• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Konya 14 °C
 • Antalya 15 °C
 • Diyarbakır 13 °C
 • Erzurum 7 °C
 • İzmir 19 °C
 • Rize 11 °C

Fas seçimlerinin sonuçları

Ahmet Varol

Fas’ta 4 Eylül 2015 Cuma günü gerçekleştirilen yerel seçimlerin resmî olmayan kesin sonuçları seçimlerden bir gün sonra yani 6 Eylül’de açıklandı. Resmî sonuçların da tutanaklar tutulup gerekli resmi işlemlerin yapılmasından sonra açıklanacağı bildirildi. Ancak resmî sonuçlarla rakamlar pek değişmez. Belki itiraz süresinde yapılacak itirazların değerlendirmesiyle bazı küçük değişiklikler olabilir. Dolayısıyla sandık kurullarının kesin tespitlerine dayanan aşağıdaki bilgiler son durumu ortaya koyan bilgilerdir. 

Sonuçlar beş partinin öne çıktığını gösteriyor. Bunların ikisi de başı çekiyor. Biri belediye diğeri bölge yani Türkiye’deki karşılığıyla il genel meclislerinde birinci oldu. Tabii ikisi de birinci olamadıkları kategorilerde de ikinci oldu. Yani araya bir başka parti girmedi. 

Bu beş partinin yerel meclislerde aldıkları oy oranları ve kazandıkları sandık sayıları şöyle: 

Belediye meclislerinde kısa adı PAM olan Asalet ve Çağdaşlık Partisi birinci oldu. Aldığı oy oranı %21.12, kazandığı sandalye sayısı ise 6655. İkinciliği alan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oy oranı %16.22, aldığı sandalye sayısı ise 5106. Üçüncü olan İstiklal Partisi %15.94 oranında oy alırken 5021 sandalye kazandı. Dördüncü olan parti ise Özgürlerin Ulusal Birliği. Oy oranı %13.99 kazandığı sandalye sayısı ise 4408. Beşinciliğe geçen Halk Hareketi %9.54 oranında oy alırken 3007 sandalye kazandı. Bu sandalyeler toplamda 31 bin adedi bulan sandalyelerin paylaşımından düşen paylar. Kalanları diğer partiler ve bağımsızlar aldı. 

Bölgesel meclislerde Adalet ve Kalkınma Partisi birinci oldu. Aldığı oy oranı %25.66, elde ettiği sandalye sayısı ise 174 oldu. İkinciliğe geçen Asalet ve Çağdaşlık Partisi %19.47 oranında oy ve 132 sandalye aldı. Üçüncülüğe geçen İstiklal Partisi %17.55 oy alırken, 119 sandalye kazandı. Dördüncülüğe geçen Özgürlerin Ulusal Birliği’nin aldığı oy oranı %13.27, kazandığı sandalye sayısı ise 90. Beşinci olan Halk Hareketi’nin oy oranı %8.55, kazandığı sandalye sayısı da 58 oldu. Bu rakamlar da 895 sandalyenin paylaşımından düşenler.

Bunlar içinde “İslamî” söyleme sahip parti sadece Adalet ve Kalkınma Partisi. 2011’de yeni anayasa için yapılan referandum öncesinde gerçekleştirilen genel seçimlerde birinci olduğu için mevcut koalisyon hükümetinin başında. Her ne kadar belediye meclislerinde birinci olamadıysa da bölgesel meclislerde belirgin bir farkla birinciliğe oturduğu için halk nazarında elde ettiği desteği büyük ölçüde koruduğu anlaşılıyor. Çünkü belediye meclisleri seçimlerinde yapılan tercihlerde partilerin yanı sıra adaylara olan destekler de belirleyici olduğundan bu meclislere verilen oylardaki oranlar genel seçimlere yansıması muhtemel oranlar olarak görülmüyor. Bölgesel meclislerde ise oylar büyük ölçüde partilere veriliyor. O yüzden Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ülke genelinde yine “birinci” konumunu muhafaza ettiği anlaşılıyor. 

Diğer dört partinin ikisi mevcut koalisyonun ortaklarından, ikisi ise muhalif kanattan. Belediye meclislerinde birinci olan Asalet ve Çağdaşlık Partisi ile her iki kategoride de üçüncülüğe geçen İstiklal Partisi muhalif kanattan. Dördüncülüğü ve beşinciliği alan Özgürlerin Ulusal Birliği ile Halk Hareketi Partisi ise mevcut hükümetin ortaklarından. 

Fas’ta aslında kral yanlısı, kraliyet rejimini desteklemeyi, kralı onurlandırmayı, onu bir ulusal değer ve karizma olarak görmeyi, halkın ona sahip çıkmasını vatana ve ulusal değerlere sahip çıkmakla eş tutmayı ideoloji haline getiren birçok siyasi parti var. Birincisi sol ikincisi sağ çizgide olan İstiklal Partisi ile Özgürlerin Ulusal Birliği de bu gruba giren partilerdendir. Fakat Asalet ve Çağdaşlık Partisi kralın bizzat kendi partisi olarak bilinir. 

Anayasa gereği kral tüm partilere eşit mesafede durur ve hiçbir siyasi partiyi kendi partisi olarak lanse etmez. Ama bu işin sahneye yansıyan şeklidir. Kulislere yansıyan bilgiler Asalet ve Kalkınma Partisi’ni kralın kurdurduğu ve ona sahip çıktığı yönündedir. Dolayısıyla bu partinin başarısı bir bakıma kralın siyasi kanadının başarısı olarak görülebilir. 

Diğer partilerin çizgileri ve kurulması muhtemel ittifaklarla ilgili bilgilendirmelere müteakip yazımızda devam edeceğiz inşallah.

yeniakit

Bu yazı toplam 475 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim