• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Konya 16 °C
 • Antalya 23 °C
 • Diyarbakır 19 °C
 • Erzurum 12 °C
 • İzmir 18 °C
 • Rize 18 °C

Hüda Par'dan HDP'ye Seçim Teklifi

Hüda Par'dan HDP'ye Seçim Teklifi
Hüda-Par Diyarbakır milletvekili adayı Zekeriya Yapıcıoğlu, “Çözüm adına kiminle aynı masaya oturmak gerekiyorsa, HDP de dahil biz onunla otururuz” dedi.

7 Haziran genel seçimlerine 9 ilde bağımsız adaylarla giren Hür Dava Partisi (Hüda-Par) , seçimlere 38 gün kala HDP'ye sürpriz bir çağrıda buundu.

Hüda- Par Diyarbakır milletvekili adayı Zekeriya Yapıcıoğlu, “Çözüm adına kiminle aynı masaya oturmak gerekiyorsa,HDP de dahil biz onunla otururuz” dedi.

HÜDA-PAR SLOGANI: SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ VAR

Rudaw'a konuşan partinin eski genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Diyarbakır, Adana, Urfa, Mardin, Van, Şırnak, Bitlis, Bingöl ve Batman'da bağımsız adaylarla seçime katılacaklarını söyledi. Yapıcıoğlu, Türkiye ve Kürdistan için “söyleyecek sözümüz var” sloganıyla parti çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.

 
İşte o açıklamalardan çarpıcı satırlar: 

Biz bağımsız aday olarak seçime giriyoruz. Dokuz şehirde dokuz adayla katılıyoruz. Her bir aday kendi aday olduğu seçim bölgesinde çalışmalar yapacak. Belki bazı aday arkadaşlarımız diğer adaylarımıza destek amaçlı bazı çalışmalarda katkı sunabilir. Diyarbakır, Adana, Şanlıurfa, Mardin, Van, Şırnak, Bitlis, Bingöl ve Batman'da vekil adayı gösterdik.

"KÜRDİSTAN VE TÜRKİYE İÇİN SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ VAR"

Kürdistan için, Türkiye için söyleyecek sözümüz var diyoruz. Mecliste söyleyecek sözümüz var. Barış, adalet ve kardeşlik için söyleyecek sözümüz var. İslami muhalefet adına söyleyecek sözümüz var. Bunun etrafında Türkiye'de ve Kürdistan'da diğer meseleler ile ilgili söyleyecek çok sözümüz var?

HÜDA-PAR'IN OY ORANI

Türkiye genelinde seçime katılmadığımız için bütün Türkiye'yi kapsayacak bir anket çalışması yapmadık. Yalnız seçime katılacağımız illerde anket çalışmaları yaptık. Yaptığımız anketler 30 Mart belediye seçimlerine göre oylarımızın arttığını ve hatta bazı yerlerde ikiye katlandığını görüyoruz.

"KÜRTLER GERGİNLİK İSTEMİYOR"

( "Seçim çalışmalarınız da veya mitinglerde bir engelle karşılaşacağınızı düşünüyor musunuz?" sorusuna cevaben) İnşallah olmaz fakat geçen sene belediye seçimlerinde birkaç yerde bazı engellemelerle karşılaştık. Seçim bürolarımıza ve seçim araçlarımıza bazı saldırılar oldu. Öyle büyütülecek çok büyük saldırılar değildi ama biz o dönemde uyarmıştık daha önceki seçim dönemlerinde bir gerginlik politikasını devreye sokarak kendi hanesine altı oyları yayabiliyordu HDP, tabii o zaman ki BDP.

Ama biz dedik ki bu sefer aynı şehirde, aynı mahallede, aynı sokakta hatta aynı apartmanda yaşayan insanlar arasında bir gerginlik çıkarsa bu sizin aleyhinize döner. Yapmayın dedik. Gerginlik çıkardıkları yerlerde oy kaybı yaşadılar. Şimdilik sakin görünüyor inşallah bu sükûnet devam eder. Çünkü gerçekten Kürtler artık gerginlik istemiyor özellikle kendi aralarında gerginliği hiç istemiyorlar. Sağduyu sahibi bütün Kürtlerin böyle düşündüğünü var sayıyoruz, halkın içerisindeyiz, gerginliği kim çıkarırsa onlar kaybedecektir. Bunun HDP

"REFERANS İSLAM"

Biz İslamı referans alan bir partiyiz. Dolayısıyla olaylara bakışımızda inancımız, düşüncemiz söyleyeceklerimize ve politikalarımıza da rengini verecektir. Eğer İslamı bir tek kelime ile ifade etmek gerekirse en uygun bir tanesi “adalet” olur. Dolaysıyla adalet konusunda söyleyecek epey sözümüz ve sloganımızı olacaktır. Adaletsizliklere, haksızlıklara, zulümlere karşı çıkma noktasında yine söyleyeceklerimiz olacak.

HÜDA-PAR SEÇMENE NE VAAT EDİYOR?

Biz iktidara aday olmadığımıza göre herhangi bir iddiada bulunmayacağız. Ama biz hem ekonomiye hem toplumun sosyal dokusuna hem gittikçe yükselen suç oranlarına, Kürt meselesine, pek çok konuya değineceğiz. Kötü gidişata eleştirilerde bulunacağız ve ancak bu şekilde çaba sarf edeceğiz.

BARAJ KONUSU

Yüzde 10 seçim barajı temsil ve adalete yönelik yönetimde istikrara feda edilmesidir. Bu seçim barajı seçmenin iradesini sakatlayan bir durumdur. Bu barajın kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.

HDP BARAJI AŞAR MI?

Bugünkü tablo ile bizim göre bildiğimiz kadarıyla HDP'nin barajı aşması çok kolay değil. Bazı anketlerde HDP yüzde 11 -12 deniliyor hatta 13 civarında oy alıyor deniliyor. Bunun manipülatif olduğunu düşünüyoruz. HDP şimdiye kadar Kürt seçmeninde oy alıyordu. Kürt seçmeninde de almış olduğu oyda doyum noktasına ulaştı. Bir önceki seçimde bunu gördük. Hatta oyları düştü. Bunun üzerine ilave olarak Türk solunda, LGBT (Lezbiyen Gay Biseksüle Trans ) ve Alevi kesiminden “Türkiyelileşme” sloganıyla bu kesimlere yöneldi ama onların da HDP' ye barajı aşmasına yetecek miktarda yönelecekleri zayıf bir ihtimal olarak görüyoruz. Bu nedenle HDP barajı aşma ihtimali bize çok güçlü gibi görünmüyor.

Fakat neticede seçime kırk güne kadar bir zaman var. Bu zaman zarfında yapılacak çalışmalar veya söylemeler HDP'nin seçmeni ikna edebilecek noktalar belirleyici olacak. Eğer barajı aşmasa yüzde dokuz civarında oy alır diye düşünüyorum ki herkes de bunu söylüyor. Barajı aşmaları için biraz daha çalışmaları gerekir. Barajı aşmaları için bir şey daha yapmaları gerekir.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nitekim daha sakin daha makul bir dil kullanmışlardı. En ufak bir gerginlik kaybettirir onlara. Nitekim belediye seçimlerinde ortamın gergin olduğu yerlerde oy kaybı yaşadılar. Daha sakin kampanya yaptıkları yerlerde yükseldiler. Eğer yine gerginlik çıkarırlarsa bu sefer HDP'nin barajı seçmesine neredeyse imkânsız hale getirecektir diye düşünüyorum.

"HÜDA-PAR HDP'YE YAKINDIR"

Kürt sorununa ilişkin söylemlerde belki AK Parti'nin söylemlerinden ziyade HDP' ye daha yakın söylemlerimiz olduğu söylenebilir. İktidar Kürt meselesini sadece PKK'nin önündeki silahların bıraktırılması noktasına indirmektedir. HDP de kendi taleplerini ya da PKK'nin taleplerini Kürt toplumun talepleri olarak kabul ettirmek istiyor. Bu bizim için doğru bir çizgi değildir. Bize göre Kürt meselesi vardır ve bu sorun iki yüzyılı bulan bir sorundur. PKK ortalıkta yokken de bu sorun vardı.

KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ NASIL OLMALI?

Kürtler'in anayasal olarak, Kürtçe'nin de ikinci bir resmi dil olarak kabul edilmesi gerekir. Hatta bunların hiçbir şarta bağlanmadan yerine getirilmesi gerekir. Biz şunu da söylüyoruz: Türkiye Kürdistanı'nda ve Kürdistan'ın diğer parçaları arasındaki sınırlar Sünni sınırlardır. Bu sınırlar kaldırılmalıdır. Bu sınırlar milletimizi birbirinden ayırmıştır, bu sadece harita üzerindedir. Sınırın iki tarafında çok yakın akraba olanlar vardır. Ekonomik, sosyal, kültürel her türlü ilişiklerin geliştirilmesi için sınırların kaldırılması istiyoruz. Sadece bir parçanın sorunlarını çözmek yeterli bir adım olmaz. Kürdistan'ın bu tarafını çözelim de diğer taraflar bizi ilgilendirmez gibi yaklaşımlar doğru değildir.

Kürdistan bir bütündür sorunun çözümü de bir bütün olarak ele alınmalı. HDP'nin Türkiyelileşme projesiyle Kürt meselesini kendi talepleri kabul ettirme veya sosyal hâkimiyetini genişletmek için kullanma eğilimi baş gösterdi. Seçim beyannamelerine de baktığımız zamanda Kürt sorunu ve Kürtlere ilişkin çok fazla bir şey yok. Yedi defa Kürt kelimesinin geçtiği yerde dokuz defa LGBT kelimesi geçebiliyor.

Bir yandan Türkiyelileşme adına Türkiye'nin bütünlüğünden birliğinde bahsederken, öbür taraftan Irak Kürdistan yönetiminin parçası olan bazı yerlerde kanton ilan ederek oraları parçalama girişiminden geri durmuyorlar. Biz Kürt meselesinin Kürdistan'ın dört parçasının birbirinin ilgilendirdiği, birbirinden etkilendiği bir mesele olarak görüyoruz. Ve gelinen noktada bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini söylüyoruz. Çözülmese çok daha acılara sebebiyet vereceğini söylüyoruz. Hükümeti bu noktada samimiyetini ortaya koymaya davet ediyoruz.

HDP'NİN TÜRKİYELİLEŞME PROJESİNE HÜDA-PAR NASIL BAKIYOR?

HDP'nin Türkiyelileşme projesine karşı olup olmamamız bir şey ifade etmez. Kategorik olarak bunu destekliyoruz veya karşı çıkıyoruz dememiz de doğru olmaz. Bunu HDP karar verecektir. Ama eğer HDP Türkiyelileşecekse biz Kürt partisiyiz ve Kürtler'in tek temsilcisiyiz iddialarda bulunmasın o zaman. Biz bunu söylüyoruz.

"KÜRTLER İÇİN HDP İLE MASAYA OTURURUZ"

Sonuçta masa yuvarlaktır o masada herkes kendi düşüncesini söyleyebilmelidir. Eğer sorun varsa, bu sorun bizleri de ilgilendiriyorsa - ki ilgilendiriyor - ve sorunun çözümü için söyleyecek sözleri varsa, çözüm adına kiminle aynı masaya oturmak gerekiyorsa otururuz. HDP de dahil otururuz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yıldırım'dan Abdullah Gül Yorumu: Projeydi Patladı26 Nisan 2018 Perşembe 11:51
 • YSK'dan Hüda Par Kararı26 Nisan 2018 Perşembe 11:31
 • "Bahçeli, 2014 Seçiminde Gül'e Adaylık Teklifi Götürdü"26 Nisan 2018 Perşembe 11:22
 • Youtube İsrail Zulmünü Gizlemeye Çalışıyor26 Nisan 2018 Perşembe 11:14
 • CHP'li Aydoğdu'dan Skandal Sözler (VİDEO)25 Nisan 2018 Çarşamba 22:47
 • Erbakan Vakfı'ndan Saadet Partisi'ne Sert Tepki!25 Nisan 2018 Çarşamba 20:38
 • "Fadi Batş’ı Kimler Öldürmüş Olabilir? "25 Nisan 2018 Çarşamba 16:52
 • Karamollaoğlu, Abdullah Gül Görüştü25 Nisan 2018 Çarşamba 16:37
 • Prens Selaman: Time Dergisine Konuştu25 Nisan 2018 Çarşamba 16:00
 • Sözcü Siyasi Karmaşa Yaşıyor25 Nisan 2018 Çarşamba 14:47
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim