• BIST 94.437
 • Altın 194,223
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729
 • Ankara 22 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Konya 16 °C
 • Antalya 23 °C
 • Diyarbakır 27 °C
 • Erzurum 12 °C
 • İzmir 25 °C
 • Rize 22 °C

Filistin’de yerel seçim hazırlığı

Ahmet Varol

Filistin’in özerk yönetim bölgelerinde parlamento seçimleri 2005 sonu ve 2006 başında aşamalı olarak gerçekleştirildi. O seçimde Hamas halktan büyük destek görmüş ve parlamentoda büyük çoğunluğu elde etmişti. Buna rağmen hükümeti tek başına değil Fetih’le koalisyona giderek kurmak istedi. Fakat Fetih, gerek ABD’nin ve gerekse siyonist işgalin baskılarının etkisinde kalarak koalisyona girmemeyi tercih etti. Hamas’ın kurduğu hükümetin de rahat çalışmasına fırsat vermemek için başta güvenlik organları olmak üzere, sistemin ana sütûnlarını oluşturan önemli kurumları doğrudan başkana bağlayarak hükümetin kollarını ve bacaklarını bağlamaya çalıştı. Bu tutum köklü ihtilafa sonra da fiili çatışmaya neden oldu. 

Abbas’a bağlı güvenlik organları çatışmada hızla dağıldı ve silahlarını getirip hükümet yetkililerine teslim ettiler. Bu durum karşısında Mahmud Abbas, kendi ofisini yani başkanlık merkezini Batı Yaka’daki Ramallah’a taşıdı. Silahlarını teslim etmiş olan güvenlik elemanlarının büyük çoğunluğunu da Batı Yaka’ya nakletti. Sonra Ramallah’ta parlamento onayına ihtiyaç duymayan ayrı bir hükümet kurdu. Normalde bu hükümetin parlamentodan güvenoyu alması mümkün olmadığı için onu İngiliz tabiriyle by pass etti. Yani  tamamen geçersiz sayarak güvenoyu talep etmeyen bir hükümet kurulmuş oldu. Bu da Batının tabulaştırdığı demokratik sistemin yok sayılması ve halkın genel seçimlerde verdiği oyların tümünün iptali anlamına geldiği halde küresel emperyalizm Filistin’in resmî hükümeti olarak Ramallah’takini tanıdı. Bu da global emperyalizmin ve onun başını çeken güçlerin iki yüzlülüğünü göstermesi açısından dikkat çekiciydi. Bu ikiyüzlülüğü, çifte standartçılığı ve sahtekârlığı bugünlerde Türkiye’de yaşanan olaylar karşısında sergilenen tutumda da görüyoruz. 

Bu uygulama hem Filistin’de bölünmeye, hem de halkın seçtiği üyelerden oluşan Millet Meclisi’nin tamamen âtıl yani işlemez hale getirilmesine yol açtı. Yeni bir meclis oluşturulması için de herhangi bir genel seçim yapılmış değil. 

Fakat 2012’de Batı Yaka bölgesinde sözde bir yerel seçim yapıldı. Bu seçimler tamamen göstermelik olduğu ve halk iradesinin özgürce sandığa yansımasının mümkün olmadığı bilindiği için Hamas o seçimleri zaten boykot etti. Çünkü seçimlerde Abbas yönetimi kendi çalıp kendi oynayacaktı. Gazze’de ise Hamas’ın boykotu sebebiyle seçim yapılmadı. Fakat ilginçtir ki olaylar kamuoyuna yansıtılırken Hamas’ın seçimleri engellemesi şeklinde lanse edildi. 

Bölünme uzun süren görüşmeler sonunda ve yine Hamas’ın uzlaşmaya yanaşmasıyla imzalanan ittifak anlaşmasıyla sonlandırıldı. Bu ittifak anlaşmasında Gazze’deki tüm birimler Ramallah’taki hükümete bağlandı ve böylece ortak hükümet oluşturuldu. 

Anlaşmada seçimler de ele alınmış ve hem yerel hem genel seçimlerin şartlarının oluşturulması için ortak çalışmalar yürütülmesi, gerekli düzenlemelerin de birlikte yapılması kararlaştırılmıştı. Fakat Abbas’a bağlı Rami Elhamdallah’ın başbakanlığını yaptığı uzlaşma hükümeti bu konudaki şartlara riayet etmeyerek yerel seçimlerin gerçekleştirilmesi konusunda siyasi grupların ittifakını aramadan tek başına karar verdi. Böyle bir karar vermesinin amacı seçimlerin dürüstçe olmasını sağlayacak şartların oluşmasını ve özellikle Batı Yaka bölgesinde yeterli bir gözetim olmasını engelleyerek sonuçları etkilemekten başka bir şey değildi. 

Bu durum karşısında Hamas’ın nasıl bir tavır sergileyeceği merak ediliyordu. Çünkü boykot etmesi durumunda 2012’de olduğu gibi seçimleri engellemekle suçlanması, katılmaya razı olması durumunda da halkın özgür iradesinin yeterince sandığa yansımayacağı bir seçimde sonuçları kabul etmesi söz konusu olacaktı. Böyle bir seçimde özellikle Batı Yaka’da Hamas’a olan desteğin tam olarak gün yüzüne çıkması imkânı yoktu. Her şeyden önce seçmen listelerinin yayınlanmasından sonra yapılan ilk araştırmalarda en az yirmi beş bin mükerrer kayıt tespit edilmişti. Bunun gibi daha ne dümenler çevrilmesi söz konusuydu. 

Buna rağmen yine Hamas, 8 Ekim 2016’da düzenleneceği açıklanan yerel seçimlere katılma kararı verdi. Niçin bu kararı verdiği ve beklentileri hakkındaki tespitleri hareketin siyasi birim başkan yardımcısı Ebu Merzuk’un diliyle müteakip yazımızda aktarmaya çalışacağız inşallah. 

yeniakit

Bu yazı toplam 329 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim