• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Ankara 23 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Konya 22 °C
 • Antalya 29 °C
 • Diyarbakır 33 °C
 • Erzurum 20 °C
 • İzmir 26 °C
 • Rize 23 °C

Filipinleri stratejik bir ortak ve dost olarak görmekteyiz

Filipinleri stratejik bir ortak ve dost olarak görmekteyiz
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Biz Filipinleri stratejik bir ortak ve dost olarak görmekteyiz. Türkiye bir Batı Asya ülkesi olarak Doğu Asya'da ilişkilerini güçlendirme açısından önemli imkanların ve iyi niyetin olduğunu görmekteyiz. G20 dönem başkanı olarak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Biz Filipinleri stratejik bir ortak ve dost olarak görmekteyiz. Türkiye bir Batı Asya ülkesi olarak Doğu Asya'da ilişkilerini güçlendirme açısından önemli imkanların ve iyi niyetin olduğunu görmekteyiz. G20 dönem başkanı olarak da Türkiye, önümüzdeki yıl bu bölge ülkeleriyle ilişkilerini geliştirme açısından bizler gelişen dünya ekonomileri içerisinde gelişen ülkeler olarak, karşılıklı ilişkilerimizin güçlendirilmesi gerekmekte" dedi.

Başbakan Davutoğlu ve Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, heyetlerarası görüşmenin ardından, Malacanan Sarayı’nda ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, iki lider nezaretinde, ülkelerin maliye bakanları tarafından hava ulaştırma alanında işbirliği anlaşması imzalandı.

Davutoğlu, İngilizce yaptığı ve TRT Haber'de simültane tercüme edilen konuşmasında, Filipinler'de bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu, 65 yıllık Türkiye ve Filipinler diplomatik ilişkilerinin çok önemli olduğunu ifade etti. 

Siyasi, ekonomik ve küresel anlamdaki konuların ele alınmış olmasının önemini dile getiren Davutoğlu, "Bütün konuları ele alma imkanımız oldu; bölgesel, uluslararası konular... Çok ümit vadedici bir görüşme oldu. Birçok farklı konunun ele alınması açısından karşılıklı olarak vizyonlarımızı paylaştık, ikili ve uluslararası ilişkiler anlamında. İkili ilişkiler açısından bugüne kadar iyi ilişkilerimiz oldu ancak şu noktada bunu güncelleme aşamasında olmamız gerektiğini ifade ettik ki işbirliği anlamında, ekonomik, politik anlamda stratejik bir çerçeve içerisinde bir gelişme ortaya konulabilinsin. Küresel anlamda gelişen iki ülke açısından ekonomik anlamda bu çok önemli" diye konuştu.  

Filipinler'den Türkiye'ye henüz bir ziyaret gerçekleşmediğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bir davetinin söz konusu olduğunu anımsatan Davutoğlu, "Onları Türkiye'de görmekten büyük bir memnuniyet duyacağız. Bunu da burada tekrar ifade etmem gerekiyor" dedi.

İlişkilerin geliştirilmesi konusunda coğrafi uzaklığa rağmen anlaşma imzalandığını ve bunun hava taşımacılığıyla ilgili olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Bu işbirliği çerçevesinde iki ülkemizin havayollarının işbirliği çerçevesinde daha fazla ulaşım imkanlarının sağlanmasıyla ikili ilişkiler gelişecektir. Turizm, ticaret gibi alanlarda ilişkilerimizi hızlandırmak istiyoruz. Bugün 350 milyon dolar civarında bir ticaret hacmi söz konusu, bunun bir milyar dolara çıkarılması öncelikli hedef" diye konuştu.

Bölgesel ve insani konularla ilgili iyi bir işbirliğinin mevcut olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Bu çerçevede iki dost  ülkenin, bu tür konularda işbirliği yapması insani anlamda çok çok önemli. Bu ilişkiler, bölgesel anlamda Libya'da gerçekleşen işbirliği çerçevesinde ve bölgedeki geçmişteki deprem gibi ve kasırga gibi bazı doğal afetlerde somutlaştı. Bugün burada şunu tekrar etmek istiyorum ki Sayın Başkan ve Filipin halkına, bütün zorluklarda yine bir arada olacağız. Daha önceden de iş ilişkilerimiz insani anlamda Filipinler'de deprem ve kasırga çerçevesinde somut bir şekilde Türkiye'nin desteği söz konusu oldu" şeklinde konuştu. 

Suriye'de bir trajedinin söz konusu olduğunu dile getiren Davutoğlu, "2 milyon kişi Türkiye'de, ülkemize gelmiş durumda bu şiddetten dolayı, Suriye yönetiminin ortaya koyduğu yıkımdan dolayı ve IŞİD'in ortaya koymuş olduğu terörden dolayı... Türkiye olarak bizler barış, istikrar açısından bölgemizdeki istikrarı sağlaması açısından buradaki sorunun çözümünün çok önemli olduğunu ifade ettik, komşu ülkelerimizdeki gelişmeleri ele almış olduk ve bu noktada bütün bu konularla ilgili olarak ve bunun yanında Filipinler bölgesindeki uluslararası konuları ele alma imkanı söz konusu oldu" değerlendirmesinde bulundu. 

Görüşmelerde ASEAN örgütü çerçevesindeki gelişmeleri de ele aldıklarını söyleyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Karşılıklı ilişkilerimizin bu ülkelerle de geliştirilmesi açısından ne şekilde yol alabileceğimizi ele aldık. Biz Filipinleri stratejik bir ortak ve dost olarak görmekteyiz. Türkiye bir Batı Asya ülkesi olarak Doğu Asya'da ilişkilerini güçlendirme açısından önemli imkanların ve iyi niyetin olduğunu görmekteyiz. G20 dönem başkanı olarak da Türkiye, önümüzdeki yıl bu bölge ülkeleriyle ilişkilerini geliştirme açısından bizler gelişen dünya ekonomileri içerisinde gelişen ülkeler olarak, karşılıklı ilişkilerimizin güçlendirilmesi gerekmekte. Geçtiğimiz yıllarda Filipinler'deki ekonomik kalkınma oranları çok önemli."

"Bugün burada yeni bir sayfa açıyoruz ve güveniniz için çok teşekkür etmek istiyorum" ifadesini kullanan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin Filipinler'de barış süreciyle ilgili olarak, Türkiye'nin katkılarıyla ilgili olarak güveniniz çok çok önemli oldu, Moro bölgesiyle ilgili olarak... Bu süreçte başarılar elde edilmiş olduğunu görmekten dolayı da büyük bir memnuniyet duymaktayım. Türkiye'den bir diplomat da burada arabuluculuk çerçevesinde önemli bir noktada oldu ve burada başarının elde edilmiş olmasından dolayı büyük bir memnuniyet duymaktayım ve bu başarının bunun gibi örneklerde, bunun gibi durumlarda bir örnek olması gerektiğini ifade etmekteyim, bunu görmekten de büyük bir memnuniyet duyarız. İlişkilerimizin gelecekte de geliştirilmesini ummaktayım." 

Davutoğlu, Filipinler ile Türkiye arasında Hava Ulaştırma Anlaşması imzaladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Filipinler ziyareti sırasında iki ülke arasında Hava Ulaştırma Anlaşması imzalandı. 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Filipinler Ulaştırma ve İletişim Bakanı Joseph Emilio Abaya tarafından imzalanan anlaşma için düzenlenen törende konuşan Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, "Başbakan Davutoğlu'nun ziyaretinin iki ülke arasındaki anlamlı diplomatik ilişkilerin 65. yıl dönümüne rastladığını" hatırlattı. 

Aquino, "Davutoğlu'nun bugün burada bulunuşu, halklarımız arasındaki dostluk ilişkilerinin göstergesidir. Yaptığımız görüşmede de ilişkilerimizi güçlendirme ve aramızdaki işbirliğini geliştirme taahhütlerimizi bir kez daha yineledik. İkili ilişkilerimizin daha da güçlenmesi, halklarımızın gerçek potansiyellerini ortaya çıkarmasına olanak tanıyacak" dedi.

Davutoğlu ile görüşmesinde ekonomik ilişkileri daha da ilerletmek için atılacak adımların gözden geçirildiğine işaret eden Aquino, imzalanan Hava Ulaştırma Anlaşması'nın her iki ülkede Türk ve Filipinli turist sayısını artırarak ikili ticaret ve turizm ilişkilerinin geliştirilmesini amaçladığını belirtti. 

Anlaşmanın Filipinler'in hava hizmetlerini geliştirmesine de yardımcı olacağını vurgulayan Aquino, yatırımların artırılması, pazarlama ve kültürel değişim gibi önemli alanları kapsayan Turizm İşbirliği Mutabakat Zaptı ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini söyledi. 

Türkiye'yi Filipinler'in önemli ortaklarından biri olarak niteleyen Aquino, iki ülke arasındaki ortak hedeflere ulaşılması için atılacak adımların gelecek yıl Ankara'da yapılacak Karma Ekonomik Komisyonu toplantısında değerlendirileceğini kaydetti. 

Görüşmede istikrar ve güvenlikle ilgili konuların da gündeme geldiğini belirten Aquino, Başbakan Davutoğlu ile IŞİD tehdidinin yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerindeki dini ve etnik azınlıkların benzeri gruplar nedeniyle karşı karşıya olduğu tehlikeyi de görüştüklerini vurguladı. 

Hükümetlerin en temel görevinin halkının güvenliğini sağlamak olduğu konusunda fikir birliği içinde olduklarına işaret eden Aquino, bu amaca ulaşmak için ortakları, bölgedeki komşuları ve daha geniş anlamda da tüm dünya ülkeleriyle işbirliği içinde çalışmak istediklerini belirtti. 

Kendi ülkelerindeki ve Güney Çin Denizi'ndeki anlaşmazlıkların da barışçıl bir biçimde ve uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesini istediklerine dikkati çeken Aquino, Davutoğlu'nun, Filipinler'in sorunları hakem yoluyla çözme yaklaşımının sorunlara kalıcı ve barışçıl çözüm bulma konusunda yardımcı olacağına inandığını dile getirdiğini aktardı. 

Aquino, Türkiye'ye Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) ile barış sürecindeki desteği ve kılavuzluğu için teşekkür etti. Bölgede adil ve kalıcı barışın sağlanması için harcadıkları çabada Türkiye'yi en önemli ortaklarından biri olarak niteleyen Aquino, Türkiye'nin Filipinler ile MİKC arasındaki barış sürecine uluslararası temas grubu üyesi olarak büyük katkı sağladığını vurguladı.  

Aquino, ülkesinin Hristiyan, Müslüman ve diğer dinlerden tüm vatandaşları için istikrar, barış ve eşitlik sağlama konusundaki kararlığını da yineledi. 

Davutoğlu, Malia'da TİKA tarafından yapılmış bir sınıfın açılışını yaptı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Filipinlerin başkenti Manila’da TİKA  tarafından yardım yapılan bir okulda, sıraları yenilenen ve bilgisayarlarla donatılan sınıfın açılışını yaptı.

Başbakan Davutoğlu, resmi temaslarda bulunduğu Manila’da, Balacanan Sarayında düzenlenen heyetler arası görüşme ve ortak basın toplantısının ardından, 2 bin 800 öğrencisi bulunan ve 2 sınıfı TİKA tarafından donatılan Justo Lukban İlköğretim Okulu’na geçti.

Başbakan Davutoğlu’nun okul ziyaretinde renkli görüntüler yaşandı. Okul bahçesinde, ellerinde Türk bayraklarıyla bekleyen Filipinli öğrenciler tarafından karşılanan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TİKA Başkanı Serdar Çam’ın eşliğinde okulu gezdi.

Daha sonra, TİKA tarafından bilgisayarları, masa ve sıraları donatılan bir sınıfın açılışını yapan Davutoğlu, burada da öğrencilerle fotoğraf çektirdi ve bir süre sohbet etti. Öğrencilere, büyüyünce hangi mesleği yapacağını soran Davutoğlu, çoğunluğunun "mühendis" şeklinde cevap vermesi üzerine, gözlüklü bir öğrenciye, "profesör gibi duruyorsun" diye takılması gülüşmelere neden oldu.

 Davutoğlu, okulda görevli 5 öğretmene de dizüstü bilgisayar hediye etti.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • F-35 Türkiye'ye Törenle Teslim Edildi!21 Haziran 2018 Perşembe 20:13
 • Bahreyn "İsrail ile Diplomatik İlişki Kurduğu" Haberlerini Yalanladı21 Haziran 2018 Perşembe 16:38
 • Erdoğan : Koalisyon Olabilir21 Haziran 2018 Perşembe 14:36
 • "Canım Çiğerim Kürt Kardeşim!"21 Haziran 2018 Perşembe 14:17
 • Şimşek : OHAL için bir Sebep Kalmadı21 Haziran 2018 Perşembe 14:02
 • Cemil Bayık Yakalandı mı?21 Haziran 2018 Perşembe 12:27
 • Muharrem İnce'den Görevli Memura Ağır Küfürler21 Haziran 2018 Perşembe 12:11
 • Seçime 3 Gün Kala Son Anket!21 Haziran 2018 Perşembe 11:58
 • Siyonistler : 24 Haziran Seçimleri…20 Haziran 2018 Çarşamba 17:37
 • Kasım Süleymani O Ülkede Ortaya Çıktı20 Haziran 2018 Çarşamba 17:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim