• BIST 1.467
 • Altın 437,236
 • Dolar 7,3775
 • Euro 8,9266
 • Ankara 3 °C
 • İstanbul 3 °C
 • Konya 1 °C
 • Antalya 5 °C
 • Diyarbakır 5 °C
 • Erzurum -1 °C
 • İzmir 2 °C
 • Rize 13 °C

Fransızların Cezayir Soykırımı

Fransızların Cezayir Soykırımı
Afrika kıtasını hâlâ sömüren ve 132 yıl süren Cezayir işgali; vahşet ve soykırımla dolu bir geçmişe sahip olan Fransa’nın utanç duyulası kirli bir tarihi var.

İslam düşmanlığını devlet politikası haline getiren kan, gözyaşı, sömürü ve misyonerlik dolu geçmişiyle dikkat çeken Fransa’nın tarihini ve bugününü masaya yatırdık. Sömürgeciliğin ve emperyalizmin önde gelen ülkelerinden olan Fransa’nın gerçekleştirmiş olduğu soykırım ve katliamlar Cezayir tarihinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Osmanlı Devleti’nin zayıflamasıyla birlikte gelişen süreçte kendisine Afrika’da alan bulan Fransa, 19. asırdan itibaren Cezayir’i işgal etmeye başladı. Uzun bir müddet Osmanlı Devleti’nin hâkimiyeti altında olan ve bu süre zarfında adalet ve refah içerisinde yaşayan Cezayir için Fransız işgali ile birlikte zor günler başlıyordu.

OSMANLI, BÜYÜK MÜCADELE VERDİ

Osmanlı Devleti, Fransa’nın sömürgecilik doğrultusunda atmış olduğu adımlara karşı önemli bir mücadele verdi. Osmanlı, her ne kadar günden güne gücünü kaybediyor olsa da Cezayirli direnişçilerle olan irtibat ve destek uzun bir süre devam etti. Diğer coğrafyalarda gelişen birtakım olayların da etkisiyle Osmanlı Devleti, Fransa’nın Cezayir’i işgaline ne yazık ki engel olamadı. Nihayetinde Cezayir’e yönelik başlatılan işgal faaliyeti yaklaşık 20 yıllık bir süreç içerisinde ülkenin tamamına yayılmış oldu.

İSLAM’A DÜŞMANLIKLARI YENİ DEĞİL

Askeri merkezler yoluyla Cezayir’deki işgalini sağlam temeller üzerine atan Fransa, bölgede sistematik bir şekilde asimilasyon ve misyonerlik faaliyetlerine girişti. Özellikle sosyal ve kültürel anlamda Cezayir’e karşı acımasız bir saldırıda bulunan Fransa, yerel halkın kullandığı diller olan Arapça ve Berbericeyi hedef aldı. Yapılan asimilasyon çalışmalarının sonucunda ülkede Fransızca hâkim duruma geldi. Son süreçte yapmış olduklarıyla İslam düşmanlığını gözler önüne seren Fransa, 19. yüzyılda da benzer zihinsel kodları taşıyordu. Öyle ki Fransa makamları, Cezayir’in işgali ile birlikte halkın Müslüman kimliğine zarar vermek maksadıyla misyonerlik çalışmalarında da bulunmuştu.

ACISI DİNMEYEN KATLİAM: SETİF VE GUELMA

Fransa tarafından bağımsızlık vaadinde bulunulan Cezayir halkı, 2. Dünya Savaşı’nın bitmesine az bir süre kala meydanlara indi. Bağımsızlık talebiyle gösteriler düzenleyen Cezayir halkı, işgalci Fransız askerlerinin vahşet dolu saldırısına uğradı. “8 Mayıs 1945 Setif ve Guelma Katliamı” olarak anılan vahşette Cezayir halkı, makineli tüfekler ve savaş uçakları tarafından hedef alındı. Yıllarca sömürdüğü ülkeye yönelik 22 Mayıs gününe kadar acımasız bir katliamda bulunan Fransa, on binlerce kişiyi katletti.

KATLİAMIN ARDINDAN DİRENİŞ DAHA DA ALEVLENDİ

Cezayir’de “8 Mayıs 1945 Setif ve Guelma Katliamı” ile birlikte daha da alevlenen bağımsızlık arayışında 1 Kasım 1954 tarihi dönüm noktalarından biri oldu. Söz konusu tarihte başlayan ayaklanma uzun yıllar devam etti. Yaşanan çatışmalar ile birlikte Fransız güçlerine karşı direniş arttı.

BİR BUÇUK MİLYON CEZAYİRLİ KATLEDİLDİ

1 Kasım 1954 tarihinde iyice yükselen ve söndürülemeyen bir hal alan direniş ateşi geçen sekiz yılın ardından bağımsızlığa vesile olurken bu süreçte Fransızlar bir buçuk milyon Cezayirliyi katletti. O tarihte Cezayir’in nüfusunun on milyon olduğu göz önünde bulundurulduğunda Fransa’nın gerçekleştirmiş olduğu vahşetin boyutu daha iyi anlaşılabilir.

BAĞIMSIZLIK VAAT EDİP CEPHEYE SÜRDÜLER

Cezayir üzerinde uygulanan emperyalist işgal uzun yıllar sürerken Fransa, dünya savaşlarında da sömürgelerinden faydalandı. Çok sayıda Afrikalıyı savaşmaları için cepheye süren Fransa, bu durumun karşılığında bağımsızlık vaadinde bulunuyor ve Cezayir de hürriyet vaat edilen ülkeler arasında yer alıyordu.

REGGANE’DE NÜKLEER DENEME

Cezayir’deki 132 yıl süren işgalin sonuna doğru yaklaşılırken Fransa akıl almaz bir vahşete daha imza atıyordu. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından nükleer güce sahip olma adına çalışmalarda bulunan Fransa, risk barındıran faaliyetleri için Cezayir’i seçiyordu. 1960 yılında Cezayir’in güneyinde yer alan Reggane şehrinde yürütülen nükleer çalışmalar sırasında Cezayirliler büyük bir patlama ile sarsıldı. Fransa, “Gerboise Bleue” kodlu atom bombalarını denemişti. Denenen atom bombasının 70 kilotonluk bir güce sahip olduğu ifade edilirken söz konusu faaliyetin ardından yakın bölgelerde çok sayıda daha deneme gerçekleştirildi. Fransa’nın nükleer faaliyetleri neticesinde büyük bir radyoaktif etkilenme olurken yaşananlar pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirdi. Fransa’nın geçmişindeki kirli sayfalardan sadece biri olan bu olayın etkisi o gün hayatta olmayanları dahi etkileyecekti. 

ÜLKEYE FRANSIZLARI YERLEŞTİRDİLER CEZAYİR’İ KAN GÖLÜNE ÇEVİRDİLER

Fransa’nın sistematik bir sömürü çalışma başlattığı Cezayir’de halk, işgali kabullenemedi. İşgalin başladığı günden 1. Dünya Savaşı’na dek geçen zamanda üç büyük ayaklanma yaşanırken sömürüye karşı tepkiler katliamlarla bastırıldı. Cezayir halkının kendilerini istememelerine şiddetle karşılık veren Fransızlar, ülkeyi adeta kan gölüne çevirdi. Cezayir’i uzun yıllar boyunca sömürme emelinde olan Fransa, bir sömürü metodu olarak Cezayir’e yaklaşık bir milyon Fransız getirdi.

İŞGALCİLER CEZAYİR HALKINA GERİ ADIM ATTIRAMADI

14 Haziran 1830 tarihinde başlayan Cezayir’in işgali, kararlı bağımsızlık isteği ve ortaya konan direnişin de etkisiyle sona doğru yaklaşıyordu. Süreç içerisinde Fransız güçleri, direnen Cezayir halkına geri adım attıramazken Fransa, en nihayetinde Cezayir’de referandum yapılmasını kabul etmek zorunda kaldı. Cezayir’in bağımsızlığı için gerçekleştirilen referandumda halkın neredeyse tamamı bağımsızlık istedi ve nihayetinde 1962 yılında bağımsızlığa kavuşuldu. (7sabah)

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
emin
03 Kasım 2020 Salı 13:18
13:18
trump,putin,macron,selman vb. diktatorler beraber hareket edip covid yalanı ile bir korku pandemisi üretip, insanlığı ev hapsine soktular. Çözüm de üretmiyorlar, evde otur, maske tak, fiziki mesafeye dikkat, Toplantı ve gösteri de yasak. covid konusunda muhalefeti, eleştiriyi bile yasaklayacaklar ellerinden gelse. Covid var toplantı, gösteri yasak. Basın,medya 3 maymunları oynuyor, komplo buyuk ve global,kapitalist sistem devam ettigi surece secimler sonucu degistirmez.
152.115.134.54
Diğer Haberler
 • WikiLeaks'in Kurucusu İade Edilmeyecek04 Ocak 2021 Pazartesi 14:55
 • Şehit Süleymani İsviçre'de Anıldı03 Ocak 2021 Pazar 20:03
 • Avrupa'nın Hasta Adamı Boris Johnson21 Aralık 2020 Pazartesi 18:28
 • Macron Koronavirüse Yakalandı17 Aralık 2020 Perşembe 14:54
 • Hollanda'da Camiye Saldırı15 Aralık 2020 Salı 18:35
 • Fransa'dan Helal Yemek Kararı12 Aralık 2020 Cumartesi 00:26
 • Fransa Müslümanları mı Fişleyecek?09 Aralık 2020 Çarşamba 19:09
 • Reuters: AB Liderleri Anlaştı09 Aralık 2020 Çarşamba 17:23
 • Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan İtiraf05 Aralık 2020 Cumartesi 02:11
 • Fransa'da Camilere Baskılar Artıyor03 Aralık 2020 Perşembe 11:21
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim