• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 8 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Konya 6 °C
 • Antalya 14 °C
 • Diyarbakır 9 °C
 • Erzurum 1 °C
 • İzmir 14 °C
 • Rize 11 °C

İnsansız Uçaklarla İnsan Katliamı

Ahmet Varol
Afganistan"daki ABD ve NATO işgal güçleri insan katletmeye, sivil savunmasız insanları topluca öldürmeye devam ediyor. Afganistan sınırlarını aşarak Pakistan"da da büyük katliamlar gerçekleştiriyorlar. Geçtiğimiz günlerde işgal güçlerinin gönderdiği insansız saldırı uçakları özellikle Pakistan"ın Veziristan bölgesinde yine katliamlar gerçekleştirdi. İşin ilginç yanı ise bu katliamlara Pakistan"daki yönetimin ses çıkarmaması. Sanki öldürülenlerin onunla ilgisi yok, saldırılar onu hiç ilgilendirmiyor. Öldürülenler onun yönettiği ülkenin vatandaşları olmasa bile insanî açıdan tepki göstermesi, en azından kınaması, saldırıların haksızlığını dile getirmesi, öldürülenlerin yakınlarına başsağlığı dilemesi, öldürenlerden de hesap sorulmasını istemesi gerekirdi. Oduna bile dokunsan ses çıkarır. Pakistan yönetiminden bir ses çıkmıyor.
İşgalcilerin sivil katliamlarının asıl amaçlarından, böyle bir strateji izlemelerinin sebeplerinden gazetemizde 1 Mayıs 2010"da yayınlanan “İşgaller ve Siviller” başlıklı yazımızda söz etmiştik. ABD"nin insansız savaş uçaklarının Pakistan"da gerçekleştirdiği sivil katliamının arka planında duran amaç ve hesap da budur. Yani cephedeki savaşta verdiği kayıpların intikamını bu şekilde sivil, savunmasız insanlara yönelik saldırılarla almak ve bu yolla aynı zamanda direnen güçleri geri adım atmaya, teslim olmaya zorlamak. Sivil katliamıyla ilgili stratejinin ayrıntısına dair bilgileri orada verdiğimizden tekrarına gerek görmüyoruz.
Dikkat çeken bir şey de, sivil kalabalıkların katliamı için insansız savaş uçakları kullanılmasıdır. Çünkü bir pilot tarafından yönetilen uçağın düşürülmesi durumunda, saldırgan güçlerin insanlarından en az bir kişi hayatını kaybetmiş veya tehlikeye atmış olacak. Onun bir insanının canı bile bu derece kıymetli olduğu için canlı bir pilot tarafından değil de elektronik sistemle uzaktan kumanda edilen savaş uçakları geliştiriyor. Bu uçaklarla yüzlerce savunmasız insan toplu halde katlediliyor. Bu onun anlayışına göre, kendisinin bir insanının hayatının bile Pakistanlı veya Afganistanlı yüzlerce insanın hayatından kıymetli olduğunu gösteriyor. ABD"nin ve NATO"ya hâkim zihniyetin “insan” anlayışı işte bu! Senin insanını insan yerine bile koymuyor. Yüzlercesini topluca katletmekte mahzur görmüyor. Ama bu kadar insana karşılık kendisinin bir tek ferdinin bile hayatını riske atmak istemiyor. Çünkü senin yüz insanının hayatı onun bir insanının hayatı kadar değere sahip değil. Böyle bir anlayışın “insan hakları” yaklaşımının ne olacağını tahmin etmek zor değildir.
Saldırgan işgal güçleri insansız savaş uçaklarının attığı füzelerle öldürülen kişilerin “terör şüphelileri” olduğunu iddia etti. Şu işe bakın! Adam öyle bir teknoloji üretmiş ki sivil halkın ikamet ettiği bölge üzerinde dolaşıyor, insanları uzaktan teftiş ediyor, aralarındaki terör şüphelilerini keşfediyor, sonra onları bu şüpheden yargılıyor, terör suçlusu oldukları kanaatine vararak idama mahkûm ediyor ve hemen idam kararlarını infaz ediyor. Dolayısıyla dünyada kimsenin sesi çıkmıyor. Çünkü öldürülenlerin hepsi elektronik sorgulama sistemiyle sorguya çekilmiş, yanılma ihtimali bile olmayan bir bilgisayar programıyla yargılanmış ve mahkûm edilmişler.
Saldırılar fiili savaşın sürdüğü ülkenin sahasında gerçekleştirilmiş olsaydı, katledilenler en azından savaşın sivil mağdurları olacaktı. Pakistan, savaşın içinde olan ülke de değil. Dolayısıyla katledilenlerin “terör şüphelisi” ilan edilmeleri için en azından haklarında böyle bir şüpheye dayanak teşkil edecek deliller ele geçirilmiş olması gerekirdi. Daha sonra idama mahkûm edilmeleri için de yargılanmaları ve idamı gerektirecek suç işlediklerinin kesinleşmesi gerekirdi. ABD"nin geliştirdiği insansız savaş uçağı teknolojisi bunların hepsini yapıyor olmalı ki hiçbir ülkeden veya başta BM olmak üzere herhangi bir uluslararası kuruluştan itiraz sesi çıkmıyor.
Kahire"de gülümseyen Obama, Afganistan ve Pakistan"da gerçek vahşi yüzünü göstermekten çekinmiyor.
Not: Filistin"deki büyük felaketin 62. yıldönümünde Fatih İtfaiye Parkı"nda kurulacak Filistin Çadırı"nda çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Filistin"e ait ürünlerin ve çalışmaların sergileneceği, marş ve sinevizyon programlarının düzenleneceği etkinlikte açılış konuşmasını bugün 16.00"da Prof. Ahmet Ağırakça yapacak. Yarın 19.00"da Özgürder Başkanı Rıdvan Kaya"nın işgalin Müslümanlara yüklediği sorumluluk konulu bir konuşması var. Pazar günü de inşallah 19.00"da ben Yahudileştirme faaliyetleri hakkında konuşma yapacağım.
Bu yazı toplam 1558 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim