• BIST 110.059
 • Altın 173,643
 • Dolar 4,0771
 • Euro 4,9783
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Konya 18 °C
 • Antalya 24 °C
 • Diyarbakır 20 °C
 • Erzurum 12 °C
 • İzmir 21 °C
 • Rize 19 °C

Hamas’ın seçim planı

Ahmet Varol

Filistin Enformasyon Merkezi, Hamas’ın siyasi liderlerinden Dr. Musa Ebu Merzuk’la Filistin’de 8 Ekim’de düzenlenecek yerel seçimlerle ilgili bir röportaj yaptı. Röportajda geçen bazı notlar Türkçe kaynaklarda da haber olarak verildi. Ben de röportajdaki bilgi ve notlardan hareketle genel bir değerlendirme yapmak istiyorum. 

Ebu Merzuk, Batı Yaka’da yerel seçimlere hareketin parti listeleri görünümlü listelerle değil uzman kadrolardan oluşacak aday listelerine destek vererek katılacaklarını, taraftarlarını da onlara oy vermeye yönelteceklerini söylüyor. Böyle bir siyasete başvurma ihtiyacı duymaları seçimlerin eşit şartlarda ve dürüstçe yapılacağı konusunda ciddi şüpheler taşıdıklarını gösteriyor. 

Ebu Merzuk da zaten konuyla ilgili soruya verdiği cevapta ciddi şüpheler ve endişeler olduğunu dile getiriyor. Ne gibi endişeler olduğu hakkında biraz ayrıntıya da yer veriyor ama bunların genelde bu tür seçimlerde alışıla gelmiş türden olduğunu düşündüğümüz için burada hepsini sıralamaya gerek görmüyoruz. 

Zaten Ramallah hükümetinin seçimler konusunda başına buyruk hareket etmesinin, uzlaşma anlaşmasının ilgili şartlarını yerine getirmek için duyarlılık göstermemesinin amacı da hem hazırlık çalışmalarının yakın takibine imkân vermemek hem de seçimlerin dürüstlüğünü sağlayacak şartların oluşmasını engellemektir.

Ebu Merzuk’un söylediklerinden de anladığımıza göre yaşanacak sorunların başında adayların eşit şartlarda tanıtım, propaganda ve ön hazırlık faaliyetleri yapmalarına fırsat verilmemesi yer alacak. Buna üniversitelerdeki öğrenci meclislerinin oluşturulması için yapılan seçimlerde de sıkça rastlanıyor. İktidarı temsil eden adaylar istedikleri gibi ve geniş imkânlar içinde tanıtım faaliyetleri yapabilirken muhalif tarafı temsil edenlerin çalışmaları engelleniyor hatta bazen bu çalışmalarından dolayı suçlu muamelesi görüyor ve polis tarafından gözaltına alınıyorlar. Batı Yaka’da gözlemlenen şartlar aynı şeylerin yerel seçimler için de geçerli olduğunu gösteriyor.

Gerek seçim öncesinde adaylara eşit şartlar tanınması ve gerekse seçimlerin dürüstlüğü konusunda ciddi endişeler olmasına rağmen Hamas’ın Batı Yaka’da seçime neden girdiğine dair soruya verdiği cevapta Ebu Merzuk en başta seçimde ayak bağı oluşturmak istememelerini gösteriyor. Çünkü Hamas böyle bir ithamla mahkûm edilmek istemiyor ve bir ara formülle devreye girmeye çalışıyor. 

Ebu Merzuk aynı zamanda yerel seçimlerin halka hizmet için iyi bir fırsat olabileceğini, hareketin hizmet imkânlarını değerlendirmek suretiyle yeni kan kazanabileceğini ve gençliğe meslek ve iş sahaları açmak için yerel hizmetler alanlarını değerlendirmenin iyi olacağını vurguluyor. Hamas’ın da halkına hizmet için önünde duran fırsat ve imkânları değerlendirme arzusunda olduğunu ortaya koymak istediğini söylüyor. 

Ebu Merzuk aynı zamanda adayların önündeki engellerin kaldırılması, tanıtım çalışmalarının eşit şartlarda yapılmasına fırsat verilmesi için uzlaşma anlaşmasını değerlendirmek amacıyla ellerinden gelen gayreti göstereceklerini vurguluyor. 

Fakat bu konuda ne derece başarılı olabileceği hakkında ciddi şüphe var. Çünkü Ramallah hükümeti şimdiye kadar anlaşmanın şartlarını yerine getirmediği gibi ilerisi için de güvence vermiyor. Bunun yanı sıra işgal rejimi de Batı Yaka’da etkili durumdadır ve Ramallah hükümetiyle güvenlik işbirliği anlaşması sürüyor. Üniversitelerdeki seçimlerde eşit şartlar sağlanmaması ve muhalefeti temsil edilen adaylara suçlu muamelesi yapılması için işgal rejimi güvenlik birimlerinin de devreye girdiği, propaganda faaliyeti yapanlara yönelik baskınlar düzenlendiği ve tutuklamalar yaptığı sıkça görüldü. Bunlar yerel seçimler konusunda da fikir veren ve endişe uyandıran gelişmelerdir. 

Bütün bunlara rağmen Ebu Merzuk sonuçlardan ümitli olduklarını söylüyor ve “eğer seçimler demokratik ortamda gerçekleşirse sonuç ne olursa olsun halkın iradesine saygı duyacağız” diyor.

Yerel seçimlerde ortaya çıkacak manzara ve sonuçlar başkanlık ve parlamento seçimlerini de etkileyecek. Abbas yönetimi de bunun farkında ve o yüzden yerel seçimlerde sonuçların İslâmî hareketin başarısını ortaya koymasının önüne geçmek için elinden geleni yapabileceğini tahmin etmek mümkündür.

yeniakit

Bu yazı toplam 362 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim