• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 13 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Konya 13 °C
 • Antalya 25 °C
 • Diyarbakır 17 °C
 • Erzurum 8 °C
 • İzmir 20 °C
 • Rize 14 °C

HSYK sonrası

Abdurrahman Dilipak

HSYK seçimleri sonuçlandı. Sonuç paralel yapı için tam anlamı ile bir felaket oldu..

Basında öyle bir hava oluşturmuşlardı ki, yargının üçte ikisi paralelci idi.. İktidar, sadece bakan, müsteşar ve Çankaya’nın atayacağı üyelerle sınırlı kalacaktı. Evdeki hesap çarşıya uymadı ve Paralel yapının bütün planları çöktü.

Paralelciler kazanacak diye onlara yakın duranlar şimdi pozisyonlarını yeniden gözden geçirecekler.

YARSAV’cılar da bu koalisyondan ciddi anlamda umutlanmışlardı.

HSYK seçimlerini kazansalardı, yargı ellerinde olacaktı. Kendi adamlarını aklayacaklar, karşı görüşte olanları cezalandırabileceklerdi. Böylece yargı bürokrasisi, siyaset ve kamu bürokrasisi üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallanıp duracaklardı.

Paralel yapıya karşı başlatılacak operasyonun başarısı da bu seçimin sonuçlarına bağlı idi. Şimdi bu konudaki tehlike bu seçimle bertaraf edilmiş oldu. Hatta paralelci savcı ve hakimlerin yargı sisteminden ayıklanmasının bu şekilde önü açılmış oldu.

Artık hiç bir paralelci bürokrat, beni görevden alamazsınız, yargıdan döner gelirim diyemeyecek. Hiçbir paralelci iş adamı yaptığı usulsüzlükleri kendi usulü ile aklayamayacak,,

Erdoğan’ın sözünü ettiği büyük operasyon, önümüzdeki haftadan itibaren başlayabilir.

Öyle sanıyorum ki, açılacak dava Ergenekon ve Balyoz’dan daha büyük bir dava olacaktır. Ergenekon ve Balyoz da Media, Sermaye, Siyaset, Bürokrasi, STK ayağının üzerine gidilememişti.. Şimdi bütün bunların üzerine gidilecek. Derin devlet davaları, Terör ve Mafia örgütlerinin de üzerine gidilecek..

Fetullah Gülen’in Zaman ve Bugün’ün tirajlarının 10 kat, yüz kat artırılması talimatı boşuna değil.. Bayram haftası Media tam bir çöküş yaşadı. Toplam kayıp 68.737 oldu. Son hafta Zaman gazetesi yine rekor bir kayıpla, 16.464 okurunu kaybederek haftayı kapattı. Bir önceki haftaki kayıpları 24.498 idi. İlk 5 gazetenin toplam tiraj kaybı 105.000 civarındaydı. 

Bu süreçte paralel yapının media desteğine çok ihtiyacı olacak. Hem ufukta seçim var, hem kendi seslerini kitlelere duyurma ihtiyaçları sözkonusu. Ama büyük ölçüde inanılırlıklarını ve ciddiyetlerini kaybettiler. Sosyal mediadaki şecaat arzeden, tehdit eden, hakaret eden, meydan okutan üslupları ile kendi kendilerinin işini bitirdiler..

Öyle anlaşılıyor ki, kamu kaynaklarını hortumladıkları iktisadi kuruluşları ve finansal kaynakları ve para trafiğini yöneten kripto elemanları ile, dinleme ekipleri ile, uluslararası bağlantıları ile büyük ölçüde deşifre oldular ve düğmeye basılması için geri sayım başladı.

Aslında HSYK seçimleri sonrası kedileri düğmeye basarak topyekûn bir saldırı başlatacaklardı. Hükümeti teröre yardım ve yataklık yapmakla suçlayacaklardı. Yeni bir siyasi oluşum için harekete geçeceklerdi. Semiramis yatındaki buluşma aslında bu iki konudaki çalışmanın, harekete geçmeden önceki bir nabız yoklama ve çalışmaları gözden geçirme toplantısı idi. Bal’ın konuşmasındaki mesajlar bu kampanyanın şifrelerini vermekteydi. Katılımcıların kimlikleri de bu çatıda ya da koalisyonda kimlerin olduğunun ipuçlarını vermekteydi.

Sonuçta beklenmeyen bir şey oldu ve HSYK seçimleri cemaat için bir felakete dönüştü.

Aslında bu seçimler, hangi ilde kim hangi çizgide bir bakıma yargının MR’ının görülmesine sebeb oldu..

Yine aynı şekilde yargı mensupları, paralel yapı ve YARSAV’a “hayır” dediler..

Bu sonuç malum çatı için Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra büyük bir yenilgi oldu..

Şimdi paralel yapının yeni adımını görmek gerek.. AK Parti içinden birilerini koparıp yeni bir siyasi oluşum gerçekleştirebilecekler mi? Gerçekleştirseler bile barajı aşacak bir güce ulaşabilecekler mi? Eğer ulaşamazlarsa bu çabaları AK Parti’nin işine yarayacak. Onun farkındalar.

Ama öte yandan CHP ve MHP’nin seçimlerde başarı şansları çok az.

İki arada bir derede kaldılar.

Zaten operasyonların başlaması ile, paralelcilerin dibe vuran itibarları daha da ağır bir yara alabilir..

El mi yaman, bey mi göreceğiz. Ava giden avlanır. Cemaatin durumu Tosya’ya pirince giderken evdeki bulgurdan olmaya benziyor sanki.

Bakalım şimdi tabanlarına umut vermek için hangi mesajı verecekler.. Görelim. 

Selam ve dua ile.

yeniakit

Bu yazı toplam 466 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim