• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 5 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Konya 6 °C
 • Antalya 18 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Erzurum 2 °C
 • İzmir 11 °C
 • Rize 10 °C

Hizbu’t-Tahrir terör örgütü müdür?

Ahmet Varol

1990"ın Kasım ayında Ürdün"ün başkenti Amman"da bir kitapevine gitmiştim. Büyük bir kitapçıydı ve işime yarayacak, özellikle İslâm dünyasındaki gelişmelerle ilgili kaynak kitaplara bakıyordum. O zaman Internet, CD, disk vs. olmadığı için bilgilenme ihtiyacımızı kitap, dergi ve gazeteyle karşılıyorduk. Özellikle kitap çok işimize yarıyordu.
Kitapları incelerken orta yaşlı bir şahıs yanıma yaklaştı ve benimle tanışmak istedi. Türkiyeli ve gazeteci olduğumu, İslâm dünyasındaki gelişmeler, İslâmî oluşumlar hakkında kitaplar aradığımı söyleyince “Sana Hizbu"t-Tahrir"in görüşlerini içeren kitaplar hediye etmemi ister misin?” diye sordu. Ben de memnun olacağımı ifade ederek, “ama yarın Türkiye"ye dönüyorum ve uçak sabah erken saatlerde kalkıyor; o yüzden kitapları ben otelden çıkmadan ulaştırman gerekir” dedim.
Ertesi gün sabahın erken saatlerinde elinde büyükçe bir paketle otele geldi. Paketi açıp kitapları incelemek istedim. Baktım hepsinin adlarının ve yazar adlarının üzerini bantla kapatmıştı. Bunu neden yaptığını sorduğumda; “bu kitaplar yasaktır; yakalanırsa seni sorgulayabilirler!” cevabını verdi. “Peki, adlarını ve yazar adlarını bantladığın kitapları tespit etmeleri daha kolay olmayacak mı?” dedim. Sonra yapıştırdığı bantların hepsini kaldırdım. Havaalanında gümrük kontrolünde kitapların bu şeklinin görevlilerin dikkatini çekmeyeceğini, bir gazetecinin en çok ihtiyaç duyacağı ve yanında taşıyacağı malzemenin de kitap olacağını tahmin edeceklerini biliyordum.
Otelin lobisinde bu şahısla biraz sohbet ettim ve bu kitapları mevcut prosedüre göre basmalarının, yasal çerçevede piyasaya sürmelerinin mümkün olduğunu hatırlatarak niçin böyle yapmadıklarını sordum. Gerekçe olarak sistemi, yasal çerçevesini ve prosedürünü reddetmelerini gösterdi. Müslüman Kardeşler"in hâkim sistemin yasal çerçevesine göre yürüttüğü siyasal faaliyetlere ve diğer etkinliklere de karşı olduklarını söyledi.
Getirdiği kitapların önemli bir kısmını hareketin kurucusu Takiyyuddin en-Nebhani"nin eserleri oluşturuyordu. Bu hareketin ağırlıklı olarak hilafetin yeniden tesisi üzerinde durduğu biliniyor. Söz konusu şahsın getirdiği kitaplarda da bu konu dikkat çekiyordu.
Aradan yıllar geçti ve 26 Temmuz 2009 Pazar günü İstanbul"da Hakkı Başar Spor Kompleksi"nde verilecek “Müslüman Âleminin İçinde Bulunduğu Hal ve Çözüm Yolları” başlıklı bir konferans için davette bulundular. “Sadece davetliler mi katılacak yoksa halka açık mı?” diye sordum. “Evet, evet, halka açık. Bütün izinler alınmıştır” cevabını verdi. “Bütün izinler alınmıştır” vurgusunu üstüne basarak yapması dikkatimden kaçmadı. Demek ki “değişim” inkâr edilemeyecek bir vakıa!
Söz konusu konferansın düzenlenmesi öncesinde Türkiye"nin muhtelif şehirlerinde Hizbu"t-Tahrir mensuplarına yönelik geniş çaplı bir operasyon düzenlendi ve verilen rakamlara göre tüm Türkiye"de 219 kişi gözaltına alındı. Bu geniş çaplı operasyonun yukarıda sözünü ettiğimiz konferansın öncesine denk gelmesiyle, Türkiye dışında muhtelif ülkelerde yine aynı örgütün mensuplarına yönelik operasyonların ve tutuklamaların sonrasına denk gelmesi arasında bir irtibat kurmak mümkün. Birinci derecede hangisiyle irtibatlı onu tam bilmiyoruz. Ama sadece Türkiye"de değil bütün dünyada bu örgütün hedefe yerleştirildiği bir gerçek. Hedefe yerleştirilmesiyle birlikte dikkatleri üzerine çektiği ve bir bakıma yıldızının parladığı da!
Son tutuklamalarla birlikte hakkında yayınlanan haberlerin çoğunda “Hizbu"t-Tahrir terör örgütü” nitelemesi kullanıldı. Oysa söz konusu haberlerde zaman zaman bu örgütün şimdiye kadar herhangi bir şiddet olayına karıştığına dair bir bilgi olmadığı da hatırlatılıyordu. Peki, terör şiddet değil midir? Herhangi bir şiddet olayına karışmadığını itiraf ettiğiniz -ki gerçek olan da budur- bir örgütü “terör örgütü” olarak nitelemeniz sadece bu örgüte değil aynı zamanda teröre haksızlık olmuyor mu?
“Yasadışı Hizbu"t-Tahrir örgütü” deseniz mantıklı olacak. Çünkü bu örgüt “yasadışı” olmayı bir metot, anlayış çizgisi olarak kabul etmiş. Tutuklamaların gerekçesinin bu, yani yasadışı faaliyet olduğu söylense bir mantık zeminine oturtulmuş olacak. Ama şiddete bulaşmamış ve çalışma metodu olarak da şiddeti tercih etmediği bilinen bir örgütün “terör örgütü” olarak ilan edilmesi terörün iyice kılıfından çıkarılmasıdır. Terör ithamının bu kadar tutarsızca ve dayanaksız yapılması bu ithamdan hiç kimsenin kendini müstesna tutamayacağını gösterir. Terör ithamı madem bu kadar ucuza kullanılıyor, beş yıldızlı otelde düzenlediğiniz bir doğum günü partisinin terör olmadığını bana ispat edebilir misiniz?

Vakit

Bu yazı toplam 4139 defa okunmuştur.
Yorumlar
HATTAB Müslim
09 Ağustos 2009 Pazar 04:44
...
yasal basabilecekseniz Hizb ut Tahririn bütün neşriyatlarını parasını ben karşılamak şartıyla basınız.. bakalım dediğiniz gibi oluyormu?
değişim kelimesiyle sanki okuyuculara Hizb ut Tahrir 90 da karşılaştığınız çizgisini değiştirdiği izlenimini vermek istemişsiniz... Hizb ut Tahrir kurulduğu günden bu yana fikrinden ve metodundan, zalimlerin, tağutların, müstekbirlerin, belamların verdiği sıkıntılara rağmen sapmamıştır , sapmayacaktır... Zira o fikrini ve metodunu kıyamete değişmeyecek ve değiştirilemeyecek Kuran ve sünnetten istanbat etmiştir... Vakıadan değil...
78.182.142.149
HATTAB Müslim
30 Temmuz 2009 Perşembe 02:45
HİZB UT TAHRİR budur :
İdeolojisi İslâm olan siyasî bir partidir. Siyaset onun amelidir. Ümmet arasında ve ümmetle birlikte, İslâm'ı kendilerine dâvâ edinmeleri ve Hilâfet'in yeryüzünde tekrar ikamesi için; Allah'ın indirdiğiyle hükmetmeyi gerçekleştirmek gayesiyle ümmete önderlik etmeye çalışır.

Hizb-ut Tahrir; ne ruhaniyetçi, ne ilmî, ne akademik ne de hayır işleriyle uğraşan bir kitle olmayıp siyasî bir kitledir. İslâm düşüncesi, onun cisminin ruhu, nüvesi ve hayatının sırrıdır.

Hizb-ut Tahrir'in Kuruluş Sebepleri


Hizb-ut Tahrir, Yüce Allah'ın;

"Sizden hayra davet eden, marufu emreden, münkerden nehyeden bir ümmet (topluluk) bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir." (Ali İmran 104)
ayetine icab ederek; İslâm ümmetini düşmüş olduğu şiddetli çöküntüden kalkındırmak; küfür fikirlerinden, düzenlerinden, hükümlerinden, kâfir devletlerin egemenliğinden, sömürgesi/nüfuzundan kurtarmak gayesiyle kurulmuştur.
95.70.133.121
yasemin b.
29 Temmuz 2009 Çarşamba 14:09
teşekkürler hocam
teşekkürler hocam.Bende gerçekten merak ediyordum bu hizbuttahrir neyin nesi diye.Sizin imanınıza güveniyorum.bu sebepten dolayı bize verdiğiniz bilgilerin doğru olduğuna inanıyorum.
88.232.110.96
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim