• BIST 107.015
 • Altın 172,140
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Ankara 23 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Konya 21 °C
 • Antalya 23 °C
 • Diyarbakır 21 °C
 • Erzurum 14 °C
 • İzmir 26 °C
 • Rize 18 °C

Filistinli Yavruları Öldürebilirsiniz!

Ahmet Varol

İşgalci üç askerin kaçırılması sonra da öldürülmesi eylemini Filistin İslâmî Direniş Hareketi (Hamas) üstlenmediği halde işgalci siyonist yönetim onu mahkûm ediyor. Biz, Hamas’ın bu tür bir eylem gerçekleştirmesi durumunda üstlenmeyi tercih ettiğini daha önce de dile getirmiştik. Çünkü her ne kadar Netanyahu ve yağcısı Obama “küçük çocuklar, yavrucuklar” deseler de kaçırılanlar işgal askerleriydi  ve işgal altındaki Filistin topraklarında esir alınmışlardı. Buna karşılık siyonist işgalciler tarafından esir alınmış beş bin civarında Filistinli var. Bir suç işlemelerinden dolayı mahkum edilmiş suçlular değil vatanlarını savunmaları sebebiyle kaçırılmış savaş esirleri. Savaş esirlerinin özgürleştirilmesi için takasın ise sadece Filistin direnişine mahsus olmadığını, insanlık tarihinde savaşın ortaya çıkmasından beri başvurulan bir yöntem olduğunu tarih söylüyor. 

Dolayısıyla işgal zindanlarındaki 1100 esirin takas yoluyla kurtarılması Hamas’a savunduğu halk nezdinde itibar kazandırmış, desteğinin artmasına vesile olmuştur. Yarın bir gün bin esiri daha özgürleştirmesi durumunda halk nezdinde bir şey kaybetmeyecek aksine kendisine destek artacaktır. O yüzden Filistinli esirleri özgürlüğüne kavuşturma amacıyla böyle bir eylem gerçekleştirmesi durumunda ilk aşamada bazı zorlukları göğüslenmek zorunda kalsaydı da işgalcileri yeni pazarlığa ve takasa zorlamasının onu yeni bir zafere götürmesi ihtimali vardı. Ama eylemin sahibi olmadığından üstlenmedi. Daha önce bazı direniş örgütlerinin kendilerine ait eylemleri üstlenmeleri halkın eleştiri ve tepkisine neden oldu. O yüzden Hamas bu yönteme de hiç başvurmadı. Daha önce onunla birlikte başka direniş grupları tarafından üstlenilen eylemlerin ya ortak ya da tamamen Hamas’a ait olduğu ortaya çıkmıştır. 

Bunu siyonist işgalci de çok iyi biliyor ve eylemi Hamas’ın gerçekleştirmesi durumunda mutlaka duyuracağını tahmin ediyordu. Hatta bu gerçeği bizzat siyonistlerin kendi yorumcuları da açık bir dille itiraf etmişlerdir. Fakat işgal yönetimi eyleme karşı gerçekleştirmeyi planladığı operasyonlarda saldırı açısını geniş tutmak amacıyla böyle bir suçlama yaptı ve saldırılarında İslâmî Direniş Hareketi’ni öncelikle hedefe yerleştirmekte ısrarlı davranıyor. Çünkü ferdi eylem olduğunu kabullenmesi ya da sorumluları belirleninceye kadar resmi açıklamaları dikkate alması durumunda saldırı açısını ve hedefi çok daraltması gerekecek, kendisine karşı en büyük düşman olarak gördüğü İslâmî hareketi yıpratma çabalarını bu derece ileri götürmek için böyle bir eylemden yararlanma fırsatını kullanmamış olacaktır. 

Filistinli yorumcular eylemin işgalcinin kendi komplosu olması ihtimalinin bulunmadığını, çünkü böyle bir eylemin, özellikle de askerlerin cesetlerinin bulunmasının işgal rejimi açısından ciddi itibar kaybı olduğunu öte yandan Filistinlilere yönelik saldırı planlarında böyle bir komploya ihtiyaç duymadığını dile getirdiler. 

Eylemin herhangi bir direniş örgütü tarafından resmen sahiplenilmemesi ferdi eylem olması ihtimalini akla getiriyor. Bir takas talebi ortaya çıkmadan askerlerin cesetlerinin bulunması da bu ihtimali güçlendiriyor. Kaçıranların onları öldürmelerinde işgalcilerin tüm pazarlık kapılarını kapatarak özellikle el-Halil bölgesinde duvar deliklerine kadar her yeri ararken tehditçi tutum sergilemeleri de etkili olmuş olabilir. 

İşgalcilerin belli bir suçlu aramadan tüm Filistin halkını suçlu ilan ederek saldırıları şiddetlendirmeleri, Kudüs’te sabah namazına giden bir çocuğu kaçırıp işkenceyle ve yakarak öldürmeleri, işgalci askerlerin kaçırılmasıyla irtibatlarına dair en ufak bir işaret dahi aramadan insanların evlerini havaya uçurmaları ve yakmaları olayın doğrudan savaş olduğunu, işgalcilerin Filistin halkının tümüyle savaş halinde olduklarını belgeliyor. 

ABD Başkanı Obama ise öldürülen işgalci askerlerin analarının acılarını tasavvur bile edemiyor. Nasıl tasavvur etsin ki onlar öldürmek için büyütülmüşlerdi, daha ömürlerinin baharında Filistinli yavruların üzerine yeterince mermi sıkma fırsatı bulamadan öldürüldüler. Filistinli annelerin acılarını tasavvur etmek ise kolay. Çünkü emperyalizmin ağababalarına göre onlar çocuklarını zaten öldürülmek için büyütüyorlar!

yeniakit

Bu yazı toplam 480 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim