• BIST 109.955
 • Altın 174,984
 • Dolar 4,0929
 • Euro 5,0040
 • Ankara 25 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Konya 22 °C
 • Antalya 22 °C
 • Diyarbakır 25 °C
 • Erzurum 16 °C
 • İzmir 29 °C
 • Rize 18 °C

IŞİD kimlere çalışıyor?

Ahmet Varol

PKK’nın Suriye kanadı olduğu bilindiği halde IŞİD’le savaştığı bahanesiyle ABD, Rusya ve Baas tarafından desteklenen PYD’nin bu savaşının sadece taktik savaşı olduğunu gelişmeler açıkça gözler önüne seriyor. Çünkü IŞİD’in üç yüz civarında köyü söze gelir bir direniş göstermeden PYD’ye teslim etmesi gerçekte buraları böyle bir teslim planı için aldığını gösteriyor. 

IŞİD bu köylerin birçoğunu katil Baas rejimiyle savaş halindeki direniş örgütlerini arkadan vurarak almıştı. Bir yandan rejim güçleri ve ona destek amacıyla dışarıdan gönderilen milislerin, bir yandan PYD milislerinin, bir yandan da IŞİD militanlarının saldırılarıyla üçlü ateş arasında sıkıştırılan direniş örgütleri bazı köylerden çıkmaya zorlandı. 

Fakat ilginçtir kontrol önce IŞİD’e geçti. Ama aradan fazla zaman geçmeden PYD buraları ele geçirmek için göstermelik bir savaşa girdi. IŞİD ise ciddi bir karşı tavır bile göstermeden köyleri terk edip kaçtı. Tıpkı IŞİD militanlarının Musul ve çevresine saldırı düzenlemeleri üzerine Nuri el-Maliki hükümetinin gönderdiği askerlerin sadece silahlarını bırakmakla kalmayıp askerî pantolonlarını bile çıkarıp kaçmaları gibi. 

Demek ki IŞİD o köyleri emaneten teslim almış. Ama PYD de ona karşı savaşmış (!), büyük bir zafer elde etmiş, böylece ABD ve Rusya’nın onu silahlandırması, havadan tonlarca silah atmaları, bir yandan da maddi destekte bulunmaları için yeterince gerekçe oluşmuş oldu. IŞİD militanlarına da toyotalar bölgeden hızla uzaklaşmaları için hediye edilmiş, böylece senaryonun gereğini yerine getirmeleri karşılıksız kalmamış olmalı. 

Bu ihanet örgütü aynı oyunu daha önce de Suriye’nin güneyinde Baas rejimiyle yaptı. O bölgede de direniş örgütlerini arkadan vurarak ele geçirdiği bazı stratejik noktaları göstermelik, küçük çaplı çatışmaların ardından Baas güçlerine teslim etti. Bu stratejik yerlerin Baas güçlerine teslim edilmesi ise onların direniş güçlerini kıskaca almalarında işlerine yarayacak önemli noktaları kontrol altına almalarını sağladı. 

Direniş örgütlerini arkadan vurmak için gücünü son raddesine kadar kullanan IŞİD’in Baas ve PYD karşısında girdiği çatışmalarda çok çabuk yenilgi göstermesi ve savunduğunu söylediği alanları teslim edip kaçması küçük çaplı çatışmalarının da perde arkasında gerçekleştirilen ittifak ve işbirliğinin kamufle edilmesi amaçlı bir taktik olduğuna delalet ediyor. 

IŞİD yönetimi, birtakım ideolojik söylemlerle ve olayların arka planını okumaya engel teşkil eden heyecanla topladığı gençleri, Baas zulmüne karşı savaşan direniş örgütlerini arkadan vurmaya sevk ederken; “mürtetlerle savaş kâfirlerle savaştan önce gelir; dolayısıyla bu örgütleri aradan çıkarmadan Baas’la savaşmanın bir anlamı yoktur” iddiasıyla teşvikte bulunuyordu. Ama maalesef harici mantığıyla peşinden sürüklediği gençlerden biri “öyleyse mürtet olduklarını söylediğimiz bu örgütlerden aldığımız yerleri neden Baas’a ve onunla işbirliği içindeki PYD’ye teslim ediyoruz?” sorusunu sorma ihtiyacı duymuyor. Belki kendi iç dünyalarında böyle sorular akıllarına gelenler de unutmayı, tartışmaya açmamayı tercih ediyorlardır. 

Kısa adını ister IŞİD isterse Türkiye’de galat-ı meşhur olan şekliyle DEAŞ veya DAEŞ diye okuyalım, bu örgütün Suriye’ye dönük planların ve oyunların hem gerekçesi hem de taşeron gücü olduğunu görmeliyiz. Küresel emperyalizm ve onunla işbirliği içindeki bölgesel güçler ondan her iki amaçla da yararlandığından bu aşamada onu ortadan kaldırmak istemezler. 

Onun için biçilen rolü görürsek Suriye’nin kuzeyinde üç yüz köyün PYD’ye tesliminin bir yenilginin değil işbirliğinin sonucu olduğunun da farkına varırız. PKK’nın Suriye kanadıyla orada işbirliği yapan örgütün, Türkiye’deki komuta merkeziyle Suruç’ta ve Ankara’da tertiplenen kirli oyunlar için işbirliği yapmış olması hiç de ihtimal dışı değildir. 

Aylık Ribat dergisinin Ekim 2014 sayısında yayınlanan “Emperyalizmin IŞİD Tuzağı” başlıklı yazımızda bu örgüte, global güçlerin Irak ve Suriye’yle ilgili oyunları için biçilen rol hakkında bilgi vermiştik. Aradan geçen bir yıl içinde yaşananlar orada dile getirdiklerimizi doğruladı. Bu yazıyı ve altındaki “irtibatlı yazılar” listesinden konuyla ilgili diğer yazılarımızı kişisel web sitemizden (www.vahdet.info.tr) okuyabilirsiniz. 

yeniakit

Bu yazı toplam 383 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim