadi’ye havadan ve karadan adeta ateş yağmuru yağdırılıyordu. Havadan yağdırılan bombalar uluslararası koalisyon olarak nitelendirilen ancak gerçekte ABD’nin stratejik oyunuyla oluşturulan askerî ittifakın uçakları tarafından atılıyordu. Karada da Irak’ın yeni kahramanı olarak lanse edilmeye çalışılan Haydar El-Ibadi’nin askerleri tarafından mermiler yağdırılıyordu. 

IŞİD militanları Maliki’nin askerleri gibi hızla dağılmadılar. Çünkü bu kez oyun farklıydı ve hem Irak’ın yeni sultasının hem de onun askerlerinin kahramanlaştırılması gerekiyordu. Bu arada bölgeye IŞİD bahanesiyle ateş yağmuru yağdırılması gerekiyordu. Bu kadar bomba atılınca bazılarının yanlışlıkla savaşla ilgileri olmayan sivillerin üzerine atılması, bazı ailelerin bu şekilde yok edilmesi de normal sayılacaktı. Hatta “dost asker” olarak nitelendirilen Irak askerlerinin tepesine de düşmesi ve cepheye sürülen askerlerden on tanesinin böyle yanlışlıkla atılan bombalara feda edilmesi de mümkündü. Önemli olan sonuçta IŞİD’in Ramadi’den çıkarılması ve ona karşı koskocaman bir zafer kazanılmasıydı. 

IŞİD gibi son derece büyük tehlikeyi bertaraf etmeyi başarmış, onu Ramadi’den çıkarabilmiş Haydar Ibadi’den artık korkulur. Gerçi her ne kadar zafer uluslararası koalisyonun jetleriyle yağdırılan bombalar sayesinde ve senaryo icabı kazanılmış olsa da oyunun kahramanı bu adamdır ve ondan korkulması gerekir. İleride onun vasıtasıyla daha ne gibi dümenler çevrileceğini henüz bilmiyoruz. Ama sonuçta IŞİD onun bir kahraman yapılmasında da işe yaramıştır. 

Benzer bir oyunun Kuzey Irak’ta PYD’nin meşrulaştırılması, silahlandırılması ve kahramanlaştırılması için de oynandığını hatırlarsak Ramadi’de çevrilen dümenleri daha iyi anlayabiliriz. 

Taziye: Sevgili kardeşimiz Ahmed Can Karahasanoğlu’nun küçük oğlu Mustafa Âsâf’ın vefatına üzüldük. Yüce Allah’tan bebeğe rahmet tüm aile efradına başsağlığı diliyorum.

yeniakit

Bu yazı toplam 397 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim